Koronavirus i azbest. Hrad objednal masky více než milion korun

5. 3. 2020
Zdroj: Nanologix corporation

Kvůli nynějšímu šíření nového koronaviru si správa Pražského hradu objednala 695 masek a také filtry či obaly na masky za zhruba 1,2 milionu korun. Mluvčí hradní správy David Šebek řekl, že velká část zaměstnanců Hradu se potkává při práci s turisty z celého světa a masky budou využity i pri odstraňování azbestu. Část masek dostanou pracovníci prezidentské kanceláře, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to podle serveru nechtěl blíže komentovat.

"Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem a jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále," řekl webu Aktuálně.cz Šebek. "Co se koronaviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nichž téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa," doplnil.

Masky si Hrad objednal u české společnosti Nanologix corporation. "Je určená proti biologickým hrozbám. Zachytí nejen koronavirus, ale i další viry, jako je ebola, SARS, antrax, mor, jakýkoliv prach, kouř, dým. Prostě maska zachytí všechno s účinností 99,99 procenta," popsal serveru typ objednaných masek výkonný ředitel firmy František Bauer. Podnik masky vyváží i do ciziny a v Česku je dodává třeba armádě, vězeňské službě, letištím, hasičům nebo ministerstvům zahraničí a zemědělství. Maskami zásobuje Nanologix corporation také české státní rezervy. Měsíčně firma podle serveru vyrobí zhruba 50 tisíc masek a až 150 tisíc filtrů.

Podle Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v současnosti kvůli šíření koronaviru ve světě značně stoupl zájem o masky z nanomateriálů, schopné virus zachytit. Výrobci navyšují kapacity, ale přesto nestíhají pokrýt poptávku. Ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem, mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název COVID-19. Nakažených je už více než 90 tisíc, přes tři tisíce lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Česku je nyní 12 nakažených.

  • Našli jste v článku chybu?