Menu Zavřít

Kontroly na německo-rakouských hranicích vyhnaly pašeráky migrantů do Česka

2. 5. 2018
Autor: ČTK

Prodloužení zpřísněného režimu na německo-rakouských hranicích přimělo převaděče změnit tradiční trasu a do vysněného cíle pro naprostou většinu uprchlíků nyní míří přes české území. V blízkosti hranic s Českem německá policie za první čtvrtletí letošního roku zajistila více migrantů než za loňské druhé pololetí a dvakrát tolik osob než na hranici s Rakouskem.

V prvních třech měsících roku odhalila spolková policie při namátkových kontrolách u hranic s Českem ilegální vstup do země ve 267 případech, zatímco u hranic s Rakouskem číslo dosáhlo jen 137. V obou případech jde o součet osob nalezených v nákladních vozech pašeráků a malých dodávkách.

Trend se podle informací německého deníku Die Welt obrátil už v loňském roce. Za druhé pololetí 2017 bylo u hranic s Rakouskem zajištěno 128 osob, na německo-českém pomezí ale již 204. Soudě podle odhalených případů tedy aktivita pašeráků letos vzrostla.

Šéf policejního odboru spolkové policie Jörg Radek Weltu řekl, že šance na odhalení pašeráků je pouze v případě stálé přítomnosti policie s možností intenzivních kontrol a pátracích akcí, proto „musí být personální síla policie stabilní i na hranici s Českem“.

O tom, že pašeráci nyní častěji volí severnější trasu přes české území, se přesvědčila i česká policie. V polovině února policisté zadrželi na Plzeňsku dva kamiony, které převážely pětatřicet cizinců včetně jedenácti dětí. Kamiony s rumunskými řidiči do Česka přijely přes Maďarsko a Slovensko a mířily do Německa. Tip přitom česká policie dostala právě od německých kolegů.


Proud migrantů slábne, zisky rostou. Z ubytování uprchlíků je zlatý byznys

Jedna z ubytoven firmy European Homecare, ilustrační foto.


Fakt, že se Česko stalo předposlední stanicí na balkánské trase, potvrzuje i případ z března letošního roku, kdy tuzemské úřady zasahovaly v případu tureckého kamionu, který z Rumunska vezl migranty přes Česko do Německa.

Společná akce policistů ze čtyř německých spolkových zemí zase na začátku roku rozbila převaděčský gang tvořený Turky, Poláky a Bulhary, kteří ve velkém převáželi migranty přes Česko nebo Polsko. Za jednosměrnou „jízdenku“ v návěsu za krabicemi se zbožím a paletami si účtovali 8000 eur.

Ve zprávě o nelegální migraci v Česku za loňský rok cizinecká policie uvádí, že Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Dokládá to klesajícími počty odhalených nelegálních migrantů. Cizinecká policie loni zadržela 172 tranzitních migrantů, zatímco v roce 2016 jich bylo 511 a v době kulminace migrační krize o rok dříve 2294. Za celý loňský rok tak tuzemští policisté v Česku odhalili méně migrantů než jejich němečtí kolegové v blízkosti hranic s Českem jak za první letošní čtvrtletí tak za druhé pololetí loňského roku.

KL24

Dále čtěte:

Na Sorose útočí politici i v Rakousku. Kancléř Kurz se miliardáře zastal

Ordnung platí i pro migranty. V Německu je rekordně nízká kriminalita

 Německá policie - ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).