Menu Zavřít

Johnson tlačí na EU. Obchodní jednání s USA by mohla začít do dvou týdnů, píše The Telegraph

24. 2. 2020
Autor: čtk

Britský premiér Boris Johnson je připraven zahájit jednání o obchodní smlouvě se Spojenými státy do dvou týdnů. V neděli to napsal server The Telegraph, podle nějž je tento krok pokusem, jak zesílit tlak na Evropskou unii. Někteří unijní představitelé totiž zpochybňují možnost, že by obdobná smlouva s EU mohla být dohodnuta před koncem letošního roku.

Příští týden, přesněji 2. března, chce Johnson podle The Telegraph zveřejnit mantinely, ve kterých se rozhovory budou pohybovat, takzvané red lines. Podle serveru se tak britská vláda vyhradí například proti požadavku Spojených států umožnit americkým farmaceutickým společnostem větší přístup na britský trh.

Johnson by se měl setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v červnu. Trump už dříve uvedl, že je přesvědčen, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít kvalitní obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo být rychlé, ačkoli většina obchodních dohod se dojednává roky.

Vývoz z USA do Británie se ve finančním roce do konce loňského dubna zvýšil o 14 procent na 78,27 miliardy liber (zhruba 2,3 bilionu korun). Spojené státy tak v uplynulém finančním roce poprvé od začátku tohoto století vystřídaly Německo na pozici největšího exportéra do Británie.

Spojené království na konci ledna opustilo Evropskou unii, Londýn proto rozvíjí obchodní svazky mimo Evropu. V druhé polovině ledna uzavřel 11 obchodních dohod s africkými zeměmi v hodnotě šesti miliard liber (přes 176 miliard korun). Británie bude v přechodném období do konce roku součástí celní unie a jednotného evropského trhu.

Čtěte také:

Británie opustila EU. Není to konec, ale začátek, říká Johnson

Po brexitu se Británie zaměří na obchodní dohody, slíbil Johnson

CONTENT24

Johnson je pro Brity James Bond i Homer Simpson. Corbyn dopadl hůře

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).