Na místě bývalé ruiny vyrostla moderní věž. AFI Tower je podle svého autora symbolem propojení průmyslové revoluce a moderní architektury

19. 10. 2021
Zdroj: Alex Shoots
  • Architektonické studio CMC architects postavilo na bývalém brownfieldu v pražských Vysočanech věž AFI Tower

  • Uvnitř budovy se nachází kanceláře, v parteru velkorysé náměstí s fontánou

  • Architekti se při návrhu inspirovali historickým kontextem místa a vytvořili unikátní moderní stavbu

Ještě před několika lety patřila tato část Kolbenova ulice k pražským brownfieldům stejně jako okolí Smíchovského nádraží nebo Rohanský ostrov. Nyní se zde však postupně staví pod vedením developera AFI Europe, který si najal architekty ze studia CMC architects na vybudování dominanty v podobě kancelářské věže AFI Tower.

„Věže v každém historickém nebo městském kontextu představují důležitý symbol a vyžadují opatrný přístup při designu a realizaci,“ říká David Richard Chisholm, který spolu s Vítem Máslem studio CMC zakládal. „Pro svoji výšku potřebují věže dostatečně velký prostor, aby mohly náležitě vyniknout a zároveň aby nestínily sousední obytné či kancelářské budovy,“ pokračuje architekt. Dodává, že kancelářská věž je specifická i po technické stránce. Podobné stavby potřebují speciální základy, optimalizovaný konstrukční systém, čerpací systém, aby se voda dostala do vyšších pater, expresní výtahy. Dále musí být zajištěna speciální nouzová a evakuační opatření a čištění fasád střešními jeřáby nebo gondolovým systémem.

Skryté prostory

Konkrétně studio zamýšlelo navrhnout věž jako symbol transformace této části Prahy 9, včetně vytvoření nového veřejného prostoru. Do fasády budovy byl proto začleněn odraz pohybové energie projíždějících aut, tramvají, metra a vlaků i letadel z nedalekých Letňan. Architekti mají obecně k bývalým brownfieldům romantický vztah, protože jsou to pozůstatky inspirativních časů průmyslové revoluce. „Tehdy vznikaly velké objekty grandiózních rozměrů, které byly vybaveny nejmodernějšími stroji a technologiemi. Praha a areál Kolbenovy ulice obzvlášť má bohatou historii průmyslového rozvoje, který inspiroval náš městský koncept a tím i architekturu v AFI City,“ říká David Richard Chisholm.

Sekyra Group zahajuje stavbu Rohan City. Čtvrť pro 11 000 lidí vyroste na pražském ostrově do roku 2033
Přečtěte si také:

Sekyra Group zahajuje stavbu Rohan City. Čtvrť pro 11 000 lidí vyroste na pražském ostrově do roku 2033

Pro oblasti bývalých továren jsou ale typické i jiné zajímavé věci. Během stavby se často pod zemí najdou skryté místnosti, celé zasypané haly nebo dokonce po léta skryté zatrubněné potoky. CMC architects se snaží takové prvky oživit a začlenit do návrhu, pokud je to možné. V případě AFI City se podařilo odkrýt část zatrubněného potoka a vytvořit unikátní přírodní prvek v severní části areálu. Kaskádové řešení vodního prvku pak bylo použito i pro fontánu na náměstí u AFI Tower.

Samotná budova i interiery byly navrženy v moderním duchu. David Richard Chisholm zdůrazňuje, že po sametové revoluci proběhly v Praze v podstatě tři módní vlny týkající se řešení a situování kancelářských budov. „V 90. letech chtěly společnosti sídlit hlavně v prestižním historickém centru. Druhá vlna přišla o deset let později v roce 2000, kdy se úspěšné společnosti potřebovaly rozšířit, mít větší kancelářské plochy a potřebovaly efektivitu více než „charakter“. Nynější třetí vlna je o identitě, charakteru, pohodlí a kvalitě. Naším záměrem je pokaždé nalezení rovnováhy mezi originalitou a flexibilitou,“ říká architekt.

Potenciál ruin

Už přes dvacet let CMC architects spolupracují se společností AFI Europe a před deseti lety jejich návrh zvítězil v soutěži o urbanistický návrh nové zástavby tohoto vysočanského brownfieldu. Ten zahrnoval revitalizaci areálu naproti stanici metra Kolbenova. Urbanistickým záměrem a konceptem architekta byla vize „města ve městě“. Na 150 000 metrech čtverečních již vyrostly a dále se budují byty, obchody, kanceláře, park, cyklostezky a náměstí. Asi na 70 % plochy se aktuálně staví a o získání zbývajících projektů jednotlivých staveb soutěží různí architekti. Po AFI Europe vstoupili do obnovy Vysočan i další developeři a tak se oblast postupně stává moderní, rychle se měnící čtvrtí. Potenciál a inspirace, kterou brownfieldy skýtají, je velká a tak se CMC architects uchází i o další zakázky.

Americký sen manažera Walmartu. Lore do roku 2030 postaví udržitelné město, kde jsou si lidé rovni
Přečtěte si také:

Americký sen manažera Walmartu. Lore do roku 2030 postaví udržitelné město, kde jsou si lidé rovni

Brownfieldy v Praze jsou podle Chisholma posledními velkými otevřenými oblastmi, které umožňují vytvořit moderní urbanismus a architekturu ve větším měřítku poblíž centra. Stavby, které na nich nově vznikají, a to speciálně věže, mají potenciál stát se novými symboly městských částí s atraktivním geniem loci. Cílem CMC architects bylo, stejně jako při ostatních projektech, vytvořit pro klienta unikátní návrh, který bude přinášet užitek místním i návštěvníkům. Proto při každém návrhu stavby s klienty aktivně a interaktivně diskutuje o celém jejím průběhu.

FIN - tip č.2

Z AFI Tower i z již realizovaných částí revitalizace jsou prý nadšeni i místní. „Zástupci čtvrti nás podpořili a spolupráce s nimi, obyvateli i majiteli zdejších firem byla úspěšná. Několikrát se stalo, že sousedé komentovali vzhled věže nebo přicházeli s požadavky, ale všechny tyto problémy se podařilo vyřešit,“ uzavírá architekt.

  • Našli jste v článku chybu?