Menu Zavřít

Návrat na výsluní

1. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Novou generaci reprezentují svěží minerální ryzlinky

Trochu s ostychem se na náš trh probíjejí německá vína. Kdysi tolik populární a žádaná vymizela z nabídky především kvůli měnícímu se vkusu konzumenta. A to nejen v Česku. Mohutné tělo, bohatá nazrálost a zhusta i stopa cukru, která „rýňáky“ a burgundská u našich západních sousedů charakterizovala, přestala být „in“. Piják zatoužil po vínech lehkých. Takových, jaká před nějakými dvaceti třiceti lety vinaři na Rýně či Mosele v repertoáru neměli.
Zdaleka to však neznamená, že němečtí vinaři dobrá vína nemají. Mají, celou řadu a výsostná. Některé etikety těch nejlepších můžeme objevit v „šambrech“ každé lepší vinotéky. Ovšem jsou to vína drahá, jejich cena odráží jejich znamenitost a také renomé autora. A taková nemají u nás masovou klientelu. Tu a tam je možné narazit na torza někdejší široké nabídky, vína typu Liebfraumilch. Sladká, cukrkandlově těžká, a v pravdě nijak valná, která přesto stále mají své obdivovatele. Krom toho jsou tu vína ze středu segmentu nabídky německých sklepů. Vyškolená ponovu, prokvašená dosucha, svěží, lehká a příjemně pitelná. Přitom plně odrážející charakter odrůdy, který je mnohdy akcentován v maximálním projevu, ryzím a čistém. Minerální ryzlinky, zvonivě břeskné, s lehkou perličkou i když stále ještě s lehýnkým cukrovým dovětkem, jsou typickými reprezentanty vín nové generace.
Zajímavé exempláře, především z rodiny burgundských, se rodí v oblasti Pfalz. Se širokou odrůdovou škálou a velkými vinařskými jmény - za všechny zmíním Bürklin-Wolf a Müller-Catoir - patří mezi perspektivní německé oblasti. Vedle velkých jmen existuje ve Falci řada těch nám neznámých, jejichž vína si však zaslouží stejné pozornosti. Po sortimentní skladbě některých z nich zapátrala nevelká importní společnost Weisskopf Zuzany Vítové, z jejíž nabídky jsem vybral dnešní vzorky.

Palts Weissburgunder 2003, Qualitätswein, Winzernverein Freinsheim

je víno zlaté, vyšším nazráním a delším ležením již hlubší barvy.vysoké jiskřivosti. V nose se otevírá výrazná kytka plná hroznu a medového nádechu. Chuť nabídne plný výraz širokého spektra, kde se lehkou dominancí prosadí vyšší stopa cukru. Plný charakter robustního těla je podtržen patrným akcentem hroznovitého valéru, zdůrazněn ještě dvouletým naležením. Hladivý tón s přídechem chlebového partu je příjemný a celý chuťový projev velice dlouhý a mazlivý. Je nutné si uvědomit, že se pohybujeme v cenovém rozpětí mezi 130 - 200 kourun a viděno touto optikou nám víno poskytuje nadstandardní požitek.

KL24

Freinsheimer Grauburgunder Trocken 2004 Qualtitatswein, Winzernverein Freinsheim

se chlubí svěží slámovou barvou a o poznání živější kytkou. Ta předestře lehké hroznovité prvky, doprovázené hravým pikantem. Tytéž aspekty se objevují v chuti, která je živá a svěží, důraznější o kyseliny, podložená lehýnkou hořčinkou. Vyšší alkohol, který jako by se snažil opanovat závěr dochuti, je eliminován drobnou perličkou a celé finále vyznívá hravým, sympatickým doběhem.

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).