Dětský hospic v usedlosti Cibulka zná svou novou podobu. Nadace rodiny Vlčkových vyhlásila vítězem architektonické soutěže studio Petra Hájka

4. 3. 2022
Zdroj: Návrh: Petr Hájek Architekti, vizualizace ILLUME3D
  • Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. V architektonickém workshopu trvajícím 148 dní se na tom shodla osmičlenná odborná porota

  • V areálu, nacházejícím se v pražských Košířích, se Nadace rodiny Vlčkových po dokončení jeho rekonstrukce v roce 2026 usídlí a zároveň tu vznikne ústav dětské paliativní péče

  • Při hodnocení jednotlivých návrhů byl zohledněn především citlivý přístup k historické podobě usedlosti, spolu s funkčností a bezbariérovým přístupem ven


Nadace rodiny Vlčkových vybrala z pěti finálních návrhů novou podobu usedlosti Cibulka. Vítězný návrh chystaného projektu hospice pro děti vytvořil ateliér Petr Hájek Architekti. Během architektonického workshopu, který zabral 148 dní, vybírala z celkem 48 návrhů přihlášených do prvního kola osmičlenná odborná porota složená z pěti odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a tří zástupců Nadace rodiny Vlčkových. Do finále postoupilo pět návrhů, jež jsou od čtvrtka k vidění v bývalé konírně usedlosti Cibulka.

„Od začátku jsme to vnímali jako příležitost ke spolupráci na projektu, který je zajímavý a lidsky úžasný. Dali jsme do toho veškerý potenciál našeho týmu. Dopadlo to dobře a jsme moc rádi, že můžeme pokračovat,“ reagoval na oznámení o výsledku architekt Petr Hájek.

Druhý v pořadí je návrh týmu OV Architekti a třetí vypracoval Atelier KAVA. I další dva kompletně rozpracované návrhy od studií ORA Kutná Hora a A1 Architects ve spolupráci s AED project považuje porota za výjimečně dobré.

Sami Vlčkovi sice ocenili všechny návrhy, ale vyhrát může pouze jedno studio. „Výsledek jsme vybrali s ohledem na to, že nejlépe kombinuje dvě hlavní priority: nejvhodnější možné budoucí využití areálu pro vážně nemocné děti a jejich blízké a zachování celé stávající části usedlosti s maximálním respektem k historii. Vybraná varianta je s ohledem na tato kritéria nejlepší a věříme, že se podaří úspěšně dokončit i proces změny územního plánu, který je pro její realizaci klíčový,“ vysvětluje volbu architekt František Brychta z Nadace rodiny Vlčkových, který je zároveň vedoucím projektu Cibulka. Dodává, že nyní začne s návrháři jednat o konkrétních detailech spolupráce a následné realizaci stavby.

Se (sou)citem

Usedlost, nacházející v pěší vzdálenosti od FN Motol, má kořeny ve 14. století a Vlčkovi od začátku chtěli, aby s původní stavbou bylo zacházeno citlivě, a tak k jednáním zvali i zástupce Národního památkového ústavu. Shodě mezi požadavky investora a památkářů předcházely odborné diskuze, které vedly k vytvoření modelu budovy, jemuž daly zelenou obě strany. „Z hlediska památkové péče je podstatné, že se nezbytné zásahy spojené s vybudováním vlastního hospice odehrají ve východní části usedlosti,“ uvedl Ondřej Šefců z Národního památkového úřadu.

To umožní fungování atypického zdravotnického zařízení, jakým ústav paliativní péče pro děti je, aniž by byla narušena urbanistická struktura historického areálu. Stavba bude dál součástí lesoparku a nezmění se ani výhled na západní část jejího exteriéru, jenž se nabízí například z Čínského pavilonu. Na východní straně pak budova splývá s terénem, jako by tam odjakživa patřila. Její vnější podoba zůstane téměř nezměněna, vše podstatné se odehraje v interiérech a v přístavbě. Venku přibude pouze můstek spojující obě stodoly.

„Tým Petr Hájek Architekti předložil a prezentoval koncepčně propracovaný návrh, který nejen že působí kompaktně, ale i jeho dílčí prvky mají svoji jednoznačnou logiku a opodstatněnost,“ komentují své rozhodnutí zástupci poroty. Zasedli v ní architekt Roman Brychta, architekt Petr Stolín, krajinářská architektka Markéta Veličková, vedoucí lékařka dětského podpůrného týmu, pediatrička a dětská onkoložka Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol, ředitel Domova Sue Ryder Matěj Lejsal, ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá a zakladatelé Nadace Katarína a Ondřej Vlčkovi.

Příroda je lék

Porotci ocenili především citlivou obnovu starobylé usedlosti a skutečnost, že moderní funkční přístavba svým vzhledem nezastiňuje objekt, který byl svědkem dávno minulých dob. Areál však bylo nutno značně rozšířit, aby se do něj vešla právě ona hospicová část, kvůli níž Vlčkovi usedlost koupili. Zde se bude nacházet zázemí pro nemocné děti, jejich rodiče a zdravotnický personál. Ivana Plechatá zdůrazňuje, že ústav musí odpovídat nejvyšším zdravotnickým nárokům 21. století.

Stejně důležité je ale pro vedení nadace zajištění bezbariérového přístupu do parku. Děti se mohou přímo z pokojů dívat do korun stromů a několikrát denně i s kolečkovým křeslem nebo postelí vyjet do přilehlé přírody. Malí pacienti totiž většinou bydlí v bytech a doma tráví dlouhé dny zíráním na stejné čtyři stěny, nemluvě o častých pobytech ve sterilních nemocnicích. Zde má každý z pokojů svou terasu či zahrádku.

Stávající budovy v areálu budou po rekonstrukci sloužit jako kanceláře Nadace rodiny Vlčkových a organizace Zlatá rybka, kterou Katarína s Ondřejem rovněž založili a pomocí níž plní vážně nemocným dětem jejich sny už celých sedm let. V historické části usedlosti Cibulka vzniknou mimo jiné pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či sál, který bude sloužit například pro vzdělávání pečujících expertů.

Peníze nesmí být překážkou

Nadace Vlčkových koupila zchátralou budovu v dubnu loňského roku a od té doby se snažila pomocí záchranných prací zabránit jejímu zborcení. Hlavní křídlo teď před sněhem a deštěm chrání provizorní střecha a krovy i zdi podpírají nové dřevěné konstrukce. Vedení Nadace zbývá ještě získat od úřadů všechna povolení potřebná k zahájení stavby, což pravděpodobně zabere rok až rok a půl.

Předchozím majitelem areálu byl Oldřich Vaníček, který zde nechával pobývat squatery a posléze plánoval prostor prodat městské části Praha 5. Nakonec dal ale přednost Vlčkovým, jelikož podle něj měli se stavbou jasnější plány. „Tím, že se usedlost Cibulka změní na útočiště pro těžce nemocné děti, navíc zároveň vzdám i poslední poctu svému zemřelému synovi a jeho snaze pomáhat svým bližním,“ řekl vloni ČTK.

Jako první začne už letos kompletní oprava domku zahradníka. Tento projekt je celý v režii architekta Františka Brychty a předchází velké obnově zbylé části areálu. Domek stojí nejblíž veřejnému parku u hlavního vchodu usedlosti Cibulka a hotový bude už příští rok. Vznikne tu kavárna a sídlo Nadace rodiny Vlčkových.

Kolik celá rekonstrukce bude stát, se zatím neví, manželé se však shodují, že peníze nesmí být překážkou. Do své dobročinné organizace vložili už dříve 1,5 miliardy korun, jež Vlček vydělal v softwarové firmě Avast. Katarína pracuje jako lékařka v mobilním hospici Cesta domů.

Slavnostní otevření celého obnoveného areálu včetně dětského lůžkového hospice je naplánováno na 22. října 2026, což bude přesně dvě stě let po úmrtí biskupa Thun Hohensteina, díky němuž byla usedlost na začátku 19. století v největším rozkvětu.

  • Našli jste v článku chybu?