Menu Zavřít

Deset milionů dolarů za diskriminaci nestačí. Kalifornie požaduje rekordní pokutu pro herní studio

23. 1. 2020
Autor: Profimedia.cz

Vývojářské studio Riot Games, které stojí za herním hitem League of Legends, bude možná muset sáhnout hlouběji do svých úspor. V prosinci se pokusilo ukončit diskriminační spor vyrovnáním ve výši deseti milionů dolarů, částku ale nyní napadl kalifornský úřad. Riot Games tak mohou zaplatit až 400 milionů dolarů.

Právní spor se táhne od roku 2018, kdy dvě zaměstnankyně obvinily studio z diskriminace, sexuálního obtěžování a nerovných mezd. V Riot Games mělo panovat toxické pracovní prostředí živené „bráchovskou kulturou“. Na denním pořádku měly být náznaky kopulace, osahávání genitálií či emailová komunikace hodnotící přitažlivost žen na pracovišti.

Předtím, než mohl soud v Los Angeles schválit desetimilionové vyrovnání, se do sporu vložil úřad pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení (DFEH). Ten podle listu The Los Angeles Times tvrdí, že výpočet vyrovnání byl chybný a celý proces provázela pochybení. Zkritizoval také to, že nebyla vytvořena vnitropodniková pravidla, která by byla právně vymahatelná.

Považujete deset milionů dolarů za adekvátní odškodnění?

Riot Games se stanoviskem úřadu zásadně nesouhlasí. Studio je přesvědčeno o tom, že původní suma je férová pro obě strany sporu. „DFEH se nyní snaží přerušit dohodu dokumentem, který je plný nepřesností a falešných obvinění,“ řekl listu mluvčí Riot Games Joe Hixson. Mluvčí dodal, že úřad zcela ignoruje veškeré změny směrem k větší diverzitě a inkluzi, které firma za poslední rok a půl udělala. O konečné výši vyrovnání rozhodne soud.


Segregace v supermarketu: Edeka zavedla speciální pokladny pro Němce a Poláky

Supermarket Edeka, ilustrační foto


Ženy, které se odvážily ozvat, měly čelit odebrání benefitů nebo přeřazování na jiné projekty. Výjimkou nebyly ani výpovědi. Stejných platových podmínek jako jejich mužští kolegové se ženy nedočkaly. Kvůli situaci ve firmě byl v roce 2018 dočasně suspendován provozní ředitel studia Scott Gelb. Ten měl mít lví podíl na atmosféře toxické maskulinity, mimo údajně vypouštěl větry do obličejů podřízených.

Po zveřejnění obvinění se studio zavázalo provést systematické změny ve firemní kultuře. Jejich součástí bylo mimo jiné najmutí Frances Frei, která s podobnými změnami pomáhala například i v Uberu. Firma také zřídila pozici ředitelky pro diverzitu, kterou se stala Angela Roseboro.

Vlajkovou lodí studia je hra League of Legends. Ta, i přesto že loni na podzim oslavila desáté výročí, se těší velké pozornosti hráčů. Podle údajů Riot Games ji denně hraje téměř osm milionů lidí. Světový šampionát v roce 2019 sledovalo na různých platformách 44 milionů diváků. Profesionální hráči se v něm utkali o milionové částky.

Nežádoucí efekt MeToo: ženy na Wall Street se dostaly do izolace

Izolace, ilustrační foto

Dále čtěte:

Každá třetí je zneužívána manželem. V muslimkách se probouzí touha po emancipaci

Důsledek #MeToo: ve Spojených státech přibývá feministů

Vyhoďme ho z kola ven. Zničit si kariéru kvůli přebujené politické korektnosti je snadné

KL24

#MeToo postihuje umění i sport. Z galerií mizí obrazy, ze startu F1 modelky

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).