Menu Zavřít

Metnar odmítá podíl Čechů na úmrtí Afghánce. Naši vojáci dodržují humanitární právo, říká

28. 11. 2018
Autor: čtk

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by se čeští vojáci v Afghánistánu podíleli na smrti zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě pro podezření ze zabití českého vojenského psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce. Metnar řekl, že čeští vojáci na misích striktně dodržují humanitární mezinárodní právo. Stejně se vyjádřil i premiér Andrej Babiš.

„Odmítám účast našich vojáků na tomto incidentu. Co se týče vyšetřování a jeho výsledků, na to se mě neptejte, protože je neznám,“ uvedl Metnar. Všechny události související s Procházkovým úmrtím se šetří, jak je to obvyklé, zdůraznili Metnar i náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. „Nepochybuji, že naši vojáci postupovali v souladu s platnými zákony a regulemi,“ konstatoval Opata.

Afghánský voják byl zbit ve vazbě NATO v západním Afghánistánu, napsal v pondělí NYT s odvoláním na americké a afghánské činitele. Metnar označil informace za zavádějící spekulace a striktně je odmítl. „V každé armádě demokratických zemí jsou takové události řádně a standardně vyšetřeny,“ uvedl.

Babiš dnes po jednání s jihokorejským prezidentem uvedl, že s Opatou i ministrem o záležitosti hovořil a stojí za českými vojáky. „Mají naši důvěru a úctu, neumím si představit, že by k něčemu takovému došlo. Je to absolutně skandální dezinformace, my to odmítáme,“ uvedl Babiš. Dodal, že viděl i důkazy, po kterých nemá žádné pochybnosti.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek později označil za nešťastné kusé a zavádějící informace o průběhu vyšetřování i spekulace o jeho výsledcích. „Poškozují dobré jméno a práci koaličních sil při budování afghánských ozbrojených sil,“ uvedl. Armáda podle něj s vyšetřovateli plně spolupracuje a obvinění či spíše domněnky, které zazněly v článku, striktně odmítá.


Proč jsou řeči o odchodu z Afghánistánu lacinou hysterií. Čtěte esej:

Děkujeme, zůstaňte

 Čeští vojáci na základně v Bagrámu


Také Opata zdůraznil, že šetření následuje standardně po jakémkoliv incidentu v Afghánistánu. „Běží to takto několik let, k tomuto (incidentu) je přistupováno jako ke každému jinému,“ uvedl. Jako náčelník generálního štábu však nepochybuje o postupu českých vojáků. „Dali jsme jasný komentář, já dal jasnou odpověď, nebudu předjímat žádné věci, dokud nebude proces šetření u konce,“ řekl na dotaz, zda nebyli kvůli vyšetřování z Afghánistánu staženi někteří čeští vojáci. Armáda odmítla informace NYT už úterním vyjádření prostřednictvím mluvčího.

Devatenáctiletý afghánský voják Vahidulláh Chán byl obviněn ze střelby na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát z 22. října. Při útoku zemřel Procházka a další dva čeští vojáci byli zraněni. Během několika hodin byl Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, tvrdí afghánští úředníci. Krátce poté zemřel.

Česká republika měla v Afghánistánu na začátku října přibližně 340 vojáků. V poslední době se stali terčem několika útoků. Celkově zahynulo ve stávající válce v Afghánistánu 14 českých vojáků, z toho čtyři v letošním roce. Amerických vojáků je v Afghánistánu podle The New York Times kolem 15 tisíc.

Hru s informacemi z Afghánistánu nezačala média, ale vedení generálního štábu. Čtěte komentář:

EBF24

Umaštěný úspěch v Afghánistánu

Ondřej Stratilík

Dále čtěte:

Komentář: Dvě procenta armádě? Leda tak v pohádce

Komentář: V Afghánistánu je nutné zůstat

Babiš: Nevzdáme se, v Afghánistánu zůstáváme

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).