Menu Zavřít

Martin Novotný: Moment překvapení

23. 3. 2015
Autor: ČTK

Evropská centrální banka spustila v týdnu od devátého do třináctého března nákupy dluhopisů, které její šéf Mario Draghi oznámil už koncem ledna. Během tohoto období odkoupila evropská monetární autorita obligace za téměř deset miliard eur a společná evropská měna oslabila oproti dolaru o 3,3 procenta.

Měsíční plán stanovený na lednovém zasedání ve výši šedesáti miliard eur by zřejmě ECB tímto tempem nesplnila, a tak bude muset v následujících týdnech přitlačit na pilu a do ekonomiky týdně pouštět částku o polovinu vyšší než doposud. Přestože se tedy zřejmě zvýší dynamika odkupu dluhopisů, a tím i objem eur v oběhu, je otázkou, zda se i kurz eura proti dolaru bude pohybovat se stejnou dynamikou.

Od lednového oznámení po začátek odkupu obligací totiž dolar připsal již téměř sedm procent. Nůžky mezi politikami klíčových monetárních institucí na obou březích Atlantiku se nadále rozevírají – ECB svým programem odkupu dluhopisů žene jejich cenu nahoru, zatímco výnosy klesají často do záporného teritoria. Fed naproti tomu na středeční tiskové konferenci odstranil „trpělivost“ ze svého postoje vůči zvýšení klíčových sazeb. Dolar to však vůči euru bude mít ještě těžké.

Během druhého týdne, kdy probíhají odkupy evropských bondů, euro zaznamenalo hned čtyři růstové seance, přičemž nejvýraznější byla k vidění právě ve středu. Investoři byli zřejmě zklamaní projekcí úrokové sazby Fedu 0,625 procenta na konci roku, zatímco konsenzus počítal s hodnotou přes jedno procento (1,125 procenta). Dolar však zřejmě zvládne využít precizních čísel nejen z tamního trhu práce a přes občasné konsolidace při technických úrovních dosáhne parity vůči euru ještě v prvním pololetí letošního roku.


Z Parketu čtěte také:

ECB spustí kvantitativní uvolňování, kurz eura padá

EBF24

Řecké banky čeká mimořádná revize financování od ECB

Vlažný start. ECB začala nakupovat vládní dluhopisy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).