Druhá nejvyšší budova světa stojí v Kuala Lumpur. Merdeka 118 měří 679 metrů a otevře se příští rok

7. 12. 2021
Zdroj: Fender Katsalidis
  • Stoosmnáctipatrový mrakodrap Merdeka 118 už je oficiálně druhou nejvyšší budovou na světě. Do jeho dokončení zbývá necelý rok

  • Věž stojí v historickém centru malajsijského hlavního města a svým tvarem odkazuje na prvního premiéra země Tunku Abdula Rahmana

  • Uvnitř se budou nacházet kanceláře, hotel, mešita, nákupní centrum, park i veřejné prostory. Vzhled budovy navrhlo australské studio Fender Katsalidis


Druhý nejvyšší mrakodrap na světě se dotkl oblohy nad malajsijským hlavním městem Kuala Lumpur. Špička 118patrové budovy se tyčí 679 metrů nad zemí a impozantní stavba, připomínající modrý krystal, má být kompletně dokončena během příštího roku. Co do výšky překonává Merdeka 118 čínskou Shanghai Tower (ta má 632 metrů) a zastíní ji jedině současná nejvyšší budova, 828metrová Burj Khalifa.

Premiér země Ismail Sabri Yaakob minulý týden na ceremonii pořádané u příležitosti dosažení patřičné výšky budovy popsal architektonické dílo jako ikonickou věž budoucnosti. „Není to jen obrovský úspěch inženýrů a stavitelů. Ale také to upevňuje pozici Malajsie jako moderní a rozvinuté země,“ řekl novinářům.

V mrakodrapu se rozkládá celkem 2,9 milionu metrů čtverečních užitné plochy, z níž větší část obsadí kanceláře. Dále se tu má otevřít nákupní středisko, mešita, Park Hyatt hotel a největší rozhledna v jihovýchodní Asii. Ve čtyřakrovém přízemí se pak budou nacházet veřejné prostory a park.

Věž stojí v historické části Kuala Lumpuru, což znamená poblíž stadionu Merdeka, kde bývalý vůdce Malajsie Tunku Abdul Rahman v roce 1957 vyslovil nezávislost státu. Sabri, který byl zvolen premiérem v srpnu, siluetu stavby přirovnává s postavě velkého státníka, který se vztyčenou pěstí křičí: „Merdeka!“ (tj. Svoboda!)

Střípky různých kultur slepené dohromady

Pod návrh se podepsal australský architektonický ateliér Fender Katsalidis. Autoři designu budovy tvrdí, že se inspirovali tradičním malajským uměním, a proto věž poskládali z ostrých trojúhelníkovitých skleněných střepů. Jednotlivé části spojené dohromady mají symbolizovat pestrý mix kultur žijících v sedmimilionové metropoli, uvádí architekti v autorské zprávě. Jeden ze zakladatelů studia, Karl Fender, k tomu dodává, že jejich cílem při vytváření vnější podoby stavby bylo obohatit sociální energii a kulturní strukturu města.

„Navíc jsme vytvořili druhou nejvyšší budovu světa! To je skvělá satisfakce po letech plánování, řešení problémů, spolupráce a lidského úsilí, abychom dotáhli do konce tak složitý projekt,“ říká Fender. „Dosažení výškového limitu je pro nás odměnou,“ dodává.

Zástupci země projekt oznámili už v roce 2010, základní kámen byl pak položen před pěti lety. Začátkem realizace stavby se ozývaly kritické hlasy místních, kteří se obávali, že moderní věž poškodí své historické okolí. Nicméně památkáři se vyslyšení nedočkali.

Podle původních plánů měla být budova otevřena již letos, ale v březnu 2020 se stavba dočasně zastavila kvůli tvrdému lockdownu. Malajsijská vláda patřila na počátku pandemie mezi nejpřísnější, a tak stavitelé několik měsíců nemohli pokračovat v práci.

Nejvyšší mrakodrapy rostou v Asii

Merdeka 118 rozhodně není prvním mrakodrapem v Kuala Lumpur. Podoba města se v posledních dekádách mnohokrát změnila. Podle Rady pro vysoké budovy a městská stanoviště se dosud město pyšnilo 13. nejvyšší siluetou na světě. V letech 1998-2004 byla dokonce zdejší věž Petronas Towers nejvyšší budovou planety, než ji předstihl mrakodrap Taipei 101 ve stejnojmenném městě.

V roce 2019 pak Malajsie opět překonala Tchaj-wan, když zde byla vystavěna nejvyšší budova jihovýchodní Asie – stošestipatrová Exchange 106. Ta je ovšem nechvalně proslulá jako předmět finanční aféry 1MDB, během níž byl bývalý premiér státu Najib Razak trestně stíhán kvůli praní špinavých peněz a zneužívání státní moci.

Nejvyšší věží světa však stále je a zůstává Burdž Chalífa v Dubaji. Mrakodrap se pyšní 189 patry a byl dokončen roku 2010. Sedmadvacet pater zde zabírá hotel, v 63 dalších se nachází luxusní byty a zbytek využívají zdejší firmy jako kancelářské a výrobní prostory. Na 124. podlaží se pak nachází slavná vyhlídková plošina At The Top a v 78. patře je bazén. Na skutečném vrcholu jsou umístěny vysílače. Hlavním architektem této jedinečné stavby byl Adrian Smith z renomované chicagské firmy Skidmore, Owings and Merrill.

  • Našli jste v článku chybu?