Menu Zavřít

Příliš laxní kontrola: němečtí Zelení kritizují jaderný úřad Drábové

30. 10. 2018
Autor: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Poslanci německých Zelených tvrdí, že jejich důvěra v český Státní úřad pro jadernou bezpečnost je otřesena, protože nedostatečně rychle reaguje na problémy v českých jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany. Poslanecký klub Zelených žádá německé ministerstvo životního prostředí o informace ohledně kontroly svarů v obou českých elektrárnách.

Němečtí poslanci ze strany Zelených si vzali na mušku český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který vede od roku 1999 Dana Drábová. Zelení poslanci tvrdí, že český regulátor ztratil jejich důvěru, protože nepostupuje dostatečně razantně a důsledně při řešení nedostatků v českých jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

„Nevím, co je více znepokojující. Vlastní nesrovnalosti u českých jaderných elektráren, nebo to, že jejich důsledky a náprava jdou tak pomalu dopředu. Moje důvěra v český jaderný dohled je stále více otřesena,“ nechala se slyšet předsedkyně výboru pro životní prostředí v německém parlamentu Sylvia Kotting-Uhlová.

Zelení poslanci požadují po německém ministerstvu životního prostředí informace o tom, jaké jsou výsledky kontrol vadných svarů v obou českých elektrárnách.


Přečtěte si:

Česko může odložit jaderné projekty, říká ministryně průmyslu Nováková

Babiš: Životnost Dukovan by se mohla prodloužit o deset let. Nový blok by byl desetkrát dražší

Bavoři se bojí svarů v Temelíně. Chtějí novou kontrolu

Jaderná elektrárna Temelín, ilustrační foto


SÚJB řešil nekvalitní rentgenové snímky svarů v nejaderných částech elektráren s provozovatelem elektráren ČEZ už v roce 2015 a v roce 2017, kdy došlo k odstávkám jaderných bloků. Ty přišly polostátní energetickou firmu na deset miliard korun. Drábová letos v říjnu řekla, že se společnost ČEZ z chyb poučila a začala reagovat na kritiku úřadu, že není možné „neúnosně“ snižovat provozní náklady obou elektráren na úkor bezpečnosti.

Německé ministerstvo životního prostředí uvedlo, že SÚJB vyzval provozovatele, aby zajistil dostatek personálu pro kontrolu svarů v elektrárnách. V říjnu pak český úřad na zasedání německo-české komise (DTK) informoval o tom, že ČEZ provádí nápravu.

Němečtí Zelení dlouhodobě kritizují využívání jaderné energetiky v Evropě. Podle nich je výstavba a provoz jaderných elektráren příliš drahá. Navíc vzniká jaderný odpad, jenž je třeba ukládat na tisíce let v konečných jaderných úložištích, která jsou rovněž technicky náročná na výstavbu.

WT100

Dále čtěte:

Kritika obnovitelných zdrojů. Půl bilionu eur je pryč a stále pálíme uhlí, zlobí se zastánci atomu

Už nejsme lídry. Šéf liberálů tvrdě zkritizoval situaci v Německu

Rakušané brojí proti jádru, tamní fondy na něm vydělávají

Temelín, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).