ČNB varuje před realitní bublinou: Ceny nemovitostí rostou nejrychleji v EU a jsou nadhodnocené

13. 6. 2017
Zdroj: Profimedia.cz

Růst cen nemovitostí v Česku je největší v EU a překonává svá dosavadní maxima. Ve zprávě o Finanční stabilitě na to upozornila Česká národní banka. Podle ředitele odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů v Česku mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Podle developerů ale ceny odpovídají aktuální situaci na trhu.

„Ceny nemovitostí se již loni se dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v Evropské unii a podle našich analýz jsou ceny bytů v České republice mírně nadhodnocené,“ uvedl Frait.

Rovněž tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. „To podporuje růst cen nemovitostí a to se vrací do (růstu) úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná,“ dodal.


Rezervace nemovitosti: jak nepřijít o peníze?

Smlouva o bezúročnou půjčku


Podle zprávy ČNB meziroční růst cen bydlení v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.

Meziroční růst cen nemovitostí

 Meziroční růst cen nemovitostí

Nepříznivý scénář: Je málo pravděpodobný a zachycuje riziko výrazného a dlouhotrvajícího poklesu domácí ekonomické aktivity

Základní scénář: vychází z květnové prognózy ČNB a představuje vývoj, který centrální banka považuje za nejpravděpodobnější

Zdroj: ČNB

Centrální banka proto rozšířila loňské doporučení ohledně poskytování hypoték. Nově se bude vztahovat na všechny poskytovatele úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty poté, co získá hypoteční úvěr.

ČNB je podle Rusnoka obětí politických her
Někteří poslanci chtějí zmírnit navrhovanou zákonnou pravomoc centrální banky určovat limity úvěrů na bydlení. Ty dnes banka může vydávat jen formou doporučení. Řada poslanců vyjadřuje obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení.

„Je zjevné že v Poslanecké sněmovně pochopení pro to, aby ČNB mohla tyto nástroje použít jako závazné, chybí. Je to politická hra, které jsme se jako regulátor stali obětí. Nikdy jsme neřekli, že okamžitě budeme využívat v novele uvedené ukazatele. Navíc nás nikdo nepřesvědčil o tom, že rizika nejsou, nebo že by klesala. Ta rizika spíše nadále narůstají,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Centrální banka nyní vydává limity úvěrů na bydlení formou doporučení, to ale není vymahatelné. Podle návrhu by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.

Naposledy ČNB zpřísnila podmínky od dubna. Klienti musí mít například naspořeno aspoň deset procent vlastních peněz pro čerpání úvěru zajištěného nemovitostí. Banky podle Fraita vyvinuly velkou aktivitu, aby limity dodržely. Upozornil ale, že obcházení limitů kombinací více úvěrů je v rozporu s doporučeními ČNB. „Banky musí respektovat pravidlo, že žadatel o úvěr na nákup bytu používá alespoň zčásti vlastní zdroje,“ uvedl.


Reklamace koupené nemovitosti: Češi svá práva neznají a přicházejí o statisíce

 Reality - ilustrační foto


Centrální banka dodala, že nyní nepovažuje za nutné přistoupit k dalšímu snížení limitů LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti) u hypoték. „Do prosince 2017 ČNB vyhodnotí, do jaké míry poskytovatelé přísnější limity dodržují a zda je jejich současné nastavení adekvátní,“ uvádí zpráva.

Developeři: Zásahy ČNB nejsou nutné
Podle developerů ceny bytů v Česku odpovídají aktuální situaci na trhu, v budoucnu by se navíc měly hlavně v Praze přibližovat západní Evropě.

„Ceny bytů v současnosti odpovídají situaci na trhu, kde výrazně převyšuje poptávka nad nabídkou. Důvodem je výrazně omezené povolování nové výstavby,“ uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský. Omezení, které zavádí ČNB, podle něj výrazně zhorší dostupnost bydlení. „ČNB svou aktuální restriktivní politikou v oblasti hypotečního bankovnictví jednoznačně směřuje k velmi přísným podmínkám pro bonitu žadatelů o hypoteční úvěry. Je přitom diskutabilní, zda zvolená cesta zvyšování podílu vlastních zdrojů je opravdu tou správnou,“ doplnil Kunovský.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou ceny v řadě míst České republiky nadhodnocené. Ovšem zpřísňující opatření ČNB nepovažuje za vhodné v tom smyslu, že je iniciuje netržní subjekt. „ČNB se současnými kroky snaží napravovat situaci, ke které sama přispěla, a to zejména svým otálením s ukončením intervenčního režimu. Extrémně uvolněná měnová politika ČNB přispěla v nedávné době ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na nejnižší úroveň,“ dodal Kovanda.

Ceny nových bytů v Praze se podle většiny oslovených developerů budou přibližovat cenám ve srovnatelně velkých městech v západní Evropě. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze podle společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group loni meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční. V Mnichově byla vyšší zhruba o 160 procent, ve Vídni a Hamburku o 70 procent, v Berlíně asi o polovinu, plyne z průzkumu poradenské firmy KPMG.

Přečtěte si také:

Solidní nejistota

Svět straší realitní bubliny

Banky kupují peníze levněji. Projeví se to v hypotékách?


  • Našli jste v článku chybu?