Menu Zavřít

Krúpova Arca přitvrzuje boj s GE. Pomoc hledá u velkých bank

6. 6. 2017
Autor: Archiv

Skupina Arca Capital miliardáře Pavla Krúpy chce pro svou stížnost na americký kolos General Electric u Evropské komise získat velké evropské banky.

Devatenáct let po prodeji části Agrobanky americkému koncernu General Electric není ještě transakce zcela uzavřena. Skupina Arca Capital totiž podala koncem března k Evropské komisi stížnost z důvodu nedovolené veřejné podpory pro skupinu General Electric. Podporu dostal americký konglomerát při odkupu části Agrobanky v roce 1998.

Nyní chce skupina Arca získat pro svůj návrh širší podporu. „Hodláme oslovit velké evropské banky, aby se k našemu podnětu připojily,“ zdůrazňuje Pavol Krúpa, šéf skupiny Arca Capital. Obrátit se chce na dvacet až třicet evropských bankovních domů.

Evropská komise nicméně již jednou státní podporu pro GE schválila, a to v roce 2007. Podle Krúpy by však komise měla revidovat své dřívější rozhodnutí, protože neměla řádné informace.


Podívejte se na rozhovor Euro TV s Pavolem Krúpou:


Posuzování se totiž tehdy týkalo kapitálového vkladu ve výši 19,7 miliardy korun, který Agrobance poskytla v roce 1998 Česká národní banka. Komise se vkladem nezabývala, protože podpora skončila ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. To však Arca Capital napadá, když tvrdí, že si GE tuto sumu vyplatila před dvěma lety jako dividendu. Proto se podle společnosti Arca Capital jedná o veřejnou podporu, k níž došlo po vstupu Česka do Unie. Arca rovněž kritizuje obrovské státní záruky, které GE v době prodeje části Agrobanky získala.

To ovšem nejsou jediné věci, které Arce vadí. „GE nepřevzala banku v takovém stavu, aby potřebovala tak vysokou podporu,“ uvádí ke stížnosti k Evropské komisi Soňa Vladařová, investiční ředitelka Arca Capital. Zároveň poukazuje na soutěž na prodej části Agrobanky, kdy z šestnácti účastníků zůstala jen GE, která ovšem získala nevídané státní záruky až v průběhu soutěže.

Kromě stížnosti ale Arca Capital podala loni v říjnu žalobu, kterou se domáhá určení neplatnosti prodeje části Agrobanky do rukou amerického koncernu. Stížností a touto žalobou nemusí rozepře s General Electric končit. „Uvažujeme o tom, že zažalujeme GE přímo v USA,“ dodává Krúpa s tím, že záležitost je v procesu.

Na Agrobanku uvalila před jednadvaceti lety ČNB nucenou správu. Bylo to v době, kdy banku ovládala skupina Motoinvest v čele s finančníkem Pavlem Tykačem. O dva roky později prodal byznys Agrobanky nucený správce Jiří Klumpar skupině General Electric.

Přečtěte si o dalších aktivitách miliardáře Krúpy:

Krúpa odveze horníky OKD do Švýcarska. Budou demonstrovat před Bakalovým sídlem

CIF24

Krúpa koupil pohledávky za ČKD Praha DIZ v objemu 175 milionů

Krúpa hrozí Polákům. Chce vyšší dividendu z Unipetrolu


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).