Místo EY už jen E a Y? Vedení známé poradenské firmy chystá její rozdělení, partneři společnosti si přijdou na desítky milionů

6. 9. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Jedna z největších poradenských společností na světě EY směřuje ke svému rozdělení

  • Vedení firmy plánuje vytvořit zcela novou jednotku, která by se zabývala právě a jen poradenstvím a mohla tak dosáhnout na nové lukrativní příležitosti

  • V tom EY dosud bránily striktní kontrakty uzavřené v rámci jejího auditorského byznysu


Působí celkem ve sto padesáti různých zemí, zaměstnává více než 300 tisíc lidí a je členem takzvané Velké čtyřky poradenských firem, kam patří společně s Deloitte, KPMG a PricewaterhouseCoopers neboli PwC. Řeč je pochopitelně o společnosti Ernst & Young, totiž EY, jak se oficiálně od roku 2013 jmenuje.

V oblasti finančního, auditorského i daňového poradenství se firma se sídlem v Londýně angažuje dlouhých 33 let, ačkoliv její skutečné počátky by se daly vytrasovat až do poloviny devatenáctého století. To proto, že vznikla postupným slučováním několika různých společností, přičemž právě jedna z nich – konkrétně Harding & Pullein – vznikla již v roce 1849. Nyní ale nejspíš tuto světoznámou poradenskou firmu čeká pravý opak, tedy rozdělení na dvě samostatné jednotky.

Rostoucí byznys zpomalují striktní kontrakty

O tom, že by EY mohla odstartovat nejzásadnější proměnu některé z firem z Velké čtyřky za poslední dvě dekády, se hovoří již delší dobu. List The Wall Street Journal (WJS) s takovou informací poprvé přišel už koncem května. Teprve až nyní ale, zdá se, nabírají tyto úvahy konkrétní obrysy. Za vše může pondělní schůzka výkonného výboru, na níž se měly řešit detaily chystaného rozdělení. V rámci něj bude vyčleněna sekce zabývající se poradenstvím, jež dostane nové jméno a s největší pravděpodobností i vstoupí na burzu.

Musk a Dorsey se budou soudit. Zaměstnanci Twitteru tlačí na miliardáře, aby společnost koupil
Přečtěte si také:

Musk a Dorsey se budou soudit. Zaměstnanci Twitteru tlačí na miliardáře, aby společnost koupil

A ačkoliv podle informací Financial Times dosud „žádné rozhodnutí nepadlo“, má se za to, že k oficiálnímu oznámení o uskutečnění uvedeného záměru by mohlo dojít ještě v průběhu tohoto týdne. Zahájení celého procesu, interně nazvaného jako Projekt Everest, bude každopádně během na dlouhou trať, neboť jej musí posvětit na 13 tisíc partnerů společnosti, kteří řídí její chod a mají v ní vlastnický podíl.

Jedním z hlavních důvodů, proč vedení EY tolik usiluje o vytvoření dvou nezávislých jednotek na místo dosavadní jedné, je snaha dosáhnout na zcela nové a velice lukrativní obchodní příležitosti. V rámci svého auditorského byznysu, který jí během fiskálního roku 2021 vygeneroval tržby ve výši 14 miliard dolarů, společnost spolupracuje s takovými značkami, jakými jsou například nápojářský gigant Coca-Cola, Bezosův Amazon, výrobce iPhonů Apple, mateřská společnost Googlu Alphabet či automobilka General Motors, vyjmenovává server Business Insider. A právě auditorské smlouvy s podobnými firmami pak EY brání v tom, aby mohla poskytovat poradenství, díky němuž naposledy utržila hned 26 miliard dolarů, některým dalším velkým hráčům v oboru.

Tučná výplata

Skrze avizovaný vstup na burzu plánuje vedení společnosti vybrat sumu 10 miliard dolarů (necelých čtvrt bilionu korun). Vzdát se přitom chce pouze 15procentního podílu. Dalších 17 miliard (přibližně 420 miliard korun) si pak hodlá vypůjčit.

Tučné výplaty by se naopak mohli dočkat někteří ze současných vlastníků firmy, respektive jejích partnerů. Ta teoreticky podle dřívějších informací WJS, na nějž se ve Financial Times odkazují, může dosáhnout až dvojnásobku jejich ročního platu, který se obvykle pohybuje mezi 850 až 900 tisíci dolarů (21 až 22,2 milionu korun).

Nejsou filmy. Druhý největší provozovatel kin chce vyhlásit bankrot, jeho českých poboček se to zatím nedotkne
Přečtěte si také:

Nejsou filmy. Druhý největší provozovatel kin chce vyhlásit bankrot, jeho českých poboček se to zatím nedotkne

V tuzemsku působí EY počínaje rokem 1991. Své kanceláře provozuje v Praze, Brně i Ostravě, přičemž celkem v Česku podle údajů webu Atmoskop.cz zaměstnává přibližně 1200 lidí. Vedle podnikatelských aktivit je známá i coby pořadatel jedné z nejznámějších byznysových soutěží vůbec – Podnikatel roku. Ta se zde letos uskuteční již po třiadvacáté.

  • Našli jste v článku chybu?