Menu Zavřít

Google převedl 20 miliard eur do daňového ráje na Bermudách. O zvýhodnění ale v roce 2020 přijde

4. 1. 2019
Zdroj: Profimedia.cz

Americký internetový gigant Google v roce 2017 přes dceřinou společnost v Nizozemsku převedl 19,9 miliardy eur (510 miliard korun) na Bermudy, a to v rámci legálního mechanismu, kterým si firma snižuje daňovou zátěž. Vyplývá to z dokumentů předložených nizozemské obchodní komoře. Převedená částka je o zhruba čtyři miliardy eur vyšší než v předchozím roce. Google v roce 2020 o své daňové zvýhodnění přijde.

Google využívá nizozemskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings BV k přesunu příjmů z licenčních poplatků pocházejících ze zemí mimo Spojené státy na irskou dceřinou firmu Google Ireland Holdings. Ta sídlí na Bermudách, kde podniky neplatí žádné daně.

Google si díky tomuto mechanismu snižuje svou daňovou zátěž již více než deset let. Irsko se nicméně v roce 2014 pod tlakem ze strany Evropské unie a Spojených států rozhodlo používání tohoto mechanismus postupně znemožnit, takže Google o své daňové zvýhodnění v roce 2020 přijde, napsala agentura Reuters.

Content23

„Platíme všechny patřičné daně a splňujeme všechny daňové zákony ve všech zemích, ve kterých působíme,“ uvedla společnost Google. „Google, podobně jako jiné nadnárodní společnosti, platí velkou většinu daní ze zisku ve své domovské zemi, naše faktická globální daňová sazba během uplynulých deseti let činila 26 procent,“ dodala.

Přečtěte si také:

Tažení proti internetovým gigantům pokračuje. Rakousko zavede digitální daň

Digitální daň v EU zpomalí inovace i hospodářský růst, varují technologické firmy

Další díra v Google+ způsobí dřívější konec. Problematická síť se vypne už v dubnu

  • Našli jste v článku chybu?