Menu Zavřít

Důležitý doplněk energetického mixu. V Česku vznikají nové projekty na výrobu zeleného vodíku, financují je firmy i univerzity

20. 3. 2024
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Solar Global
  • Evropské státy včetně Česka počítají s tím, že vodík bude hrát významnou roli v přechodu na obnovitelné zdroje energie
  • Třeba u Ústí nad Labem už společnost Orlen Unipetrol buduje areál, jehož cílem je ročně vyrobit zhruba 4500 tun zeleného vodíku
  • Další významné projekty vznikají rovněž v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Jablonecká firma Devinn pak pro změnu zase vytvořila unikátní vodíkový nákladní vůz

Evropská unie chce být do roku 2050 uhlíkově zcela neutrální. Aby se ale povedlo tohoto ambiciózního cíle dosáhnout, bude nutné využívat poměrně rozsáhlý energetický mix. Jednou z jeho důležitých složek se má podle odborníků stát i takzvaný „zelený“ vodík, který je vyrobený pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Vodík má na evropské úrovni silnou politickou podporu a do roku 2030 počítá Evropa dle evropské vodíkové strategie s vlastní výrobou deseti milionů tun obnovitelného vodíku a stejným množstvím vodíku dovezeného ze zemí mimo EU,“ říká Kateřina Novotná, analytička portálu Evropa v datech.

Velkou výhodou obnovitelného vodíku je především skutečnost, že oproti bateriím umožňuje skladovat energii po delší časový úsek. Jeho produkci, která nejčastěji probíhá pomocí speciálních elektrolyzérů, se tedy věnuje stále více společností napříč celou Evropou, a to včetně těch z Česka.

Pohon pro 30 tisíc aut

Vůbec první tuzemský komerční projekt pro výrobu zeleného vodíku spustila loni v říjnu skupina Solar Global v Napajedlech na Zlínsku. Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem pak aktuálně vzniká takzvané Green Energy Centre (GET Centrum), jehož součástí je terénní laboratoř, kde se bude v pilotním provozu vyrábět zelený vodík prostřednictvím obnovitelné energie z fotovoltaiky. Na projektu v areálu bývalého dolu Centrum se podílí rovněž Akademie věd ČR a průmysloví partneři, mezi nimiž je i společnost Sev.en Česká energie.

Vodík se dá využít téměř na cokoliv, ale často lze nalézt i optimálnější řešení, uznává analytik Dibon
Přečtěte si také:

Vodík se dá využít téměř na cokoliv, ale často lze nalézt i optimálnější řešení, uznává analytik Dibon

„V rámci projektu vzniká laboratoř pro školení studentů z UJEP. Z nich se mají stát odborníci, kteří budou pro větší využití vodíku třeba a zatím je v Česku postrádáme. V rámci našeho zapojení chceme instalovat elektrolyzér o výkonu 750 kW, který propojíme se dvěma novými fotovoltaickými elektrárnami v okolí. Vodíkové hospodářství ve spojení s fotovoltaickými zdroji má být dokončeno do konce roku 2027,“ vysvětluje Pavel Farkač, manažer rozvojových a transformačních projektů skupiny Sev.en Česká energie.

V Ústeckém kraji by měl brzy vyrůst i další významný areál, jenž má vyrábět zelený vodík. Nedaleko zmíněného dolu Centrum plánuje společnost Orlen Unipetrol postavit fotovoltaickou elektrárnu a elektrolyzér, který bude v Česku výjimečný svým vysokým výkonem.

„Ročně chceme produkovat 4500 tun obnovitelného vodíku, což představuje například pohon pro 30 tisíc aut. Při výrobě budeme kombinovat naši vlastní energii vyrobenou ze slunce s dodávkami zelené energie od jiných dodavatelů tak, abychom zajistili chod výroby i v nočních hodinách,“ říká Pavel Kaidl, vedoucí odboru externí komunikace Orlen Unipetrol. Stavba by měla být dokončena do roku 2028.

Nový motor pro uhelné regiony

Kromě Ústeckého kraje se na vodík v poslední době zaměřují rovněž kraje Karlovarský a Moravskoslezský. Letos už tyto tři regiony podepsaly společné memorandum, které má zaručit lepší spolupráci okolo rozvoje vodíkových technologií a vzájemnou koordinaci při vzniku takzvaných českých vodíkových údolí. Tento pojem označuje oblasti s rozvinutou infrastrukturou pro výrobu, skladování, distribuci a využití vodíku.

Těžební průmysl chce být zelenější. Pomoci k tomu má obrovský náklaďák na vodík
Přečtěte si také:

Těžební průmysl chce být zelenější. Pomoci k tomu má obrovský náklaďák na vodík

Rozhodně přitom není náhodou, že na toto odvětví se stále více zaměřují kraje, jež byly z historického hlediska dlouhodobě závislé na uhlí. Jejich představitelé spolu s akademiky totiž doufají, že právě vodíkové technologie by se mohly stát novým motorem rozvoje těchto regionů a zároveň by mohly pomoci i celkové dekarbonizaci tamního průmyslu.

Ačkoliv tuzemských vodíkových projektů v poslední době postupně přibývá, v absolutních číslech jich je zatím v mezievropském srovnání pořád málo. Podle odborníků za to může mimo jiné nedostatek obnovitelných zdrojů energie.

„Zatímco například Německo má offshorové elektrárny, Česko tuto výhodu nemá. Fotovoltaika zase například v porovnání se Španělskem vyrobí takřka dvakrát méně elektřiny za rok. Neznamená to ale, že by obnovitelné zdroje v Česku nedávaly smysl. Elektřina z nich bude sice dražší, na oplátku však nabízejí zvýšení energetické soběstačnosti,“ podotýká Veronika Vohlídková, výkonná ředitelka České technologické vodíkové platformy HYTEP.

Vodíkový náklaďák Tatra

Z českých firem se vodíku dlouhodobě věnuje také společnost Devinn, která už vyvinula třeba vodíkovou nabíječku pro elektromobily, vodíkový generátor nebo vodíkový nákladní vůz Tatra. Společnost přitom věří, že díky postupnému zlevňování těchto technologií má před sebou celé odvětví velmi perspektivní budoucnost.

EBF24

Dalšímu rozvoji tuzemského vodíkového trhu by navíc mohla pomoci i aktualizace české vodíkové strategie, která by měla být představena v první polovině letošního roku. Firmy, jež na zmíněný plyn vsadily, ale plánují svůj další rozvoj bez ohledu na výslednou podobu dokumentu.

Jablonecká firma Devinn hledá vodíková řešení, která mají smysl. Její úspěchy v zahraničí dokazují, že Česko není jen montovnou
Přečtěte si také:

Jablonecká firma Devinn hledá vodíková řešení, která mají smysl. Její úspěchy v zahraničí dokazují, že Česko není jen montovnou

„Jsme připraveni na každý scénář vývoje české energetiky. To může být ve střednědobém horizontu další posilování pozice zemního plynu jako přechodového paliva při odchodu od uhlí a společně s tím i postupné zvyšování podílu nových nízkoemisních plynů, jako jsou vodík nebo biometan. Vodík je čistá a obnovitelná energie. A hlavně je to plyn, který je skvělým médiem pro uchování a přenos energie,“ uzavírá mluvčí společnosti GasNet Tomáš Pernis.  

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).