Menu Zavřít

Nejbohatší Japonec přišel za den o 1,4 miliardy dolarů. Kvůli teplému počasí

9. 1. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

Nejbohatší Japonec Tadaši Janai přišel během jediného dne o 1,4 miliardy dolarů (36 miliard korun). Mohou za to nízké prosincové tržby oděvních obchodů Uniqlo, které způsobil nízký zájem o zimní oblečení kvůli nezvykle teplému počasí.

Akcie Janaiovy společnost Fast Retailing, pod kterou Uniqlo patří, se minulý pátek propadly o 6,7 procenta poté, co oděvní řetězec oznámil prosincový propad v tržbách o pět procent. Na vině bylo nezvykle teplé počasí, kvůli kterému lidé nakupovali méně zimního oblečení.

Janaiovo jmění v současné chvíli činí 17,7 miliardy dolarů, což z něj nadále dělá nejbohatšího Japonce. V žebříčku agentury Bloomberg však mezi 500 nejbohatšími lidmi světa zažil nejstrmější propad. Janai klesl o šest pozic na 44. příčku.

Měsíční vývoj hodnoty akcií Fast Retailing  Akcie Fast Retailing Zdroj: Bloomberg

Dnes sedmašedesátiletý Janai začínal jako prodejce kuchyňského náčiní v supermarketu, než přešel do otcovy společnosti Ogori Shoji, kterou později přejmenoval na Fast Retailing. V roce 1984 pak otevřel svůj první vlastní obchod Uniqlo v Hirošimě a v následujících letech dovedl celou společnost k raketovému růstu.

EBF23

Uniqlo působí kromě Japonska v dalších šestnácti zemích, včetně Spojených států, Číny a Austrálie. Janai má se značkou velké plány a do roku 2020 chce předstihnout H&M a Inditex (vlastník obchodů Zara) a stát se světovou jedničkou na trhu s prodejem oblečení. Cílí na roční prodeje ve výši 44 miliard dolarů.

Dále čtěte:

Nike se nedostala do semifinále. US Open ovládli Japonci

Bohatí bohatnou. Buffett a spol. si letos polepšili o 6,2 bilionu


  • Našli jste v článku chybu?