Menu Zavřít

Menšík z DoDo a Šoustal z Reticulum budou společně investovat do start-upů. Založili nové venture studio

6. 5. 2021
Autor: V-Sharp Alpha
  • Michal Menšík a Zdeněk Šoustal spouští studio V-Sharp Alpha

  • Cílem je podporovat nadějné startupy z e-commerce, logistiky a fintechu

  • V-Sharp Alpha se chce zaměřovat primárně na seedové investice do 15 milionů korun


Majitel logistického startupu DoDo Michal Menšík a zkušený byznysman Zdeněk Šoustal společně spouští startupové venture studio. Cílem je podporovat nadějné startupy především z oblastí e-commerce, logistiky a finančních technologií. Studio V-Sharp Alpha bude pomáhat startupům v rané fázi vývoje investicemi, ale také předáváním zkušeností, sdílením kontaktů a poskytováním poradenství, uvedli oba partneři ve společné tisková zprávě.

Začínající firmy podle nich čelí celé řadě problémů a překážek, které jim brání dobrou základní myšlenku přetvořit ve funkční a dobře škálovatelný byznys.„Z vlastní zkušenosti vím, že k úspěchu nestačí dobrý nápad a vstupní kapitál,“ tvrdí Menšík. „Startupy často skončí v propadlišti dějin jen proto, že nejsou schopny správně nastavit byznysplán, zvolit vhodné IT řešení, správně řídit finance nebo si třeba zajistit dostatečně kvalitní právní služby. Proto spolu se Zdeňkem zakládáme venture studio, ve kterém nadějné startupy podpoříme nejen finančně, ale především předáváním cenného know-how, otevíráním těch správných dveří či třeba sdílením kapacit našich prověřených dodavatelů a poskytovatelů služeb.“

Cílem V-Sharp Alpha je tedy vyhledávat startupy s hodnotnými technologiemi, které mají potenciál inovovat svět e-commerce, hledat mezi nimi synergie a pomoci jim vyrůst. Pokud jde o samotné financování nadějných startupů, V-Sharp Alpha se chce zaměřovat primárně na seedové investice do výše přibližně 10-15 milionů korun. Tam, kde to bude dávat smysl, se ale Menšík se Šoustalem nebrání ani strategickým investicím v řádu desítek milionů.

Složili se investoři i banka. České Twisto získalo 650 milionů, peníze chce vynaložit na další rozvoj
Přečtěte si také:

Složili se investoři i banka. České Twisto získalo 650 milionů, peníze chce vynaložit na další rozvoj

„Pokud by se naskytla zajímavá příležitost, nechceme, aby nás limitoval nějaký předem nastavený strop. Cílem Alphy je primárně pomoci startupům v začátcích, ale pokud se naskytne firma se zásadním potenciálem, která by byla přínosem i pro ostatní subjekty v rámci V-Sharp Alpha, budeme uvažovat i v desítkách milionů korun,“ říká Zdeněk Šoustal, jinak generální ředitel investiční společnosti Reticulum.

Zásadním přínosem V-Sharp Alpha pro přidružené startupy mají být také synergie mezi jednotlivými firmami, protože studio je poměrně úzce zaměřené na inovace v rámci e-commerce a souvisejících oborů, jako jsou logistika či fintech.

Zatímco Michal Menšík je podle svých slov dravým „startupistou“, Zdeněk Šoustal je ostřílený manažer se zkušenostmi z řady odvětví a do projektu přináší hlavně nadhled a zdravě konzervativní přístup.

KL24

„Věříme, že spojení nás dvou, tedy takto rozličných podnikatelů s různým přístupem k byznysu a různými zkušenostmi, může dát startupům cennou školu a na důležitých křižovatkách je posunout tím správným směrem. V kariéře jsme se Zdeňkem oba udělali nespočet chyb a věřím, že přínosem Alphy bude mimo jiné to, aby je mladé a nadějné startupy zbytečně neopakovaly,“ uzavírá Menšík.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).