Imperial Tobacco v Česku loni klesl zisk téměř o polovinu

6. 2. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

České pobočce tabákové firmy Imperial Tobacco klesl ke konci loňského září meziročně zisk o 44,8 procenta na 285,3 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 550 milionů na 11,57 miliardy.

Hlavním důvodem poklesu zisku je podle zprávy o desetinu nižší prodej cigaret a o 7,4 procenta horší prodej tabáků. „Další příčinou poklesu hospodářského výsledku jsou i náklady na prodané zboží (nákupní ceny), jejichž výši negativně ovlivnila především změna metodiky stanovení nákupních cen u značky Route 66,“ uvedla společnost.

Letos očekává podobné hospodářské výsledky jako loni. Bude se muset ale vyrovnat například se zákazem kouření v restauracích, který v Česku začne platit od května.

Společnost prodává například cigarety Gauloises, Davidoff, P&S nebo West, dále tabáky Route 66 či Golden Virginia. Stejně loni jako o rok dříve měla 117 zaměstnanců.

Konkurenční české pobočce koncernu Japan Tobacco International (JTI) vzrostly předloni tržby skoro o třetinu na 11,2 miliardy korun. Zisk stoupl také zhruba o třetinu na 36,3 milionu korun. Firma na českém trhu distribuuje značky cigaret Camel, Benson & Hedges, Winston nebo LD. Její podíl na českém cigaretovém trhu činil téměř 16 procent.


Přečtěte si, kam by podle Sobotky mohly zamířit peníze z cigaret:

Peníze z cigaret a lihu by podle Sobotky mohly podpořit investice nemocnic

ilustrační foto


Dalšímu konkurentovi British American Tobacco v ČR předloni klesl zisk o 42,7 procenta na 155,8 milionu korun. Tržby se zvýšily na 12,5 miliardy korun. Společnost prodává například značky Lucky Strike a Pall Mall. Předloni jí podíl na českém trhu klesl na 20,1 procenta.

Za předloňský rok kutnohorskému výrobci cigaret Philip Morris meziročně stoupl čistý zisk o 14 procent na 2,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH klesly o 22,7 procenta na 10,9 miliardy Kč, kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné. Loňské výsledky zatím společnost nezveřejnila.


Přečtěte si, jak Petr Weikert komentuje krkolomný vznik protikuřáckého zákona:

Děkujeme, že kouříte


Každý Čech předloni podle analýzy projektu Česko v datech vykouřil v průměru 2010 cigaret, což republiku zařadilo na čtvrté místo místo mezi státy EU. Do statistiky se počítají i nekuřáci a nezahrnuje nelegální obchod, aktivní kuřáci tedy ve skutečnosti vykouří mnohem víc. Meziročně stoupla spotřeba cigaret v Česku o 3,1 procenta.


  • Našli jste v článku chybu?