Menu Zavřít

Krúpa hrozí Polákům. Chce vyšší dividendu z Unipetrolu

28. 3. 2017
Autor: rasch jan/euro

Pavol Krúpa a jeho Arca Capital očekávají výraznější výplatu dividendy ze společnosti Unipetrol než loni. Společně s dalšími malými akcionáři kritizuje kroky polského vedení.

„Samozřejmě budeme požadovat vyplacení, protože Unipetrol má vzhledem ke svému cashflow prostor na vyplacení výrazně vyšší dividendy, než byla v minulém roce,“ říká pro Euro.cz mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Reaguje tak na nedávné oznámení vedení Unipetrolu, že se může vrátit k dividendové politice. „Výplata dividend v budoucnosti je podmíněna tím, že si Unipetrol zachová stabilní finanční pozici,“ řekl finanční ředitel společnosti Miroslaw Kastelik.

Hospodaření Unipetrolu (v miliardách korun):

rok 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
čistý zisk/ztráta 0,9 -5,9 -3,1 -1,4 -0,6 7,0 7,98

Valná hromada společnosti loni rozhodla, že firma vyplatí z předloňského zisku dividendu 5,52 koruny na akcii. Sice šlo o první vyplacenou dividendu po devíti letech, ale její výše nebyla podle malých akcionářů uspokojivá. Kromě Krúpy, který nechce prozradit, jaký balík akcií v Unipetrolu skutečně drží, je hlasitým kritikem také největší z minoritních akcionářů Unipetrolu - společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.

V tandemu právě s Arca Capital dlouhodobě vystupuje vůči majoritnímu akcionáři Unipetrolu, polskému PKN Orlen. Naposledy Paulinino oznámila, že vedení Unipetrolu i jeho většinového vlastníka zažaluje kvůli údajně nevýhodné akvizici společnosti Spolana. „Považujeme koupi Spolany za silně nevýhodnou,“ uvedl Pavel Muchna, který zastupuje společnost Paulinino.

Menším akcionářům Unipetrolu se nelíbí ani rostoucí vliv polské vlády v podniku. Koncem ledna koupila polská státní firma PERN 21 milionů akcií PKN Orlen za částku 1,5 miliardy zlotých, tedy asi 9,3 miliardy korun. Po uzavření transakce společnost získala 5 procent akcií Orlenu a má přímý vliv na rozhodování největšího akcionáře Unipetrolu.


Přečtěte si více o sporech akcionářů Unipetrolu:

Poláci tunelují Unipetrol, tvrdí minoritní vlastník. Spor s Orlenem spěje k soudu

PKN Orlen


„U státu jako vlastníka hrozí riziko nekonzistentnosti strategie, protože může být ovlivněna například změnou politické reprezentace vlivem výsledků voleb. Dále se obecně tvrdí, že stát se jako vlastník chová vždy méně efektivně než vlastník soukromý, třeba v otázkách řízení cashflow a hlídání rentability,“ říká Hanáková.

Roční průměr provozního zisku v letech 2017 a 2018 bude podle Unipetrolu přes 9,8 miliardy korun. V roce 2015 činil provozní zisk 10,9 miliardy a v roce 2016 zhruba 12 miliard.

MMF24

Unipetrol je součástí PKN Orlen od roku 2005. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií pak podle webu firmy vlastní společnost Paulinino Limited. Zbytek mají investiční fondy a menšinoví akcionáři včetně Krúpy.

Čtěte také:

Čtyřmiliardový tendr na dodávky nafty pro České dráhy vyhrál Unipetrol

Unipetrol si kvůli havárii v Kralupech přijde na miliardové odškodnění


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).