Další let, další rekord. Bezosův Blue Origin vyslal ke hvězdám herce Shatnera, ten se záhy stal nejstarším člověkem ve vesmíru

14. 10. 2021
Zdroj: Blue Origin
  • Společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose absolvovala druhý úspěšný vesmírný let s turisty na palubě

  • Nad Kármánovu hranici oddělující zemskou atmosféru od kosmického prostoru se díky ní nyní podíval i herec William Shatner, známý jako kapitán Jim Kirk z legendárního seriálu Star Trek

  • Shatner se ve svých 90 letech stal vůbec nestarším člověkem, který měl tu čest letět ke hvězdám

  • Celý trval jen něco kolem deseti minut, samotná kapsle dosáhla výšky až 106 kilometrů nad zemíKdyž si v červenci letošního roku zakladatel Amazonu a vesmírné společnosti Blue Origin Jeff Bezos splnil dávný dětský sen a udělal si spolu s dalšími třemi osobami na palubě vlastního plavidla zhruba desetiminutový výlet ke hvězdám, bylo zapotřebí přepsat dějiny kosmonautiky. Mezi jeho spolupasažéry totiž byli zároveň nejmladší astronaut i nestarší astronautka, kteří se kdy dostali nad slavnou Kármánovu hranici. Právě ta odděluje zemskou atmosféru a vesmírný prostor.

Rekord dvaaosmdesátileté Wally Funkové měl však jepičí život. Ve středu, tedy zhruba jen po třech měsících, ji v tomto ohledu trumfl o osm let starší William Shatner – americký herec, který ztvárnil postavu kapitána Jima Kirka v legendárním seriálu Star Trek.

„Jsem tak plný emocí z toho, co se právě událo. Je to naprosto výjimečné, naprosto výjimečné,“ prohlásil dle CNN Shatner bezprostředně poté, co „jeho“ kapsle RSS First Step přistála v poušti na západě Texasu. „Doufám, že se mi podaří si ten pocit zachovat. Nechci ho ztratit. Přesahuje to mě i život jako takový,“ rozplýval se novopečený devadesátiletý astronaut.

Bezosovi, který tou dobou stál hned vedle něj, řekl: „To, co jsi mi dal, je tím nejhlubším zážitkem, jaký si jen dovedu představit.“

Bezproblémový let

Původně měla raketa New Shepard nesoucí zmíněný modul z kosmodromu poblíž texaského města Van Horn odstartovat již v úterý. Kvůli vrtochům počasí nicméně k zážehu jejích motorů došlo až ve středu v 9:50 místní času (16:50 SELČ). Spolu s filmovým velitelem slavné lodi USS Enterprise, po níž byl mimochodem pojmenován i vůbec první zkušební americký raketoplán, se na palubě nacházeli ještě další tři cestující. Byli jimi manažerka Blue Orgin Audrey Powersová, zakladatel společnosti Planet Labs Chris Boshuizen a Glen de Vries z Medidata Solutions – oba dva za své místenky zaplatili blíže nespecifikovanou sumu.

Teprve druhý let Bezosovy firmy ke hvězdám s turisty na palubě proběhl dle dostupných informací zcela bez potíží – na rozdíl od červencového testu jeho rivala Richarda Bransona, majitele konkurenční společnosti Virgin Galactic. Raketa vynesla kapsli do zhruba 76kilometrové výšky, pak se obě části od sebe oddělily. A zatímco nosič směřoval řízeným letem zpět na přistávací rampu, modul s kapitánem Kirkem a ostatními mířil směrem vzhůru, aby nakonec dosáhl mety 106 kilometrů.

V ní si pasažéři na krátký okamžik vyzkoušeli účinky mikrogravitace a posléze se za pomocí brzdících padáků snesli zpátky na zemský povrch. Celá výprava trvala jen něco kolem deseti minut.

Strastiplné období

Středeční úspěšně zvládnutý let je pro Blue Origin jednou z prvních pozitivních zpráv za poslední dobu. Bezosova společnost totiž musí v současnosti řešit problémy na několika odlišných frontách zároveň.

Vedle svých ryze vesmírně turistických aktivit se zabývá i stavbou raketových motorů pro třetí stranu, v tomto případě firmu United Launch Alliance, která má vlastní kosmický program. Pohonná jednotka BE-4 na kapalný kyslík a zkapalněný zemní plyn měla být původně hotova již v roce 2017, dosud se tak ale nestalo.

Kromě toho vede washingtonská společnost soudní spor s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), který ji nedávno vyřadil z tendru na stavbu nového lunárního vozítka, jež má být použito v rámci chystaného programu Artemis. Bezos je toho názoru, že tak NASA učinila neprávem, a chce její rozhodnutí, které v rámci zakázky za 63 miliard dolarů upřednostnilo konkurenční SpaceX Elona Muska, zvrátit.

V neposlední řadě se musí vedení Blue Origin zabývat odchodem hned několika seniorních pracovníků společnosti, kteří se vydali hledat štěstí jinam. Většina z nich přitom z Bezosovy firmy odešla proto, že si nesedla s jejím stávajícím šéfem Bobem Smithem.

  • Našli jste v článku chybu?