Menu Zavřít

Podnikatel samouk chce katapultovat rakety do vesmíru bez paliva. Už získal 880 milionů

20. 6. 2018
Autor: SpinLaunch

Startup ze Silicon Valley SpinLaunch, který získal od významných investorů jako je Alphabet nebo Airbus 40 milionů dolarů (asi 880 milionů korun), hodlá změnit vynášení raket do vesmíru. Cílem je provozovat katapult, který bude do vesmíru vystřelovat rakety a satelity. Výhodou má být kromě finanční úspory i to, že nebudou potřeba fosilní paliva. Firmu vede podnikatel Jonathan Yaney, který je v oboru raketových technologií samoukem.

Firma SpinLaunch přesvědčila investory, že její nápad vystřelovat na oběžnou dráhu rakety pomocí kinetické energie bez použití fosilních paliv, je cestou budoucnosti. Myšlenka je založena na tom, že raketa je v katapultovacím zařízení roztočena až na rychlost osm tisíc kilometrů za hodinu a pak je vypuštěna. Kinetickou energií se nosič má dostat až na oběžnou dráhu.

Zakladatel firmy Jonathan Yaney tvrdí, že už získal od investorů 40 milionů dolarů. Mimo jiné od fondů rizikového kapitálu firem Alphabet nebo Airbus. Dosavadní rakety jsou konstruovány tak, že většina hmotnosti tvoří palivo, jen pět procent tvoří náklad. „Zdá se to jako bláznivá myšlenka nebo pouhá fantazie. Ale využíváme relativně obyčejné průmyslové komponenty, abychom tento problém vyřešili,“ prohlásil Yaney.

Raketový průmysl zažívá v posledních letech velký rozvoj. O podíl na trhu soutěží mnoho firem, nejvýrazněji na sebe upozornila firma Elona Muska Space X. Firmy se snaží přijít s novým levnějším řešením. Muskova firma využívá toho, že se nosná raketa se vrátí na Zemi a může se opět použít. Menší rakety jsou konstruovány pro to, aby byly schopné vynést na oběžnou dráhu průmyslové satelity, jenž se využívají v telekomunikacích, vojenství nebo pro různé vědecké projekty.

„Zajímá nás inovativní řešení rotační kinetické energie od společnosti SpinLaunch, jež může způsobit revoluci na trhu vynášení satelitů,“ uvedl partner investičního fondu Kleiner Perkins Wen Hsieh, který také firmu podpořil. Nový model vynášení objektů do vesmíru může využívat obnovitelné zdroje energií – solární a větrnou, čímž se sníží spotřeba nebezpečných raketových paliv, ocenil Hsieh.

Žádné další podrobnosti

Společnost má funkční prototyp, zatím ale odmítla poskytnout technické podrobnosti. Komerční provoz je naplánován na rok 2022. Jeden start by měl vyjít na půl milionu dolarů (11 milionů korun). Navíc během jednoho dne může dojít k několika startům. Současná cena vynesení objektu na oběžnou dráhu se pohybuje od dvou do deseti milionů dolarů a společnosti neuskuteční více než jeden start za měsíc.

Firma podle svého zakladatele nyní vybírá z pěti potenciálních míst na území Spojených států, kde by svoje startovací zařízení postavilo a dokázalo, že nízkoenergetická technologie bude fungovat. Yaner je přitom v oblasti raketového a leteckého inženýrství samouk. Na myšlence „raketového praku“ pracuje od roku 2014.

Šanci na úspěch projektu vyjádřil bývalý ředitel výzkumného střediska NASA Simon Peter Worden. Podle něj se jedná o zajímavý přístup, který se může na trhu prosadit.

WT100

Dále čtěte:

Český letecký průmysl se může stát významným tahounem ekonomiky

Vyhozený technik: SpaceX falšovala dokumentaci, aby urychlila vývoj raket

Měsíc může opět zažehnout geopolitický spor. Tentokrát kvůli surovinám

Kamkoliv na Zemi za hodinu. SpaceX představila planetární raketovou dopravu

Vesmírná zásilková služba: Amazon chce dodávat na Měsíc

 Jeff Bezos, zakladatel vesmírné společnosti Blue Origin (Zdroj: Blue Origin)


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).