Menu Zavřít

Past „zdravého“ kouření: cukr v e-cigaretách zvyšuje závislost na nikotinu

3. 10. 2018
Autor: Profimedia.cz

Studie vědců z Yaleovy univerzity zkoumala efekt nikotinu a sladkých příchutí u elektronických cigaret. Sladká příchuť byla nejžádanější variantou elektronické cigarety. Podle vědců přidání cukru k nikotinu může zvýšit pravděpodobnost, že mladí lidé u cigaret zůstanou. Cukr zvyšuje návykovost cigarety.

Tým psychiatrů z Yaleovy univerzity provedl studii, ve které zkoumal účinky nikotinu, sladkých příchutí a obou látek najednou v elektronických cigaretách. Účastníci studie dostali barevné e-cigarety, které obsahovaly sladké i neslazené příchuti s nikotinem i bez nikotinu po dobu dvou dnů.

Vědci zjistili, že nejžádanější variantou byly cigarety s cukrem, i když neobsahovaly nikotin. Mozek odpovídal lépe na podněty vyvolané cukrem než nikotinem, uvedli v časopise European Neuropsychopharmacology. „Poznatky studie ukazují, že sladká chuť zvyšuje účinky nikotinu v elektronických cigaretách, což vede ke zvýšení reakce v mozku,“ napsal tým vědců.

Pokud mladí lidé začnou kouřit e-cigarety, sladká příchuť způsobí, že pravděpodobnost návyku vzroste. „Mladí lidé dávají přednost ovocným příchutím. Pokud k nikotinu přidáte sladkost, může to z dlouhodobého hlediska zvýšit spotřebu elektronických cigaret,“ vysvětlil Nils Kroemer z univerzity v Tübingenu, který se na studii podílel. Samotná ovocná příchuť k závislosti nevede, zdůraznil.

Ve Spojených státech výrazně stoupá popularita elektronických cigaret. V roce 2017 trh rostl meziročně o 40 procent na 1,16 miliardy dolarů. Mezi mladými je oblíbená zejména značka Juul, která nabízí řadu ovocných příchutí. Na americkém trhu má více než 50procentní podíl.

Běžné cigarety s příchutí jsou v USA od roku 2009 zakázány zejména kvůli tomu, aby s kouřením nezačínaly nezletilé děti. Elektronické cigarety nejsou z pohledu současné americké legislativy cigaretami, proto je lze prodávat i s ovocnými příchutěmi. V EU jsou ochucené cigarety zakázány od roku 2016, pro alternativní tabákové produkty omezení neplatí.

Americká agentura pro regulaci potravin a léčiv FDA dala 12. září výrobci Juul Labs a dalším čtyřem výrobcům ochucených e-cigaret ultimátum 60 dnů, aby firmy prokázaly, že cigarety neprodávají nezletilým. Jinak jejich ochucené produkty budou muset stáhnout z trhu. „Nemůžeme dopustit, aby se celá generace stala závislou na nikotinu,“ varoval šéf agentury Scott Gottlieb.

MMF24

Dále čtěte:

Na trhu náhražek kouření přiostřuje. V Česku startuje glo

Tabákový průmysl chce od států podporu nehořlavých cigaret

Philip Morris zavede „zdravější“ cigarety – tabák se v nich jen zahřívá

Tabák nebyl z restaurací v USA a Evropě vymýcen. Kuřáci jen vstoupili do odboje

Seriálový vlk je silným kuřákem, odvykání pro něj bude těžké

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).