Menu Zavřít

Na Krymu se pod Ruskem zhoršil stav lidských práv, tvrdí OSN

26. 9. 2017
Autor: čtk

Dodržování lidských práv se za tři roky ruské okupace na Krymu výrazně zhoršilo a činitelé Ruské federace zde běžně lidská práva závažným způsobem porušují. Takové jsou závěry zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. OSN také kritizuje snahy Moskvy o upevnění kontroly nad anektovaným poloostrovem, jehož přičlenění k Rusku odsuzují dvě rezoluce Valného shromáždění z let 2014 a 2016.

„Lidskoprávní situace se na Krymu od počátku okupace Ruskou federací výrazně zhoršila,“ uvádí závěry zprávy. Její autoři považují za nepřípustné, že Rusko na Krymu zavedlo své zákony a snaží se území zabudovat do ruské „politické, sociálně-ekonomické, vzdělávací, informační, kulturní a bezpečnostní“ sféry. „Výuka v ukrajinském jazyce téměř zmizela,“ popisuje například dokument.

Rusko podle úřadu OSN pro lidská práva podporuje na Krymu skupiny loajální Moskvě a umlčuje veškerou kritiku, a to i pokud jde o mezinárodní pozorovatele. Z toho důvodu například nemohli vyšetřovatelé OSN v rámci tvorby nové zprávy vstoupit na Krym a studii vytvářeli za pomoci rozhovorů vedených z pevninské Ukrajiny.

Z těch mimo jiné vyhodnotili, že ruské soudy na Krymu přehlížejí „závažné překračování práva na život, svobodu a bezpečnost“, zároveň „často nedodržovaly presumpci neviny či právo na obhajobu“. „Činitelé Ruské federace se od roku 2014 na Krymu dopustili mnohých porušení práva na fyzickou a duševní nedotknutelnost,“ uvádí zpráva OSN.


Kalašnikov a vlastní tablet. Vyčerpané ukrajinské armádě pomáhají studenti

Ukrajinští vojáci musí často spoléhat na pomoc civilistů.


Člen krymské regionální vlády podle BBC v reakci na uveřejnění zprávy uvedl ruské agentuře Interfax, že dokument je plný protiruské rétoriky a je založený na poznatcích ukrajinských skupin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že zatím nebude reagovat, neboť nemá materiál k dispozici.

Zpráva kromě právních a fyzických represí popisuje také kroky Moskvy usilující o zpřetrhání vazeb mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny a naopak posílení integrace s Ruskem. „Poloostrov byl napojen na ruskou energetickou síť, rovněž se staví železniční a silniční most přes Kerčský průliv. Tato stupňující se integrace je dále upevňována populační výměnou z Ruska na Krym a z Krymu na pevninskou Ukrajinu, která většinou sleduje posílení proruského cítění na poloostrovu,“ uvádí OHCHR.

WT100

OSN na závěr Moskvu mimo jiné žádá, aby zmiňované zločiny na Krymu začala vyšetřovat, obnovila ukrajinské zákony a zajistila svobodu projevu, shromažďování, myšlení a víry. „Je tady naléhavá potřeba odpovědnosti za porušování lidských práv a zajištění kompenzace pro oběti,“ citoval vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna web rádia Svobodná Evropa. OSN dále apeluje na světové lídry, aby zástupce Ruska při setkáních konfrontovali s případy zločinů porušujících lidská práva.

Čtěte také:

Rusko čelí arbitráži. Naftogaz ho žaluje o miliardy dolarů za majetek na Krymu

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném Krymu. Dvě už staví


  • Našli jste v článku chybu?