Menu Zavřít

Firmu je lepší rozdělit na části

5. 6. 2017
Autor: Michael Tomeš, Euro

Kvůli brexitu se společnosti stěhují z Británie zpět do České republiky.

Zakladatelé firem z 90. let nyní řeší, jak naložit s majetkem, který vybudovali. Zda firmu předat potomkům, nebo prodat a následně zhodnotit utržené peníze, jak vytvořit strukturu rodinného holdingu či různé otázky okolo dědictví.

Právě osobním holdingům a dědictví se věnovala konference týdeníku Euro. „Deset dvacet let zpátky by toto téma bylo passé, nyní nabývá na významu,“ uvedl při zahájení Bořivoj Líbal, řídící partner advokátní kanceláře PwC Legal, jakožto spoluorganizátora konference.

Experti doporučují zakladatelům rozdělit firmu na několik částí. Důvodem je ohrožení řadou rizik, od bankrotu klíčových odběratelů přes havárii po šikanózní insolvenci. „Majetek je lepší nemít všechen pohromadě, ale rozdělit ho, aby se z jednoho velkého cíle stalo cílů několik,“ upozornil advokát PwC Legal Michal Jekielek s tím, že společnost je proto nutné rozčlenit na několik nezávislých firem, které však budou mít jedno vedení. „Případný útok ohrozí jen část byznysu,“ dodal Jekielek.

Zenon Folwarczny, který mý v PwC na starost daňovou problematiku, a advokát PwC Legal Michael Jekielek
Zenon Folwarczny, který mý v PwC na starost daňovou problematiku, a advokát PwC Legal Michael Jekielek

Holding lze založit i v Česku. „Daňový režim je příznivý pro holdingovou společnost,“ sdělil Zenon Folwarczny, který má v PwC na starost daňovou problematiku.

Založení a správa holdingu v Česku mají několik výhod: nižší náklady, odpadá jazyková bariéra, vše se kontroluje na místě. Ostatně trendem v poslední době je návrat českých podnikatelů z ciziny. „Čeští investoři migrují holdingy z Nizozemska, Lucemburska, Kypru zpět do Česka,“ zdůraznil Folwarczny. Kvůli nejistotě spojené s brexitem opouštějí i Británii.

Folwarczny a Jekielek se zabývali i problematikou dědictví, resp. využitím svěřenských fondů, trustů nebo rodinných nadací. „Vyřeší nejen vaše dědictví, ale i správu majetku přes další generace. Jsou rodinné nadace, které fungují stovky let,“ řekl Jekielek.

Možnost využít k předání majetku zvláštního pojištění – Product Placement Life Insurance – představil Radovan Blažek, ředitel divize Premium ve Swiss Life.

konference PwC Legal a týdeníku Euro

Kromě předání rodinných firem dalším generacím je trendem rovněž jejich prodej. Minulý rok byl podle údajů PwC nejlepším v historii. Uskutečnilo se 7,3 tisíce transakcí, jejich střední hodnota byla 982 milionů korun. „Investoři mají zdroje i chuť na nové akvizice. Jen čekají na dobrou příležitost,“ prohlásil Jan Hadrava, ředitel PwC odpovědný za fúze a akvizice.

Prodeje rodinných firem stojí ostatně za vznikem nové klientely privátních bank. „Wealth management reaguje na trend bohatnutí lidí,“ dodal Michal Jetel, privátní bankéř Erste Private banking Wealth Management.

MMF24

Kateřina Zychová a Jakub Skryja z Verdi Capital doporučují investovat peníze z prodeje firmy zejména do likvidních investic, jako jsou akcie a dluhopisy (40 procent portfolia), 35 procent by investor měl vložit do nákupu firem či startupů, 15 procent do nemovitostí a zbylou desetinu nechat v hotovosti.


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).