Menu Zavřít

Finále s Burešem? Ještě ne. Spor patrně skončí až u Ústavního soudu

15. 2. 2017
Autor: ČTK

Soudní spor o vědomou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB) ministra financí Andreje Babiše zdaleka nemusí skončit aktuálním verdiktem slovenského Nejvyššího soudu. Nejvyšší instance konstatovala, že někdejší pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex Babiš nebyl vědomým spolupracovníkem. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) však nevyloučil, že by se kauza mohla dostat na půdu Ústavního soudu.

„Odůvodnění rozsudku jsme zatím nedostali. V každém případě si uděláme právní analýzu a pak budeme podle ní velmi zodpovědně postupovat,“ tvrdí šéf ÚPN Ondrej Krajňák.

Ten považuje rozhodnutí Nejvyššího soudu v Bratislavě za nestandardní. „Z nezákonných výpovědí udělal zákonné,“ uvádí. Naráží tím na to, že příslušníci StB, kteří Babiše pod krycím jménem Bureš naverbovali, nebyli zbaveni takzvané mlčenlivosti. Té ministr vnitra zbavuje stávající i bývalé příslušníky policie pro soudní procesy. Bez zbavení mlčenlivosti nemohou před soudy vypovídat jako svědci.


Čtěte: Slovenský tisk: Babiš se očistil díky svědectvím bývalých estébáků


ÚPN je navíc přesvědčen, že jej Babiš žaloval neoprávněně, tudíž se nemá zač omlouvat. „Ten spor se týkal oprávněné evidence u StB. Jsme přesvědčení, že měl žalovat příslušníky Státní bezpečnosti, které měl za svědky. A kteří určitě jednou lhali. Buď tehdy, když ho zaevidovali, nebo dnes, když tvrdí u soudu pravý opak,“ vysvětluje Krajňák. ÚPN podle něj doložil přes 200 argumentů, které svědectví estébáků Júlia Šumana a Andreje Kuľhy vyvrací.


Čtěte: 14 důvodů, proč by Andrej Babiš neměl být ministrem financí

Andrej Babiš


Svazek Andreje Babiše zveřejnil týdeník Euro, následně získal i řadu dalších dokumentů StB, které spolupráci Babiše s StB dokládaly. Ve svazku ovšem chybí klíčový dokument s Babišovým podpisem, takzvaný vázací akt. Spekuluje se o tom, že při divoké skartaci z prosince 1989 jej někdo ze svazku schválně vyndal s tím, že se bude v budoucnosti u ambiciózního obchodníka hodit.

U soudu proti Babišovi promluvil jako svědek badatel a pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek, který o pravosti dokumentů nepochybuje. „Jsem přesvědčen, že ty dokumenty jsou autentické, že tam nedošlo k manipulaci. Andrej Babiš byl člen KSČ, pracovník podniku zahraničního obchodu, kde se spolupráce předpokládala a kde pracovalo mnoho kádrových příslušníků StB. On sám říká, že se s nimi stýkal, že ho jaksi vydírali a on to nepovažuje za tajnou spolupráci,“ řekl Schovánek.

Podle Schovánka měla StB striktní vnitřní předpisy, spoustu rozkazů, kontrolní mechanismy, a tudíž falšovat svazky nebylo možné.

O Babišových kontaktech s StB dále čtěte:

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Nové důkazy: našly se záznamy o Babišových hlášeních StB

KL24

Záznam o Babišově spolupráci s StB:

Záznam o Babišově spolupráci s StB


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).