Menu Zavřít

Místo desítek kusů týdně třeba i tisícovka. Český Dronetag rapidně navýšil prodeje a letí si pro 50milionové tržby

21. 11. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Dronetag
  • Česká společnost Dronetag zabývající se výrobou hardwarových i softwarových řešení pro sledování a koordinaci dronů si dala letos cíl dosáhnout v tržbách hranice 50 milionů korun
  • Pomoci by k tomu měla i navýšená výroba a větší počet dodávek na trh, které se jí díky intenzivnější spolupráci s brněnskou IT firmou Y Soft daří v poslední době realizovat
  • Zatímco dříve se její prodeje pohybovaly v řádu desítek kusů týdně, nyní atakují úrovně tisícovky

Drony jako takové tu sice nedělají, zato je dokážou sledovat a perfektně koordinovat. Což je s jejich přibývajícím počtem pro bezpečnost celého odvětví naprosto zásadní dovednost. A jak se zdá, vědomi si toho jsou i sami provozovatelé těchto zařízení, neboť jejich poptávka po technologiích českého startupu Dronetag kontinuálně roste.

Zatímco dříve pražská společnost vyráběla a dodávala na trh svůj hardware a software v počtu desítek kusů týdně, počínaje letošním létem počítá dodávky ve vyšších stovkách, a tu a tam se dokonce dostane i na hranici jednoho tisíce. Čemu, respektive komu za takto masivní navýšení produkce vděčí? Dle jejího vedení především kompletní obměně interních a výrobních procesů a také posílenou spoluprací s moravskou IT firmou Y Soft, která v ní prostřednictvím svého venture kapitálového fondu drží podíl.

Amazon začal dodávat léky pomocí dronů. Potřebná medikace dorazí k zákazníkům na zahradu do jedné hodiny
Přečtěte si také:

Amazon začal dodávat léky pomocí dronů. Potřebná medikace dorazí k zákazníkům na zahradu do jedné hodiny

„Oceňujeme interakci s kolegy z výroby Y Soft v Brně, kteří integrují součástky do našeho řešení i v řádu pouze několika hodin od dodání, což opět urychlilo celý proces výroby a tím i dodání řešení ke spokojenosti našich zákazníků,“ nechal se slyšet šéf Dronetagu Lukáš Brchl.

Od USA po Tchaj-wan

Díky navýšení produkčních možností by si Dronetag měl přirozeně polepšit i po finanční stránce. Očekává se, že letošní tržby se vyhoupnou na úroveň zhruba 50 milionů korun. „Dronetag během posledního roku jednoznačně potvrdil, že na trh přichází ve správný čas s tím správným řešením – přitom tohle je jen první krok v budování jejich produktového portfolia. V posledních měsících zvládli ve spolupráci s naší brněnskou výrobou téměř zázračně naškálovat celý výrobní a dodavatelský proces, což je v případě hardwarových produktů obrovskou výzvou, na které řada startupů pohoří,“ podotkl junior partner Y Soft Ventures Lukáš Konečný.

Velké oblibě se technologie od české firmy těší zejména ve Spojených státech – Dronetag tu aktuálně pokrývá na 70 procent všech dodaných remote ID zařízení, přičemž aby svoji pozici ještě posílil, otevřel zde letos v listopadu i prvního amerického distributora. Je jím firma Drone Nerds, která sama o sobě patří mezi největší hráče mezi resellery dronů v celých USA a jejímž úkolem bude na tamním trhu řídit vybrané obchodní a marketingové strategie.

Kromě Spojených států ale startup působí i v dalších 19 zemích světa, včetně Tchaj-wanu, odkud firma obsluhuje své asijské klientely. „Z Tchaj-wanu je dodáváno hlavně OEM řešení pro výrobce dronů, které zde Dronetag prodává po desítkách tisíců kusů,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Komerční drony postupně přebírají iniciativu

K výše uvedenému obchodnímu úspěchu ve Spojených státech pomohl Brchlově firmě mimo jiné fakt, že její produkt Dronetag Mini se stal vůbec prvním schválených Remote ID modulem určeným pro americký trh. Povolení mu udělil tamní Federální letecký úřad (FAA), podle kterého je v zemi registrováno na 864 tisíc těchto létajících zařízení, přičemž hned 350 tisíc z nich je provozováno komerčně.

Unikátní bezpilotní drony z Radotína slaví osmé narozeniny. Tržní hodnota výrobce Primoco UAV se mezitím vyšplhala na 3,4 miliardy
Přečtěte si také:

Unikátní bezpilotní drony z Radotína slaví osmé narozeniny. Tržní hodnota výrobce Primoco UAV se mezitím vyšplhala na 3,4 miliardy

V brzké budoucnosti by jich nicméně mohlo být výrazně více, neboť dle studie FAA, na niž se Dronetag odkazuje, má právě toto odvětví předčit vojenský segment, který, pokud jde o jejich využití, v současnosti stále vede. Stát se by tak mělo již v příštím roce.

Kdo zaváhá, nepoletí

Co se týče zmíněné funkce Remote ID, ta se zdaleka netýká jen provozovatelů v USA, nýbrž i těch v Evropě. Dle nových unijních nařízení totiž každý dron spadající do kategorie Speficic, která je určená především pro jejich profesionální provoz, musí být právě touto technologií vybaven. Podmínka přitom může být splněna buď zakoupením dronu třídy C, který danou funkci má již zabudovanou z výroby, anebo nákupem dodatečného modulu.

„Aby se provozovatelé dronů vyhnuli problémům, které provázely zahájení provozu Remote ID v USA v září letošního roku, měli by zajistit své zařízení Remote ID již nyní a ujistit se, že v roce 2024 budou schopni svůj dron bezpečně provozovat. Výrobní kapacity jsou stále omezené, proto čím dříve objednáte, tím lépe!“ vyzval Brchl na závěr.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).