Menu Zavřít

Humanoidní roboti se blíží. Několik vývojářů inteligentních a autonomních strojů očekává brzký průlom

25. 5. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Tesla
  • Mnohé americké firmy se v poslední době intenzivně zabývají vývojem univerzálních robotů, kteří by měli podobné schopnosti jako lidé
  • Celý proces je ovšem velmi komplikovaný, protože umělá inteligence musí umět zpracovat obrovské množství dat z různých zdrojů
  • Společnosti jako Sanctuary, Tesla či Amazon ale věří, že v dohledné době už budou tito chytří humanoidi součástí naší každodenní reality

Roboti už v současnosti staví naše auta, vysávají podlahy, připravují objednávky z e-shopu, a dokonce pomáhají lékařům provádět operace. Zatím ale většinou slouží pouze pro vysoce specializované účely v pečlivě kontrolovaném prostředí. Velká část robotů je totiž stále poměrně hloupá, chybí jim autonomie a celkově jsou poměrně výrazně vzdálení humanoidním postavám, které známe z vědecko-fantastických filmů.

Je to proto, že fungování v reálném prostředí je pro současné verze umělé inteligence velmi obtížné. Jakkoli byly nedávné výkony velkých jazykových modelů působivé, potýkají se s poměrně omezeným souborem dat, která navíc dostávají pouze z jednoho zdroje. Naše běžná realita ovšem funguje úplně jinak.

Skutečně univerzální robot tedy musí zvládnout spoustu věcí, jako je třeba zpracování podnětů z mnoha různých zdrojů, předvídání chování lidí a domácích mazlíčků nebo zohlednění odlišných denních dob či různých druhů počasí. Kromě toho pak musí být schopen veškeré informace synchronizovat, aby mu mohly posloužit k vlastnímu pohybu či k manipulaci s různými předměty. Tento druh flexibility ovšem umělé inteligenci dosud uniká. To je ostatně i důvod, proč se navzdory rozsáhlým investicím ani v současnosti běžně nesetkáváme s autonomními vozidly.

Učí se od lidí

Mnoho vizionářů ze Silicon Valley si ale myslí, že příchod inteligentních autonomních robotů už se blíží. V posledních několika měsících vydaly různé americké společnosti hned několik prohlášení, podle nichž by měly humanoidní stroje již brzy převzít širokou škálu úkolů, které mohou v současnosti provádět pouze lidé.

Velkého pokroku podle Singularity Hub dosáhla třeba firma Sanctuary, jež minulý týden představila svého robota Phoenix. Už jeho předchozí verze přitom dokázala provádět více než sto různých úkolů v maloobchodním prostředí, jako je třeba balení zboží, úklid nebo označování produktů. Nový dvounohý robot s výškou kolem 1,7 metru má ale přinést zásadní vylepšení hlavně díky své ruce, která je téměř stejně obratná jako ruka člověka. Stroj je navíc navržen tak, aby byl v dohledné budoucnosti zcela autonomní.

Odpočiň si, udělá to stroj. Odborníci očekávají, že roboti do deseti let zvládnou zhruba 40 procent všech domácích prací
Přečtěte si také:

Odpočiň si, udělá to stroj. Odborníci očekávají, že roboti do deseti let zvládnou zhruba 40 procent všech domácích prací

Americká společnost se chce nyní soustředit hlavně na podrobné zaznamenání pohybu lidí při nejrůznějších činnostech, což má být následně použito k sestavení lepších robotů. Dalším krokem pak bude postupná automatizace běžných úkolů, přičemž o ty složité se bude nadále starat lidský operátor. Postupně chce Sanctuary automatizovat stále více úkolů a nakonec se má obejít bez lidského operátora.

Vylepšení svého robota Optimus nedávno představila také společnost Tesla. Její humanoid získal mnoho nových funkcí včetně vylepšené manipulace s objekty, navigace v prostředí nebo jemného ovládání motoriky. I firma Elona Muska se přitom snaží využívat záznamů skutečných lidských pohybů, které by se měl jejich robot snažit co nejlépe zopakovat.

Chytrý domácí pomocník

Vývojem inteligentních robotů se ale zabývá také americký internetový obchod Amazon. Tato společnost již řadu let úspěšně nasazuje stroje ve svých skladech, její první pokus o domácího robota jménem Astro byl ovšem poněkud neúspěšný. Technologický gigant se nicméně nevzdává a nyní chce použít velké jazykové modely k posílení schopností svého robota nové generace.

Zařízení s kódovým označením Burnham zatím stále připomíná jen jakousi obrazovku na kolečkách, takže vám nedokáže donést třeba ranní kávu. I přesto má ale zvládnout téměř plynulou konverzaci a měl by dokázat vyřešit také některé běžné problémy. Týká se to třeba informování členů domácnosti o hořících kamnech ponechaných bez dozoru nebo pomoci s hledáním ztracených klíčů od auta.

EBF23

Když nejsou lidi, tak tam dáme roboty. Americké restaurace se otevírají automatizaci, budoucí zaměstnance tím ale spíše odradí
Přečtěte si také:

Když nejsou lidi, tak tam dáme roboty. Americké restaurace se otevírají automatizaci, budoucí zaměstnance tím ale spíše odradí

Možná nejzajímavější ze všech univerzálních robotických společností je však Figure, která o sobě dala vědět letos v březnu. Mezi její hlavní výhody patří nejen tým zkušených odborníků z firem Boston Dynamics, Tesla, Cruise a Apple, ale také kapitál ve výši nejméně 100 milionů dolarů (přibližně 2,2 miliardy korun).

Díky tomu všemu má firma ambici nahradit lidskou práci v mnoha odvětvích, od logistiky přes výrobu až po maloobchod. Společnost sice zatím o svém robotovi Figure 01 nezveřejnila mnoho podrobností, přesto ale její ambice podporují současná očekávání, že humanoidní roboti už budou brzy chodit mezi námi.

  • Našli jste v článku chybu?