Menu Zavřít

Jak zachránit Antarktidu? Umělým sněhem z oceánu, zvažují vědci

19. 7. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Zachránit tající antarktický kontinent a zabránit zvyšování hladiny oceánů by podle některých vědců možná mohl umělý sníh z odsolené mořské vody.

Vědci proto nyní intenzivně řeší, jak zachránit ledovce v Antarktidě, které svým táním přispívají největší měrou ke zvyšování hladiny světových moří. Kdyby roztály ledovce na západě kontinentu, hladina oceánů by stoupla až o tři metry. Například tání ledovců Pine Island a Thwaites přitom probíhá rychleji, než se dosud předpokládalo.

Někteří odborníci se přitom obávají, že ani nejambicióznější plány na snižování emisí k zastavení tání ledovců nepovedou. Proces je podle nich už v pohybu a nezastaví se. Vědci z německého potsdamského institutu pro klimatické dopady proto nyní přišli s myšlenkou, že zpomalení nebo zastavení úbytku ledovců by mohla pomoci sněhová děla na sníh, který by se vyráběl přímo z mořské vody. Podle jejich propočtů je potřeba použít 7 400 gigatun sněhu v průběhu deseti let, aby se ledový povrch Antarktidy stabilizoval. Odebrání tohoto množství vody by znamenalo pokles hladiny o dva milimetry za rok.

Ve studii, kterou publikovali v odborném časopise Science Advances tvrdí, že na tento projekt by bylo potřeba vynaložit velké množství energie, protože by se mořská voda musela nejprve zbavit soli. Na to by bylo nezbytné vybudovat větrný park s 12 tisíc turbínami, odhadli potsdamští odborníci. negativem ovšem je, že stavba větrných parků by ohrozila dosavadní unikátní ekosystém a přírodní stanoviště mnoha druhů zvířat.


Ledovce v Alpách umírají, proces se už nedá zvrátit

Stubaiský ledovec: eldorádo pro rodiny i sportovce


I když celý nápad vypadá na první pohled bláznivě, autoři studie tvrdí, že je užitečné o této variantě uvažovat alespoň v teoretické rovině. „Naše závěry naznačují, že ledový štít na západě Antarktidy může být stabilizován. Zjištění přesných podmínek takové operace je klíčové pro zvážení přínosů a rizik,“ míní autoři. Pokud by se měl takový projekt někdy realizovat, znamenalo by to extrémní technickou i časovou náročnost na jeho provedení.

Jak taje Antarktida:

Jak taje Antarktida

Dále čtěte:

Antarktida se rozpouští rychleji. Za šest let zmizel led velký jako tři Prahy

MMF24

Až půda povolí. Čína nechce nechat Arktidu Rusům zadarmo

Švýcarské alpské rezorty se připravují na éru bez sněhu

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).