Národní zbrojařské obrození: Česko opět patří ke špičce

27. 7. 2014
Zdroj: Magnus Manske, Wikimedia

Doby, kdy byli zbrojaři v Česku v nemilosti, jsou pryč. Na českém exportu se sice zbraně a zbraňové systémy pořád podílejí pouhými dvěma desetinami procenta, ale kdysi silné odvětví viditelně ožívá. Ovšem místo těžké vojenské techniky se Češi vrhli hlavně na jemnější elektroniku.

Daří se firmám vzniklým na troskách pardubické Tesly, která vyráběla radiolokátory. Nyní patří čtyři pohrobci Tesly mezi světovou elitu v pasivních (paprsky nevyzařujících) sledovacích systémech. „My jsme špička tam, kde je zapotřebí modernizovat. O Češích se říká, že umějí vyrobit, ale ne vyrábět. Vyrobit znamená invenci, nápady, vyrábět znamená držet sérii, to je především německá doména,“ říká šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Velmi úspěšná je v IT sektoru brněnská firma Phonexia, která, ač to veřejně nepřiznává, dodává hlasový software americké vládě, patrně tedy Národní bezpečnostní agentuře (NSA). Češi jsou také specialisté na modernizaci, takzvanou westernizaci, ruských vrtulníků.

Smrtící heavy metal

Například pardubická společnost Retia je iniciátorem a integrátorem projektu 3D radaru typu MADR ReUNION. Nový přehledový 3D radar je schopen detekce cíle o radarové odrazné ploše metru čtverečního na vzdálenost až 250 kilometrů. Kombinuje v sobě prvky primárního a sekundárního radaru a umožňuje nepřetržitý provoz, což umí málokteré srovnatelné zařízení.

Firma jej chce dodávat hlavně do nových zemí NATO, jako jsou Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko a pobaltské státy, kde je vzhledem k aktuálnímu vývoji na Ukrajině nutnost obměny radarů velmi naléhavá. Dalšími státy, ve kterých Retia hledá odbyt, jsou Gruzie, Uzbekistán, Arménie a Ázerbájdžán, Indie, Vietnam a země severní Afriky.

Matrix po Česku

Pardubická ERA vyvinula technologii jak vystřiženou z Matrixu. Loni na jaře představila mobilní funkční demonstrátor technologie budoucnosti PCL (Passive Coherent Location), pod názvem Tichý strážce. „Jde o primární pasivní sledovací systém, který využívá pro sledování letadel komerční FM vysílání v éteru,“ přiblížila Lenka Stejskalová Reichová z ERA.

Jsme špička tam, kde je zapotřebí modernizovat. O Češích se říká, že umějí vyrobit, ale ne vyrábět. Vyrobit znamená invenci, nápady, vyrábět znamená držet sérii, to je především německá doména

Laicky řečeno, systém využívá odrazu velmi krátkých rádiových vln, kterým neuniknou ani „neviditelné“ letouny. Když v dotyčném místě vysílání rádia chybí, systém je schopen vysílat sám. „Nejúčinnější je, když se vysílá rocková nebo metalová muzika,“ přibližuje Hynek.

Posledním výrazným úspěchem pardubické firmy je dodávka dvou vojenských systémů VERA-NG pro potřeby Severoatlantické aliance – smlouva s agenturou NCIA (NATO Communications and Information Agency) byla podepsána před necelými dvěma měsíci v Bruselu.

Pancéřová čtyřkolka

Nezahálí ani vývojáři v Uherském Hradišti. Společnost Dicom podle ředitele Přemysla Večeři vyvíjí další generaci systémů pro taktickou komunikaci, nazvanou RF40. Jde o ruční a vozidlové radiostanice pro spojení na úrovních družstvo až brigáda zajišťující bezpečný přenos hlasu a dat v rámci bojiště. A to včetně komunikace s leteckými a pozemními bezpilotními a pilotovanými prostředky a senzory.

„Tento systém bude k dispozici zhruba v polovině příštího roku, očekáváme jeho uplatnění jak u stávajících zákazníků, tak otevření nových trhů díky novým, velmi zajímavým vlastnostem,“ říká Večeřa.

Po nástupu nového majitele oživuje výrobu téměř zkrachovalá kopřivnická Tatra. Na mezinárodním veletrhu obranných technologií Eurosatory 2014 v Paříži, představila logistické vozidlo 4×4 s pancéřovanou kabinou. Jedná se o první takto chráněnou kabinu pro podvozek 4×4 na světě (obvykle musí být kvůli vysoké zátěži podvozek 6×6 nebo 8×8).

 Tatra na veletrhu Eurosatury
Tatra na veletrhu Eurosatury

Kdo trhy neopustil a dál expanduje, je Česká zbrojovka Uherský Brod. Podle mluvčí zbrojovky Hany Smilkové společnost v posledních několika letech radikálně modernizovala svá výrobní zařízení a na trh uvedla novou generaci špičkových zbraní pro služební i civilní trh. Zbrojovka zvítězila v tendru na vyzbrojení české armády útočnou puškou CZ 805 Bren nebo samopal CZ Scorpion Evo 3 A1. „Za úspěch považujeme útočnou karabinu Bren (zkrácená verze pušky – pozn. red.).

Pušky a karabiny Bren, pro něž byl vyvinut i nový podvěsný granátomet, své kvality prokázaly například v mimořádně náročných bojových podmínkách misí v Afghánistánu,“ dodává Hana Smilková.

Zbrojní renesance

Poptávka po zbraních a vojenské technice ve světě v posledních letech sílí. Podle Jiřího Hynka ale nemusí vojenský materiál a priori jen zabíjet. „Může pomáhat například i při povodních,“ tvrdí Hynek. Zbrojní průmysl podle něj v Česku zaměstnává přímo ve výrobě zhruba devět tisíc lidí, dalších téměř 30 tisíc dostává práci od subdodavatelů. A v souvislosti s těmito čísly zbrojaři téměř nikdy neopomenou dodat: Chtělo by to víc zakázek od české armády. Kromě samotného obchodu se jim totiž hodí i reference pro potenciální zahraniční kupce.

Česká zbrojovka
• Česká zbrojovka, a. s., Uherský Brod
• 1700 zaměstnanců
• Jediným akcionářem České zbrojovky je česká společnost Ehc Czub, SE, stoprocentně kontrolovaná René Holečkem.
• V roce 2012 společnost dosáhla rekordních tržeb ve výši 2,1 miliardy korun. Zisk činil 216 milionů po zdanění. V roce 2013 překročily tržby 2,8 miliardy korun.

V roce 2013 Česká zbrojovka vyrobila 230 tisíc kusů zbraní. Přes 80 procent produkce putuje do zahraničí, zbrojovka má obchodní zastoupení ve více než 100 zemích světa. Mezi nejvýznamnější trhy patří tradičně USA, Thajsko, Rusko, Jihoafrická republika, Kanada, Francie a další. Tři produkty zbrojovky se staly celosvětovými legendami – pistole CZ 75, samopal vzor 58 a samopal 61 Škorpion.

Česká zbrojovka z Uherského Brodu očekává, že letošní rok uzavře s rekordními tržbami těsně pod hranicí dvou miliard korun.

Hlavní zaměření představuje výroba zbraní pro civilní a služební trh, zejména služebních, obranných a sportovních samonabíjecích pistolí, loveckých a sportovních pušek a automatických zbraní. Zahraniční ozbrojené složky nyní projevují zájem zejména o samopal CZ Scorpion Evo 3. Tuto zbraň již používají síly více než dvaceti států. Česká armáda odebírá útočné pušky CZ 805 Bren, se kterými chce zbrojovka prorazit i v zahraničí.

Dicom
• Dicom, s. r. o., Uherské Hradiště
• Dcera holdingu Mesit, a. s.
• 118 zaměstnanců
• „Průměrný obrat se pohybuje kolem 160 až 200 milionů korun,“ říká ředitel firmy Přemysl Večeřa.

Klíčovým výrobním programem společnosti jsou zařízení pro taktickou rádiovou komunikaci. Laicky řečeno radiostanice a elektronika pro vojáky, především pak pro ty v poli. Výrobky vyváží do pětadvaceti zemí světa bez jednoznačného zaměření na region. V posledních letech byly pro firmu úspěšné prodeje v Evropě, Jihovýchodní Asii, na Blízkém východě a v Severní Africe.

 Dicom, vysílačka

Momentálně je velmi aktivní v Jižní Americe a východní a subsaharské Africe. „Naším nejvýznamnějším zahraničním partnerem je německá firma Rohde & Schwarz, se kterou nás pojí téměř dvacet let velmi úzké technické a obchodní spolupráce v projektech po celém světě a která mimo jiné zaměstnává v České republice asi 600 lidí ve výrobním závodě ve Vimperku,“ přibližuje Večeřa.

ERA
• ERA, a. s., Pardubice
• Společnost je stoprocentně vlastna Omnipolem, který ovládají Petr a Martin Hávovi, synové známého českého zbrojaře Richarda Hávy.
• 230 zaměstnanců a nabírá další.
• Za rok 2012 firma ohlásila rekordní zisk – zhruba 80 milionů korun při obratu 800 milionů.

Firma má civilní a vojenský program – pro oba sektory vyrábí pasivní sledovací systémy. V oblasti obrany a bezpečnosti jde o systém Věra (VERA-NG). Jde o pátou generaci systémů pro sledování a identifikaci cílů, především letadel – následovníka lokátorů Ramona a Tamara. V civilní oblasti dodává firma produkty, které poskytují data o přesné poloze a pohybu letadel. V současnosti má ERA přes sto instalací svých systémů v 48 zemích na pěti kontinentech.

 radiolokátor Věra
radiolokátor Věra

Poslední novinkou, kterou firma vzniklá z pohrobků pardubické Tesly uvedla na trh v březnu letošního roku na výstavě v Madridu, je civilní systém NEO. Jde o vylepšenou verzi dosavadního produktu, tzv. multilateračního přehledového systému známého odborníkům pod zkratkou MSS. Firma ovšem hlásí zásadní průlom do technologií budoucnosti. Loni na jaře představila primární pasivní sledovací systém, který využívá pro sledování letadel komerční FM vysílání v éteru.

EVPÚ Defence
• EVPÚ Defence, a. s., Uherské Hradiště
• Společnost patří slovenské firmě EVPÚ (Elektrotechnický a projektový výzkumný ústav Nová Dubnica).
• Necelých 50 zaměstnanců
• Průměrný roční obrat společnosti činí 150 milionů korun.

Firma se soustředí především na vývoj a výrobu velice přesných a rychlých dvouosých manipulátorů, používaných pro monitorovací a průzkumné systémy, které jsou zpravidla vybaveny CCD denní kamerou nebo chlazenou či nechlazenou infrakamerou. Systémy mohou být použity pro monitorování a sledování důležitých lokalit, například státních hranic apod.

 monitorovací systém SIRIUS
monitorovací systém SIRIUS

Systémy mohou být stacionární, ale i namontované na civilní vozy. „Vyvíjíme a dodáváme verze manipulátorů pro dalekodosahové optické systémy renomovaným společnostem v zemích EU, v USA, Rusku a na Blízkém východě,“ přiblížila sortiment Zuzana Rudinská z EVPÚ Defence.

Excalibur Army, a. s.
• Excalibur Army je součástí holdingové společnosti Excalibur Group, většinovým vlastníkem je Jaroslav Strnad.
• Přibližně 400 zaměstnanců
• Tržby za rok 2013 dosáhly výše 1,111 miliardy korun. O rok dříve 1,013 miliardy korun a EBITDA 334,455 milionů.

Významným projektem Excalibur Army je modernizovaná samohybná houfnice Dana M1 CZ s moderním systémem řízení palby zahrnující nový balistický počítač velitele a chytrý terminál střelce. Excalibur Army také spolupracuje na projektu vozidla Šakal IFV, na kterém se podílejí firmy především ze Slovenska. Vozidlo koncepčně vychází z inovovaného známého „bévépéčka“. Šakal má zvýšenou balistickou i protiminovou ochranu, silnější motor, moderní komunikační systém a mnohé další inovace. Modernizace na standard ŠAKAL IFV výrazně prodlužuje životnost vozidel BVP a stojí méně než pořídit nová vozidla.

Gumárny Zubří
• Gumárny Zubří, a. s., Zubří
• Jediným majitelem je Pavel Vingrálek
• V roce 2013 měla firma 759 zaměstnanců.
• Zisk před zdaněním činil něco málo přes 51 milionů korun.

Gumárny Zubří vznikly v roce 1935 těsně před okupací Československa a před začátkem druhé světové války jako dceřiná společnost nejstarší středoevropské gumárenské společnosti Optimit v Odrách. Firma byla založena jako zbrojovka pro výrobu protiplynových ochranných masek. Status zbrojovky si gumárny uchovaly do dnešního dne.

 plynová maska

Firma má vlastní výzkum, jejím pilotním vojenským produktem je ochranná maska OM-90 mimořádně odolná proti průniku jedovatých nebo otravných látek. Masky ze Zubří využívá česká armáda, byly nasazeny i v misích v Kuvajtu, Iráku a Afghánistánu. Dalšími zásadními klienty jsou ministerstva obrany Lotyšska, Libye a Saúdské Arábie.

Oritest
• Oritest, s. r. o., výroba Praha, Jablonec nad Nisou, Uhlířské Janovice
• Společnost se základním kapitálem 1,8 milionu korun napůl vlastní Josef Orel a Hugo Custers.
• 10 zaměstnanců
• Obrat společnosti se kvůli krizi v posledních letech pohyboval kolem 30 milionů korun. V roce 2010 činil výsledek hospodaření před zdaněním přes 3,5 milionu korun.

Firma vyrábí jednoduché detekční prostředky bojových chemických látek, které slouží zejména jako výbava jednotlivce, ale i jako prostředek chemického průzkumu. Vyjma České republiky dodává svůj sortiment do více než 40 zemí celého světa, i pro mezinárodní organizace, např. OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní), NSPA (logistická organizace NATO), UNOPS (UN Organisation for Projects Support).

 Oritest

„Všechny naše produkty mají světově konkurenceschopnou kvalitu. Některé si objednávají největší a nejrenomovanější firmy ke kompletaci svého výrobního programu, některé s naším souhlasem dodávají pod svým jménem,“ přibližuje spolumajitel Josef Orel. Oritest nyní vyvíjí nové generace osobních detektorů, které budou využitelné nejen v ozbrojených silách. » » Phonexia Hlasová analýza pro Američany

Phonexia
• Phonexia, s. r. o., Brno
• Firmu vlastní čtyři Češi. Tři z nich jsou vědci a spoluautoři technologií.
• 22 zaměstnanců
• Obrat společnost nerada zveřejňuje. „Růst firmy je vidět na nově vytvořených pracovních místech. Ještě v roce 2011 jsme měli osm zaměstnanců,“ říká obchodní ředitel Phonexie Radim Kudla. Většina obratu pochází z prodeje technologií do zahraničí. Výsledek hospodaření před zdaněním činil v loňském roce necelých 14 milionů korun.

Software Phonexie pomáhá zákazníkům získávat automaticky maximum cenných informací z nahrávek řeči. Od roku 2006 společnost dodává vysoce inovativní řečové technologie zejména call centrům, do sektoru národní bezpečnosti a mediálním archivům. Řečové technologie a software pro analýzu hovorů dokážou identifikovat či verifikovat mluvící osobu, identifikovat jazyk, detekovat klíčová slova v 10 jazycích a přepsat u pěti řečí hovor do textu.

 Phonexia

Phonexia dodává technologie klientům do Evropy, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Asie. Podle neoficiálních informací týdeníku Euro je jedním z odběratelů i americká vláda. Technologie nacházejí uplatnění například v analýze legálních odposlechů i forenzní analýze mluvčího. „Aktuálně reagujeme na požadavky trhu vývojem přepisu řeči na text pro nové jazyky – španělština, čínština, slovenština,“ uvádí Kudla.

Retia
• Retia, a. s., Pardubice
• Akcionáři je devět bývalých pracovníků Tesly Pardubice, kteří po jejím krachu v 90. letech založili na zelené louce novou firmu.
• Zaměstnává 206 osob
• V roce 2013 dosáhl čistý zisk 26,33 milionů a EBITDA 33,88 milionů korun.

Retia vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Pro českou armádu Retia dodala čtyři kusy radaru krátkého dosahu pro systém protivzdušné obrany ReVISOR. Mezi významné exportní zakázky patří dodávky radarů do Asie (především do Vietnamu) formou prodeje licence a dodávek zástavbových sad.

 Retia 3D radar MADR ReUNION
3D radar MADR ReUNION

Jde o modernizaci starších radarů ruské výroby P-18, která se týká řádově desítek kusů. Retia také vyvíjí 3D radar MADR ReUNION, na kterém spolupracuje s dvěma českými (Eldis a Tatra Trucks) a dvěma slovenskými (EVPÚ a VOP Slovakia) společnostmi. Kombinuje v sobě prvky primárního a sekundárního radaru a umožňuje nepřetržitý provoz. Veškeré komponenty radaru se vejdou do jednoho standardního kontejneru a bude tak přepravitelný na vozidle Tatra 815-7 8×8, po železnici, lodí či letadlem typu C-130 Hercules.

Tatra Trucks
• Tatra Trucks, a. s., Kopřivnice
• Většinovým podílníkem společnosti je Jaroslav Strnad, vlastnící 65procentní podíl. Pětatřicet procent akcií drží Promet Tools Reného Matery.
• 914 zaměstnanců v mateřské společnosti a necelých 600 ve dvou dceřiných společnostech
• Celkové předběžné tržby za rok 2013 jsou ve výši 2,99 miliard korun.

Jedním z klíčových produktů společnosti Tatra je střední terénní nákladní vozidlo T 810 v provedení 6×6 s žebřinovým rámem a portálovými nápravami. Dalším klíčovým produktem je těžký typ T 815-7 s unikátním podvozkem a je možné ho dodávat v různých specializovaných aplikacích. Může se jednat o valník, nosič zbraňových či průzkumných systémů, speciálních kontejnerů pro systémy velení či pro polní nemocnice.

 Tatra na veletrhu Eurosatury

V Saúdské Arábii bude otevřen montážní závod na kompletaci T 810 a posléze i vlajkové lodi automobilky T 815-7 pro potřeby tamní armády. Tatra prodává do Ázerbájdžánu, na Blízký východ, do Ruska a samozřejmě i v Česku a na Slovensku. Produkty pro potřebu armády tvoří zhruba čtvrtinu produkce společnosti.

T - CZ
• T – CZ, a. s., Pardubice
• Je stoprocentně vlastněna společností Pamco Int. známého českého zbrojaře Pavla Musely. Dnes ji vede jeho dcera Karolína Muselová.
• Cca 150 zaměstnanců
• Obrat firma nezveřejnila. Výsledek hospodaření před zdaněním za rok 2012 činil necelých 50 milionů korun.

T – CZ vznikla jako jedna ze čtyř firem na základech dřívější Tesly Pardubice. Zabývá se vývojem, výrobou, servisem v oblasti elektroniky a strojírenství. Hlavní činností je vývoj radiolokační a radiokomunikační techniky. A to i na klíč. Mezi hlavní výrobky patří přehledový radarový systém RL-71SX, přistávací radarový systém RP-5GI.

 RL 71 SX
radar RL - 71SX

Dodává i radiokomunikační techniku pro drážní dopravce, radiokomunikační zařízení traťového rádiového systému. „V současné době naše firma vyvíjí 3D radar – Multirole Deployable Defence 3D Radar,“ uvedla Monika Gregorová z exportního oddělení firmy.

  • Našli jste v článku chybu?