Kanály kontroluje pomocí dronů. Chráníme pracovníky i ovzduší, míní skotská firma

30. 9. 2022
Doba čtení: 2 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Britskou kanalizaci by v budoucnu už nemuseli kontrolovat lidé. Inspekci by mohly provádět speciální průzkumné drony

  • S tímto nápadem přišla skotská společnost Scottish Water, která má za sebou první úspěšnou zkoušku

  • Díky nové technologii by bylo možné prozkoumat i místa, na něž se běžní pracovníci nedostanou, snížil by se také negativní dopad na životní prostředí a zdraví zaměstnanců

  •  

Společnost Scottish Water poskytující vodní a kanalizační služby po celém Skotsku představila technologické inovativní řešení, které má zefektivnit běžný průzkum tamní stokové sítě. Do pracovního procesu nasadila speciální drony, jež mají nahradit lidskou pracovní sílu a zpřesnit výsledky jednotlivých inspekcí.

První úspěšná zkouška nových létajících ,zaměstnanců‘ se uskutečnila v červenci v rámci průzkumu kanalizace pod ulicí Bath Street ve skotském Glasgow. Podobné kontroly budou brzy zavedeny také v Edinburghu, Aberdeenu a některých venkovských oblastech. Tento krok má podle zmíněné společnosti přinést nižší náklady na opravy a údržby skotských stok a omezit riziko záplav a znečištění.

Odhalí praskliny i prorůstající kořeny

Speciální průzkumní drony jsou vybaveny inteligentní laserovou technologií detekce světla a dosahu (LiDAR), díky které je možné celou kanalizaci oskenovat a nalézt případné problémy. Ty běžně představují třeba praskliny, díry, propady, ale také infiltrace či prorůstání kořenů.

Všestranný pomocník. Český dron od Primoca se skvěle hodí i ke kontrole letištních navigačních systémů, ukázaly zkoušky
Přečtěte si také:

Všestranný pomocník. Český dron od Primoca se skvěle hodí i ke kontrole letištních navigačních systémů, ukázaly zkoušky

K pilotování dronu jsou zapotřebí dva vycvičení pracovníci, kteří pozemní chodby kontrolují pomocí pořízeného videa. Při běžné inspekci je do celého procesu oproti tomu zapojeno zhruba 15 jednotlivců. Ačkoli potřeba většiny z těchto zaměstnanců v případě dronů odpadá, negativní vliv na pracovní místa mít technologie údajně nebude. Podle Scottish Water mají drony snížit pouze množství lidí pracujících v nebezpečných podmínkách, nikoliv počet pozic jako takových.

„Ve skutečnosti to vytvoří více práce, protože se zaváděním dronů budeme moci provádět více kontrol naší kanalizační sítě. A to i tam, kam bychom se tradičními metodami nedostali,“ uvádí pro BBC mluvčí společnosti s tím, že zmíněné kontroly jsou navíc jen jednou z částí pracovní náplně těchto zaměstnanců.

Stoky z viktoriánské éry

Díky technologii používané průzkumnými drony, kterou vyvinula geodetická firma se sídlem v Severním Irsku Environmental Techniques, bude možné zkontrolovat za běžných okolností nepřístupné kanalizační systémy o délce kolem 53 tisíc kilometrů. Za přínosné považuje společnost Scottish Water také fakt, že během modernějších průzkumů dojde ke snížení emisí uhlíku přibližně o 80 procent.

Jako z bondovky. Nizozemská společnost Pal-V chce létající auta prodávat už letos, čeká na licenci
Přečtěte si také:

Jako z bondovky. Nizozemská společnost Pal-V chce létající auta prodávat už letos, čeká na licenci

„Některé stoky pocházejí ještě z viktoriánské éry a jsou staré více než 160 let. Potřebujeme informace, které nám umožní učinit správná rozhodnutí o tom, jak je v případě potřeby upravovat,“ komentuje manažer společnosti pro plánování rizik a životního cyklu Iain Jones. 

Následně dodává, že drony byly nasazeny i v jiných oblastech, ale zatím jen s omezenými možnostmi. Přesto věří, že bude mít projekt úspěch. Zejména pak díky specifickému přizpůsobení dronu i 3D modelování LiDAR. Zcela inovativní jsou podle něj také výstupy v rozlišení 4K. „Tato kvalita je čtyřikrát lepší než u HD televizoru a v Británii je to určitě poprvé,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?