Past na investory: dluhopisy v Česku vydávají firmy bez historie nebo ve ztrátě

28. 5. 2019
Zdroj: CC0 via Pixabay

Většina z aktuálních emisí dluhopisů na českém trhu je velmi riziková a investoři by si měli dobře promyslet, zda do podobných projektů vloží peníze. Vyplývá to ze srovnání, které zpracoval tým webu Rizikovédluhopisy.cz a který má web Euro.cz exkluzivně k dispozici. Srovnání zahrnuje 19 společností, kterým Česká národní banka od počátku tohoto roku schválila prospekt dluhopisu.

Co z přehledu vyplývá? Třeba to, že devět ze zmíněných 19 společností vzniklo teprve nedávno, a nemůže tedy předložit relevantní finanční výsledky. Na druhou stranu se často jedná o nově založené firmy v rámci větších podnikatelských skupin, o kterých lze jistou představu získat z konsolidovaných finančních výsledků. Příkladem může být skupina DRFG či Unicapital.

Devět dalších společností sice výsledky za rok 2017 zveřejnilo, jenže pět z nich bylo ve ztrátě. „Nejhůře dopadla firemní skupina EMTC podnikatele Tomáše Bárty, která vykázala ztrátu 10,5 milionu korun, stejně jako zápornou hodnotu vlastního kapitálu -271 milionů korun. ČNB přitom podnikateli schválila prospekt, který jej opravňuje k emitování dluhopisů až do výše 3 miliard korun,“ uvedla mluvčí webu Rizikovédluhopisy.cz Eliška Skřivanová.

Koupili jste si někdy firemní dluhopisy?

Podle dřívějšího vyjádření České národní banky je při schvalování prospektu rozhodující uvedení dostatečných informací o nabízeném cenném papíru. „Současně je třeba dodat, že schválení prospektu ze strany ČNB nic nevypovídá o schopnosti emitenta v budoucnu dluhopisy splatit. Tuto analýzu si musí provést investor sám s pomocí informací obsažených v prospektu,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Pouze ve dvou případech z devatenácti sledovaných vydávají dluhopisy společnosti s delší historií a současně se solidní ziskovostí. Jedná se o Wüstenrot hypoteční banku a developerskou společnost EBM Partner. Naopak v jiných případech web Rizikovédluhopisy.cz varuje před vysokým objemem emise dluhopisů, která často až desetinásobně převyšuje hodnotu vlastního kapitálu. Z výsledků analýzy dále vyplývá, že žádná z hodnocených firem nezískala rating od renomovaných společností Moody´s, Standard & Poor´s nebo Fitch.

Případů bankrotu či platebního selhání emitenta dluhopisu v posledním roce přibývá, jak uvedl web Euro.cz v polovině května. Jistou nápravu má přinést systém hodnocení – takzvaný Scorecard – připravený ministerstvem financí. Společnosti vydávající dluhopisy by měly dostávat body podle dosažených výsledků, velikosti a zadlužení.

FIN - tip č.2

Dále čtěte:

Pokus oživit mrtvolu. Plán ministerstva na rozvoj kapitálového trhu firmy na burzu nepřivede

Tvrdý byznys nebankovních půjček: miliardář Beran v Česku vydělal 330 milionů

  • Našli jste v článku chybu?