KonSpyrace

9. 9. 2005
Zdroj: Euro.cz

Na pozadí polsko-českého velkofilmu běží příběh o korupci a nenávisti v ČSSD

Dny se krátí, pomalu se blíží plesová sezona. Tu letošní zahajuje středoevropskou premiérskou polonézou taneční pár Marek Belka & Jiří Paroubek. A do toho se jim pod nohy plete šéf polské opozice Daniel Tuck, vykrucující s českým šéfopozičníkem Mirkem Topolánkem. České politické tanečky poprvé překročily hranice a propojily se s tanečky polskými.
Aféra PKN Orlen-Unipetrol neboli Orlengate může být vnímána jako produkt ekonomické a politické globalizace. Propojenost polských zájmů v české petrochemii a třeba zájmů společnosti ČEZ v polské energetice daly vzniknout výbušné směsi, která jako by v důsledcích ilustrovala dávnou leninskou tezi o imperialismu jako posledním stádiu kapitalismu. Nikdo si totiž neumí představit, co bude dál, až namíchaný koktejl bouchne. Polská opozice v rámci předvolebního boje útočí proti tamní vládě, a to evidentně za pomoci polských tajných služeb. Česká vládní ČSSD je do podivných kšeftů namočená až po uši a ODS zdatně využívá polské pomoci. Člověka napadne, kde vůbec zůstala obhajoba národních zájmů.
Do koprodukčního velkofilmu s pracovním názvem „Jak Bolek a Lolek ve spolupráci s Krtečkem vyvrtali díru do státní kasy“ se v Česku promítá malý příběh o korupci a politické nenávisti se zdecimovaným Stanislavem Grossem v hlavní roli. Zatím ale sbíráme jenom střípky scénáře. TV Nova, která u nás celou kauzu odstartovala, neodvysílala vše, co při schůzkách spiklenecké trojice Spyra - Doležel - Piksa skrytá kamera zaznamenala. Z neodvysílané části, kterou minulý pátek přetiskl týdeník MF Plus, lze dovodit další skutečnosti. Přepis například nepřímo potvrzuje informace, že polský lobbista Jacek Spyra chtěl k prosazení svých záměrů při privatizaci Unipetrolu využít i přítelkyni rodiny Grossových Libuši Barkovou (více na str. 34.) Spyra k možnosti, že expremiér Gross bral úplatky od firmy Agrofert, Piksovi s Doleželem říká: „Jsou papíry a informace, že v tom jel, že bral u té Šárky, u Šárky… ne u Šárky, ale u té, jak se jmenuje ta pitomá, co má tu diskotéku a bordel?,“ nemůže si vzpomenout na jméno podnikatelky Barkové, která je spojována i s pražským nevěstincem Escade. O ženě, nedávno odsouzené (zatím nepravomocně) kvůli pojistnému podvodu, mluví Polák i v další pasáži: „Ona je tak nasraná, že ona má nějaké věci a může je použít. Dostala přece pět let natvrdo. A teď všichni vědí, že Gross se jí bojí, že jí nikdo nepomohl,“ naznačuje, jak by Barkovou bylo možno přesvědčit ke spolupráci a s její pomocí potopit Grosse i majitele Agrofertu Andreje Babiše.
Jménem koho ale Spyra jedná? Jménem polského ministerstva státního pokladu? Jménem polských tajných služeb? Jménem PKN Orlen? Nebo snad jménem české skupiny Setuza, s níž dlouhodobě spolupracuje?
Další otázkou je, proč TV Nova neodvysílala ani tu pasáž, kde Spyra naznačuje korupci u dalších českých politiků: „Protože jsou Gross s Paroubkem spolu, tak v Polsku jsou domněnky a informace, že Paroubek dostal prachy od Grosse čili vlastně od Babiše… Za Unipetrol dostali prachy i Kalousek a Sobotka. Jsou na to prý papíry…“. To už je silná káva. Vlastně totální zpochybnění privatizace! Policie by měla začít konat a na místě je i zřízení parlamentní vyšetřovací komise. Někdo by měl jít sedět: Buď nařčení politici a podnikatelé, nebo Jacek Spyra, pokud lže. A s ním i jeho spolustolovník Doležel, který si říkal o úplatek. Vše hraje do karet ODS, která ve spolupráci s polskou pravicí usiluje vytěžit z „Orlangate“ maximum. A mohla by mít úspěch, protože těsně před volbami aféra totálně znevěrohodňuje před voliči obě skupiny bojující o moc uvnitř ČSSD, jak grossovce, tak zemanovce. Proč se Jacek Spyra v Parlamentu tak často scházel s Milošem Titzem (více na str. 30), o němž je známo, že při Grossově bytové krizi vystupoval aktivně proti premiérovi? Proč se scházel s jeho asistentkou Darjou Pinkavovou, spolupracovnicí Zemanova exministra dopravy Antonína Peltráma? Proč jednal s pražským zemanovcem Karlem Šplíchalem? Proč šlo ve většině případů o lidi kolem sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost? A jakou roli hrál v celém příběhu Jaroslav Palas, spojovaný s vedením Setuzy, který měl též patřit do okruhu Spyrových kontaktů? Byl to právě exministr zemědělství (který kdysi nazval Grosse vyhořelým palivem), kdo podle několika zdrojů 25. srpna na zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích předal Paroubkovi informace o připravované „velké mediální aféře“ a poradil mu též, ať postupuje nekompromisně.
Je divné, proč se dnes Paroubek nehlásí k externímu poradci Robertu Piksovi, když spolu podle informací týdeníku EURO několikrát osobně jednali. Piksa pro premiéra dokonce dělal analýzy některých strategických podniků. Naposledy analýzu Unipetrolu a současného stavu jeho privatizace. Dokončil ji a předal premiérovi právě ve dnech, kdy bylo povedené trio diskutérů sledováno Novou.
Otázek je víc než odpovědí. Jisté je, že voliči často vytvářené rovnítko mezi politikou a páchnoucí žumpou tentokrát skutečně sedí.

  • Našli jste v článku chybu?