Menu Zavřít

Draze zaplacené uhlí. Tykač dal za mostecké doly 28 miliard

2. 4. 2019
Zdroj: Profimedia.cz

Některé informace vyplouvají na povrch až s odstupem času. Například cena, kterou zaplatil za uhelné doly na Mostecku finančník Pavel Tykač. Zatímco dříve média tuto kupní cenu odhadovala na zhruba 20 miliard korun, podle nových informací to bylo 28 miliard.

Částku zveřejnila tisková mluvčí energetické skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová. Stalo se tak v reakci na vyjádření ekologických aktivistů, kterým vadí, že skupina Sev.en Energy platí málo peněz na poplatcích za vytěžené uhlí, a naopak si vyplácí vysoké dividendy. Konkrétně 22 miliard korun od chvíle, kdy se Tykač stal majitelem.

„Doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Takže celková vyplacená dividenda za dvanáct let zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu,“ uvedla mluvčí Sev.en.


Přečtěte si:

Hrůzná bilance: 9 z 10 amerických uhelných elektráren kontaminuje spodní vodu

Měla by Česká republika zakázat používání uhlí?


Pavel Tykač koupil uhelné doly na Mostecku - tehdy ještě pod značkou Czech Coal - v několika etapách. Nejprve v roce 2006 získal 40procentní podíl, který později navýšil na 50 procent. V závěru roku 2010 pak Tykačova firma Indoverse registrovaná na Kypru dokoupila zbývající akcie a stala se jediným akcionářem mosteckých dolů.

Nová informace o kupní ceně ukazuje, že bývalí vlastníci prodali důlní firmu velmi výhodně. Na prodeji vydělala hlavně trojice Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Tito byznysmeni později založili investiční skupinu bpd partners, která investuje hlavně do obnovitelných zdrojů energie, chemického průmyslu a nemovitostí. Čistá hodnota aktiv bpd partners dosahuje zhruba 17 miliard korun.

Byla jiná doba, říká o ovládnutí poloviny Mostecké uhelné Pudil

 Petr Pudil

Dále čtěte:

CIF23

Konec uhlí v Německu bude stát miliardy eur. Průmysl je chce od vlády

  • Našli jste v článku chybu?