Menu Zavřít

Útraty za videohry rostou. Češi loni „propařili“ 3,6 miliardy korun

10. 5. 2019
Autor: čtk

Popularita videoher v Česku stoupá. Lidé za ně loni utratili 3,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 6,4 procenta. Vyplývá to z údajů analytické společnosti Newzoo a herního studia Wargaming.

Herní trh v České republice roste. Nejvíce lidé utratili za mobilní a počítačové hry. Klesá naopak popularita her v internetových prohlížečích. Přestože se domácí trh nemůže s těmi velkými evropskými srovnávat, ukazuje se, že i u nás posiluje komunita fanoušků digitální zábavy.

Z našich sousedů nejvíc za videohry utráceli hráči v Německu, kteří vytáhli z peněženek téměř 5 miliard dolarů. Němci patří mezi nejnáruživější Evropské hráče a to nejen počítačových, ale také stolních her. Německý trh patří k největším v celé EU. „Hry mají v Německu dlouhou tradici a prodeje jsou podpořeny veletrhy a soutěžemi, kterým je věnována velká publicita,“ tvrdí expert na herní trh Jamie Morgon. Za Německem zaostává i Francie, jejíž hráči v roce 2018 utratili „jen“ 3,5 miliardy dolarů.

Hrajete videohry?

Srovnání mezi roky 2017 a 2018 v České republice (v korunách)
2017 2018 Meziroční změna
Smartphony 1,1 miliardy 1,2 miliardy 7,3%
Počítačové hry 920 milionů 975 milionů 5,9%
Konzole 731 milionů 790 milionů 8,3%
Tablety 446 milionů 480 milionů 7,6%
Hry v prohlížečích 182 milionů 168 milionů -7,6%
Celkem 3,4 miliardy 3,6 miliardy 6,4%

Novým trendem jsou také hry z evropského prostředí. Loni slavila úspěch česká hra Kingdom Come, která se odehrává ve středověkém Česku, konkrétně v Posázaví zmítaném válkami a nepokoji. Hra získala desítky ocenění po celém světě a prodalo se jí přes dva miliony kopií. Letos na jaře vydal Wargaming ve spolupráci se studiem Mad Head Games akční hru Pagan Online inspirovanou slovanskou mytologií. Hráči se v ní setkají s postavami jako Baba Jaga, Děda Mráz nebo Kostěj.

„Počítačový herní průmysl je velmi dynamicky se rozvíjejícím odvětvím a Češi rozhodně nezaostávají. S rostoucí životní úrovní se tak nebojí utrácet více za zábavu, kam patří i videohry. Český trh je pro Wargaming důležitý, a to nejen z pohledu hráče, ale také vývoje,“ komentuje výsledky výzkumu Karel Drda, PR manažer Wargamingu pro východní Evropu. „I proto jsme otevřeli jednu z největších evropských kanceláří v Praze, “ dodává.

MMF24

Přečtěte si: Přečtěte si: Krev, nahota, násilí. Zdaňme videohry „pro dospělé“, vyzývají američtí zákonodárci

Čtěte dále:

Kolik „stojí“ mileniál? 12 týdnů dovolené

Generace Z? Nikoliv, spíše generace YouTube! Z nahrávání videí na internet se stává velice slušný byznys

Praha jako nové Silicon Valley. Tvůrce hry World of Tanks má v Česku velké plány

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).