Menu Zavřít

Lidi ze západní Evropy do Prahy kvůli práci stále jen tak nedostanete, všimli si u Adama. Svůj francouzský byznys proto řídí z Madridu

19. 5. 2025
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Adam
  • Přimět francouzské pracovníky (a obecně lidi ze západní Evropy) k přestěhování do Česka, aby odsud pomáhali řídit obchodní aktivity ve své domovině, může být těžší, než se zdá, soudí na základě vlastních zkušeností spoluzakladatel tuzemské online platformy Adam Jakub Dvořák
  • Adam se ve Francii zaměřuje na zprostředkovávání malířských prací. Například na českém trhu ale zvládá i zedničinu a další řemesla
  • Chystá-li se firma expandovat do země galského kohouta, doporučuje Dvořák začít se sháněním francouzsky mluvícího týmu co možná nejdříve. Uvádět na trh produkt, který ještě není zcela dokonalý, podle něj až tak nevadí

Na trhu je teprve od roku 2020, ale už ji znají například i v daleké Austrálii. Řeč je o české online platformě Adam, která na samém začátku propojovala malíře pokojů s koncovými zákazníky, aby postupně tuto službu rozšířila i o další řemesla a vydala se s nimi za hranice.

Dnes, tedy pět let od založení, zvládá Adam kromě malování i drobné rekonstrukce a zedničinu a navíc se rovněž vyzná v elektrice. A o své dovednosti se s jinými národnostmi postupně dělí.

Vymalování pokoje vyjde Francouze draho

Jedním z trhů, kam zakladatelé této služby Jakub Dvořák a Roman Sysel, v uplynulých letech expandovali, byla Francie. V zemi galského kohouta nabízí Adam to, čemu se věnuje nejdéle, tedy zajišťování malířských prací. Jak moc se tamní podnikatelské prostředí liší od toho českého? Ve skutečnosti relativně hodně.

Outstream Placeholder

„Ve Francii nás primárně nás překvapilo, jak drahé tam malířské služby jsou. Podle našich průzkumů je malování ze všech evropských zemí, ve kterých operujeme, nejdražší právě ve Francii. To jsme ale zároveň vnímali jako velkou příležitost, protože dostupná cena je jednou z hlavních výhod, na které se v Adamovi zaměřujeme. Umíme zákazníkovi nabídnout kvalitní malířské služby a díky technologii a vychytaným procesům za dostupnější cenu, než je na trhu standard,“ věří Dvořák.

Ten zároveň poukazuje na fakt, že lidé ve Francii nejsou příliš zvyklí malovat pokoj „jen pro změnu barvy“, jako je tomu běžné u nás: „Ve většině případů je malování spojeno s opravami, často kvůli zatékání nebo jinému poškození. Museli jsme se naučit tyto opravy lépe nacenit, abychom s naší službou obstáli v konkurenci. Tyto zkušenosti jsme později využili i na dalších trzích.“

Mezi další odlišnosti, kterých si u Adama ve Francii všimli, je výrazně větší počet zakázek přicházejících od třetích stran, tedy typicky od pojišťoven. To přirozeně dobu mezi přijetím zakázky a jejím vyhotovením prodlužuje, na což bylo potřeba zareagovat. „Přizpůsobili jsme tomu komunikaci s malíři i zákazníky, a díky tomu dnes zvládneme ve Francii začít s výmalbou už druhý den,“ dodává Dvořák.

Praha tolik neláká, ale situace se zlepšuje

Vedle komunikace napříč platformou muselo vedení Adama přizpůsobit, či snad lépe řečeno poupravit, i své původní plány týkající se samotné expanze. Tamní byznys chtěli Dvořák se Syslem řídit z Česka, což se však záhy ukázalo jako poněkud nereálné.

Vzhůru za hranice

Seriál Vzhůru za hranice pojednává o tuzemských firmách, které jejich byznys přivedl z Česka až za jeho hranice. Sleduje jejich příběhy a přibližuje, s čím vším se na nových trzích setkaly a jakým výzvám musely čelit. Máte-li pro nás tip na firmu se zahraniční zkušeností, o který byste se s námi chtěli podělit, budeme rádi, když se nám ozvete. Vaše náměty prosím posílejte na email redakce@euro.cz.

„Tím, že působíme hlavně v online sféře, tak tolik překážek pro vstup nemáme. Největší výzvou každopádně bylo sestavit tým. Původně jsme chtěli mít francouzsky mluvící tým přímo v našem sídle v Praze, ale pro západní Evropany zatím není Praha tak lákavá destinace – i když musím říct, že se to rychle mění,“ říká Dvořák. Jak tento problém vyřešili? 

„Nakonec jsme tým postavili v našem druhém největším hubu v Madridu. Odtud jsme se potom vypořádali s prvními nezbytnostmi – například průzkum trhu nebo registrace malířů na naší platformu, což byl operativně asi největší oříšek,“ přibližuje dále.

Nebojte se začít s produktem, který ještě není dokonalý

O tom, že s Adamem zamíří právě do Francie, nemuseli Dvořák se Syslem vést žádné dlouhé diskuze. Jednalo se o vcelku logické vyústění podpořené argumentem, že právě země galského kohouta je jedním z nejlidnatějších států Evropy, a tudíž potenciál tamního trhu je obrovský.

CIF25

„Konkrétní čísla sdílet nemůžeme, ale uzavřeli jsme partnerství se stovkami malířů a spokojených zákazníků už máme v řádu tisíců,“ míní prvně jmenovaný. Jaké doporučení a tipy má pro další firmy, které o expanzi právě na tento trh uvažují?

Přejeme si, aby byl Adam ziskový co možná nejpozději, říká jeho šéf Sysel. Letos čeká platformu s řemeslníky několikanásobná expanze
Přečtěte si také:

Přejeme si, aby byl Adam ziskový co možná nejpozději, říká jeho šéf Sysel. Letos čeká platformu s řemeslníky několikanásobná expanze

„Určitě doporučuji začít s hledáním týmu co nejdříve, zvlášť pokud plánujete mít francouzsky mluvící kolegy v Česku. Dále si udělejte průzkum trhu, abyste znali cenovou hladinu, a klidně začněte s produktem nebo službou, která ještě není úplně dokonalá. Vylepšovat ji můžete postupně podle zpětné vazby od zákazníků,“ radí Dvořák.

  • Našli jste v článku chybu?