Menu Zavřít

Další zpoždění. Vojáci dostanou nový vrtulník až v roce 2022

Autor: Archiv

Miliardový nákup víceúčelových helikoptér je mnohem vzdálenější, než se tvrdilo. První nový stroj západní výroby by měl do Česka dorazit až za čtyři roky.

Nový harmonogram zveřejnil na nedávné pražské konferenci „Helicopter Technology Central and Eastern Europe 2018“ major Peter Gerneš ze Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany ČR. „V roce 2019 vyjednávání, v roce 2020 uzavření kontraktu, v roce 2022 první nová helikoptéra, od roku 2023 dodávky dalších,“ přiblížil Gerneš ve své prezentaci.

Jde přitom o poměrně značný časový posun. Podle původních plánů měli čeští vojáci nové vrtulníky získat už letos, pak se zase mluvilo o roku 2020. Důvodem zpoždění je, že přípravy zakázky od roku 2015 vázly a působily nepřehledně. Proto současná ministryně v demisi Karla Šlechtová (za ANO) veškeré dosavadní práce stornovala.

Prohlédněte si jednoho z účastníků zrušeného a nejspíš i příštího výběru:

Ministerstvo obrany by podle dřívějších vyjádření chtělo resetovaný nákup helikoptér oživit během několika týdnů. Začne se znovu od nuly – jak řekla Karla Šlechtová – a úředníci osloví tři až pět světových výrobců. Počítá se s firmami Bell Helicopter, Leonardo, Sikorsky-Lockheed Martin a Airbus Helicopters. Hodnota nákupu je až 12,5 miliardy korun.

KL24

Přečtěte si také:

Komentář: Stropnický přiznal, že na to nemá. Pozdě

Zakázky za miliardu. Obrana vybrala dodavatele bot a přileb pro vojáky

Problematická Retia. Otevřená prověrka firmy v zakázce na radary je problém, říká Šlechtová

Komentář: Karla + Miloš = Velká světová láska

Jeruzalémský syndrom

 Izraelské řešení vyhrálo. Přestože Stockholm poslal do Prahy o 600 milionů levnější nabídku, Stropnický ji nevyužil. Švédský Saab prý neměl podporu vlády.


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).