Loď plná luxusních rezidencí k pronájmu i koupi. Projekt Storylines chce ze života na moři udělat dostupnější záležitost

17. 1. 2022
Zdroj: Storylines
  • V současnosti jsou ceny obytných prostor na lodích tak vysoké, že jejich pronájem, či přímo nákup si mohou dovolit pouze ti největší boháči. Projekt Storylines se však se svým plavidlem Narrative pokusí tento fakt změnit

  • Rezidence bude poskytovat už od 400 tisíc dolarů. Velmi výhodné podmínky nabízí zájemcům o pronájem, hlavním cílem společnosti je ale většinu luxusních apartmánů prodat

  • Loď se dá do pohybu v roce 2024. Pohon bude zajišťovat jedno z nejšetrnějších paliv na trhu - LNG. Podle šéfa Storylines bude plavidlo tou „nejekologičtější výletní lodí na světě“


Plavba po moři je snem mnoha lidí. Zatímco výlet nebo krátkou dovolenou na zaoceánské lodi si s trochou šetření může splnit téměř každý, dlouhodobý či přímo trvalý pobyt na obrovských plavidlech je za současných podmínek pro běžného člověka takřka nereálný. Firem, které vlastnictví těchto ,plovoucích rezidencí‘ nabízejí, je sice na trhu celá řada, jejich cena se ale zpravidla pohybuje v rozmezí dvou až patnácti milionů dolarů. V brzké budoucnosti by každopádně vše mohlo být docela jinak.

Změnit se to rozhodla společnost Storylines, jež si v chorvatských docích aktuálně nechává stavět luxusní plovoucí kolos jméně MV Narrative. Paluby této výletní lodi budou zdrobit plně vybavené obytné prostory (některé i se čtyřmi ložnicemi), studia a dvoupatrové penthousy. Ceny začínají na 400 tisících dolarech a končí u hranice osmi milionů.

Primárním cílem Storylines je rezidence prodat, k dispozici je ale také omezený počet pronájmů na 12 a 24 let. Podle zakladatele a generálního ředitele společnosti Alistera Puntona budou do konce tohoto roku všechny z 547 jednotek vyprodány.

Čím víc teras, tím větší luxus. Emirátská společnost přišla s konceptem přepychové superjachty za devět miliard
Přečtěte si také:

Čím víc teras, tím větší luxus. Emirátská společnost přišla s konceptem přepychové superjachty za devět miliard

Uvnitř obrovské lodě bude kromě možnosti ubytování i 20 restaurací a barů, milovníky piva dozajista nadchne minipivovar. Komplex nabídne i sportovní vyžití v podobě tří bazénů, wellnes centra a bowlingové dráhy. Opomenuta nebyla ani kultura – k dispozici má být knihovna s 10 tisíci tituly a kino. Projekt se zaměřil také na svou soběstačnost a udržitelnost, jakou představuje hydroponická zahradní farma na solární pohon.

Nákup na věčnost a nezbytné poplatky

Po zahájení provozu v roce 2024 se Narrative vydá na tisícidenní plavbu po šesti kontinentech. „To, co běžná výletní loď zvládne za měsíc nebo tři týdny, nám bude trvat tři až čtyři měsíce. Prodloužíme lidem zážitek. Budou mít také možnost podílet se na tom, kam loď pojede příště,“ sdělil Punton pro web CNN Travel. Ten zdůrazňuje, že kromě plánovaných zastávek si obyvatelé lodi skutečně mohou díky volebnímu systému zvolit, v jakém přístavu zakotví.

Pokud se někdo rozhodne ucházet se o nájem obytných prostor, získá v rámci smlouvy právo na obývání po dobu 12, 24 nebo 60 let – tedy až do konce životnosti plavidla. Vyplatí se tedy vůbec rezidenci kupovat? „Při plném nákupu získávají majitelé klauzuli o věčnosti, což znamená, že mohou přejít na novou rezidenci na budoucí lodi bez dalšího nákupu, což z této jednorázové investice činí dlouhodobou investici,“ vysvětluje Punton a dodává, že objekty lze stejně jako jakoukoli jinou nemovitost v soukromém vlastnictví prodat či pronajímat další osobám.

Koupí však platby nekončí.  Nutné jsou takzvané ,poplatky za bydlení‘, tedy za stravu a údržbu. Částky se pohybují v rozmezí 65 až 200 tisíc dolarů.

Přestože se plavby lodí často spojují se staršími osobami, kteří už mají našetřeno a chtějí si už jen užívat života, trend se v posledních letech mění. „Mezi zájemci máme lidi všech věkových kategorií. Na palubu se k nám hlásí lidé kolem třicítky a čtyřicítky se svými dětmi,“ říká Punton. Aby společnost vyhověla právě těm nejmladším, plánuje spustit vzdělávací programy. Na lodi bude přirozeně i zdravotnický tým, včetně lékařů, sester a fyzioterapeutů, a také lékárna či pošta.

Ekologie, a ještě jednou ekologie

Jelikož svět momentálně řeší dekarbonizaci planety a znečišťování životního prostředí, což se lodního odvětví velmi dotýká, snaží se společnost dělat vše pro udržitelnost a ekologičnost. Kromě zmíněné hydroponické farmy a pěstování vlastních plodin budou na palubě také také technologie na výrobu energie z odpadu.

Loď zároveň bude poháněna jedním z nejšetrnějších paliv vůbec, a sice zkapalněným zemním plynem (LNG). „Rozhodně budeme tou nejekologičtější výletní lodí. Nejde jen o paliva, která používáme, ale také o všechny ostatní součásti. Jde tedy o to, jak získáváme potraviny, jak je skladujeme ve velkém, jak je pěstujeme na palubě lodi, jak přeměňujeme odpad na energii, jak omezujeme používání plastů a všechny tyto věci,“ vysvětluje Punton.

Kdo z boháčů nemá superjachtu, jako by nebyl. Loděnice jich díky pandemii nyní stavějí nejvíce v historii
Přečtěte si také:

Kdo z boháčů nemá superjachtu, jako by nebyl. Loděnice jich díky pandemii nyní stavějí nejvíce v historii

Projekt Storylines není ničím novým. Funguje už několik let, a tak i jeho zasáhla koronavirová pandemie. Během uplynulých dvou let zaznamenal změny v poptávce a struktuře zájemců. Větší zájem mají rodiny s dětmi a vrcholní manažeři či podnikatelé. To donutilo společnost provést některé úpravy. „V posledních třech měsících jsme vydali novou sadu aktualizací původních plánů palub, které zahrnují pět nových kompletních typů rezidencí s kancelářskými prostory, většími a hlubšími balkony a větším prostorem pro zábavu,“ upřesňuje Punton.

  • Našli jste v článku chybu?