Menu Zavřít

Kolony a fronty na letišti nejsou pro každého. Cestující by se měli soustředit hlavně na zážitek, říká spoluzakladatelka platformy Daytrip

8. 11. 2022
Doba čtení: 4 minuty
Zdroj: Daytrip
  • Masovou turistiku postupně střídá fenomén pomalého cestování, který má lidem poskytnout více zážitků bez zbytečného spěchání a stresu

  • Autentičtější pocit z dovolené či výletu se v rámci zmíněného slow travel konceptu pokouší zajistit také platforma Daytrip. Ta umožňuje pronajmutí auta spolu s anglicky mluvícím řidičem se znalostmi daného okolí

  • Službu už využilo téměř půl milionu zákazníků napříč takřka celým světem, jež spojuje touha po bezstarostném a plnohodnotném prožitku

Uprostřed zrychlené doby není od věci se občas zastavit a jednotlivé zážitky si pořádně vychutnat. Třeba v případě cestování. Stále více lidí se proto odvrací od masového turismu a dává přednost takzvanému slow travel, jehož smyslem je vyhrazení si co nejvíce času na objevování lokální kultury a autentických zážitků. A to v příjemném cestovatelském tempu s respektem k přírodě a místní atmosféře.

Pomalému cestování dávají prostor i jinak uspěchaní Češi. Odráží se to koneckonců také v tuzemském startupovém prostředí, kde vznikají projekty, jež mají turistům plánování podobných cest ulehčit. Samozřejmě v poklidném tempu. Od platformy na pronájem karavanů přes aplikace na výletní tipy až po weby, které k cestovatelskému balíčku nabízí i ostříleného cestovatelského společníka.

Ale co když je dovolená současně i požitkářským mixem výletů, kultury a lokální gastronomie, které od sebe dělí pořádný kus cesty? Přesun z místa na místo může být zejména v zahraničí problém, zvláště pokud dotyčný nedisponuje vlastním automobilem. Překážkou je v takovém případě nejen jazyková bariéra a neznalost daného místa, ale i chybějící komfort nebo nespolehlivost veřejné dopravy. A právě tady vznikl nápad na českou platformu Daytrip zprostředkovávající pronájem aut i s anglicky mluvícími řidiči se znalostmi zvoleného prostředí. Bez front, odbavení, kontrol a stresu.

„Věříme, že moderní cestování má být zejména služba, která je pečlivě připravena a cestující se může soustředit jen na plný zážitek,“ přibližuje pro Euro.cz spoluzakladatelka a COO společnosti Markéta Bláhová. „Podle recenzí na cestovatelském webu Tripadvisor, který hodnotí místa a služby, se nám to daří spolehlivě po celém světě,“ doplňuje s tím, že platformu mají v oblibě obchodníci, občané USA cestující po Evropě, digitální nomádi v Asii či Jižní Americe, ale i rodiny s dětmi. Zákazníky obvykle pojí skutečnost, že si na svých cestách nechtějí dělat starosti.

Mít svobodu a neřešit papírování s půjčovnou

Online služba, která momentálně spojuje cestující se sítí více než 5100 řidičů v 90 zemích světa, pomohla na cestách už bezmála půl milionu zákazníků, přičemž jen ten v tomto roce ji využilo každý měsíc v průměru 20 tisíc z nich. Na výběr měli až 40 tisíc možných tras, jež lze po domluvě cestujícím přizpůsobit na míru.

„Poznají tak i místa, která by při tradičním způsobu cestování nenavštívili. Cílem Daytripu je lidem cestování maximálně zjednodušit, obohatit, ale přispět i ke zmírnění dopadů masového turismu,“ komentuje Bláhová. Sama je toho názoru, že jednodenní návštěvy trhů, restaurací, obchodů a užívání si atmosféry na specifickém místě se během pandemie na chvíli vytratily. Poptávka po udržitelnějších formách cestování však narůstá, což dokazuje i průzkum GlobalData. Z něj vyplývá, že podpora sociálních aspektů a lokálních komunit je při výběru zájezdu či dovolené zásadní pro čtvrtinu respondentů.

„Naše služba je kombinací všech možností pro alternativní objevování nových míst. Ať už jako doplněk při delších resortových pobytech, na služebních cestách, nebo při plánování spontánních výletů, kdy zkrátka chcete mít svobodu a neřešit papírování s půjčovnou nebo strach o vlastní auto,“ konstatuje.

Přítomnost lokálního řidiče navíc zajistí skutečně autentický zážitek. Ten si mohou aktuálně vychutnat zájemci v Evropě, Asii, Africe, na Středním východě a v Severní i Jižní Americe. „Při pohybu mezi městy najdete i seznam doporučených míst k vidění, na kterých lze podle vašich preferencí zastavit, projít si památky nebo si dát skleničku místního piva či vína a pak pokračovat,“ říká.

Za vlastními předky i na vinice 

Uvedený způsob alternativního cestování si našel své příznivce třeba mezi těmi, kteří se chtějí podívat mimo klasické turistické cíle, na dechberoucí přírodní scenérie nebo do zapadlých vesnic. 

„Někteří naši zákazníci dokonce volí místa, aby hledali svoje kořeny, protože vědí, že z těchto lokalit pochází jejich vzdálené příbuzenstvo. Asi polovina z nich volí zastávky na cestě jako zpestření jízdy do cíle,“ uvádí Bláhová a dodává, že oblíbené jsou například návštěvy místních vesniček nebo lokálních vinic, které byste si v roli řidiče tolik neužili.

Pomalé cestování podle ní nabízí plnou a vědomou pozornost na okolí a krajinu, možnost objevování neznámých lokací a propojení turismu se zdejším životem a obyvateli. Přejíždění po jejich běžných trasách umožňuje cestovatelům pozorovat, jak místní tráví čas, na jaké jídlo chodí, jaký alkohol pijí a jak si vychutnávají život. „Protože únava za volantem, kolony, fronty na letišti nebo třenice v autobuse prostě nejsou pro každého,“ uzavírá spoluzakladatelka.

  • Našli jste v článku chybu?