Menu Zavřít

Návrat k politizaci státní správy. Vláda bude moci odvolávat tajemníky na ministerstvech

31. 1. 2019
Zdroj: čtk

Vláda bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Změnu přináší novela služebního zákona, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Změna bude podle kritiků znamenat návrat k politizaci státní správy, protože každá nová vláda bude moci vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech. Podle pravice chce vláda v čele s ANO obsadit úřednická místa nikoli podle odbornosti, ale podle loajality. Novelu služebního zákona odmítla vedle opozice rovněž uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš již dříve výtky odmítl s tím, že jeho hnutí prosadilo depolitizaci státní správy. Odmítl také tvrzení, že jeho vláda dělá mezi úředníky na ministerstvech čistky.

Novela počítá s tím, že státní tajemníci na ministerstvech už nebudou kárně odpovědní, ale mohli by být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu. Odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků. Norma měla nabýt účinnosti počátkem roku, s ohledem na prodlevu ve schvalování to bude až vyhlášením ve Sbírce zákonů.


Přečtěte si komentář k tématu:

Obchod roku: Nemocenská za úřednické vyhazovy

 Weikert


Novela zavede dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který nahradí dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Předloha umožní pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Novela také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledání nevyhovujícími, budou mít na nápravu 90 místo 40 dnů.

EBF23

Dále čtěte:

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

Státní správa zeštíhlí o 860 míst. Změny se nejvíce dotknou resortu spravedlnosti, ČSÚ naopak posílí

Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

 Andrej Babiš

  • Našli jste v článku chybu?