Home office úplnou svobodu nenabízí. Stále více lidí chce pracovat odkudkoli na světě, nejžádanější pozicí je produktový designér

12. 9. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Společnost FlexJobs zveřejnila seznam nejžádanějších pracovních pozic, které lze vykonávat odkudkoli na světě

  • Zájem o práci, jež není závislá na místě, neustále přibývá. Podle průzkumu magazínu Lonely Planet se za vzdálené pracovníky považuje 54 procent dotazovaných

  • Dle odborníků bude těchto pozic v budoucnu ještě přibývat. Zájem o takové zaměstnance má už teď řada zahraničních společnostíMáte pocit, že práce na dálku, jejíž rozmach v Česku popohnala pandemie, nabízí tu největší míru svobody, jaká vás v zaměstnání mohla potkat? To podle odborníků není tak úplně pravda. Většina ,home officů‘ totiž není ani zdaleka tak flexibilní, jak si lidé myslí. Koneckonců, přibližně 95 procent pracovních míst na dálku má podle společnosti FlexJobs minimálně geografické požadavky. Ať už se jedná o konkrétní město, region, anebo stát.

Práce odkudkoli je oproti tomu zpravidla benevolentnější. „V takovém případě pracují zaměstnanci na dálku, jsou nezávislí na místě a v mnoha případech také na konkrétním časovém pásmu,“ vysvětluje pro CNBC trend, který získává na oblibě, kariérní koučka FlexJobs Toni Franaová. Podle ní může tento model kromě možnosti pracovat a žít v různých částech světa paradoxně přinášet také vyšší míru produktivity a angažovanosti. Dalším nepostradatelným plusem je pak také pozitivní dopad na životní prostředí.

Copywriter, vývojář i produktový manažer

Aby zmíněná firma dokázala, že práce na dálku není otázkou jednotlivců, identifikovala na základě analýzy své databáze pracovních míst a inzerátů od ledna do června 2022 jedenáct nejžádanějších pracovních pozic, které lze vykonávat kdekoli na světě. A to jak na plný, tak částečný úvazek.

Jako nejlepší volba se podle společnosti ukazuje pozice produktového designéra či místa, jejichž náplní je výhradně práce s textem – typicky se tedy jedná o copywritery, potažmo spisovatele. Následuje pozice produktového manažera a výkonného asistenta. V seznamu se ale vyskytují i ty z oblasti designu a technologií.

Deset nejžádanějších pozic na dálku
1. Produktový designér
2. Spisovatel/copywriter
3. Produktový manažer
4. Výkonný asistent
5. Náborář
6. Manažer sociálních médií
7. Marketingový manažer
8. Grafický design
9. UX Designer
10. Vývojář WordPressu
11. Senior Software Engineer

Zdroj: FlexJobs

Počet lidí, kteří se rozhodli žít a pracovat v zahraničí, podle nedávného průzkumu magazínu Lonely Planet, jehož se zúčastnilo více než 1400 respondentů ze šesti zemí, v posledních letech roste. Za pracovníky odkudkoli se označilo 54 procent zúčastněných. Zavedení tohoto modelu navíc zvažuje i stále více společností, otevřenější k zahraničním pracovníkům jsou pak i jednotlivé státy, které lidem nabízejí výhodná pracovní víza. Z toho důvodu Franaová očekává, že se počet pracovních pozic, které lze obsadit nezávisle na místě, brzy ještě více rozšíří.

„Home office“ ztrácí kouzlo. Dříve výjimečný benefit je dnes často už na obtíž
Přečtěte si také:

„Home office“ ztrácí kouzlo. Dříve výjimečný benefit je dnes často už na obtíž

Samozřejmě bude vždy záležet na pozici, o níž se dotyčný uchází. Mezi odvětví, která podle zprávy FlexJobs najímají nejvíce vzdálených zaměstnanců, patří momentálně marketing, projektový management, zákaznický servis a oblast technologií. Pokud jde o konkrétní společnosti, takové pracovníky hledá například Airbnb, ConsenSys, Wikimedia či Foundation.

V případě zájmu o pozici, kterou lze vykonávat na dálku, se podle Franaové vyplatí zdůraznit předchozí zkušenosti s tímto modelem a zároveň dokázat, že má dotyčný schopnost ovládat komunikační nástroje, jako je například Zoom, Slack či Google Meet.

Koučka rovněž upozorňuje, že ačkoli je práce na dálku v mnohém lákavá, z home officu či hybridního systému to může být složitější přechod, než se na první pohled zdá. Doporučuje proto sestavit podrobný rozpočet na cestovní výdaje a prozkoumat, jakou vzdálenou podporu jednotlivé firmy svým vzdáleným zaměstnancům nabízejí. Ať už jde například o technologické zázemí, či programy virtuálního monitoringu.

  • Našli jste v článku chybu?