Menu Zavřít

Cizinci? Kdepak. Většinu luxusních tuzemských nemovitostí vlastní Češi, láká je exkluzivita i stabilní cena

29. 11. 2024
Doba čtení: 3 minuty
Autor: LEXXUS NORTON, publikováno se svolením
  • Luxusní nemovitosti v Česku kupují převážně místní občané, shodují se realitní společnosti
  • Klíčovým lákadlem pro kupce je jedinečnost lokalit a stabilita investice, která zůstává atraktivní i v období ekonomické nejistoty
  • Přesná statistická data však chybí, neexistuje totiž jednoznačná definice toho, co se za luxusní nemovitost považuje

Přepychové nemovitosti v České republice nejsou jen doménou cizinců a velkých korporací. Naopak, značnou část prestižních adres vlastní místní občané. Podle analýzy realitní společnosti Home Portal, která se zaměřila na 18 luxusních projektů, tvoří Češi dokonce více než 65 procent jejich vlastníků. 

„Naše analýza jednoznačně ukazuje, že český trh luxusních nemovitostí má silnou domácí základnu. Češi vnímají hodnotu kvalitního bydlení a nebojí se investovat do dlouhodobého zázemí,“ uvádí Jan Vitvera, ředitel zmíněné společnosti.

Outstream Placeholder

Ta zjišťovala majitele u nemovitostí, jako je Barrio de Centro, Valdštejnské náměstí VII, V Tower, Waltrovka nebo Prague Marina Nova, přičemž došla k závěru, že české fyzické osoby vlastní ve zmíněných luxusních novostavbách 608 z celkového počtu 930 bytů. Dalších 206 nemovitostí drží zahraniční občané, zatímco firmy vlastní celkem 116 bytových jednotek. 

Že se skutečně jedná o luxusní místa, potvrzuje třeba jejich průměrná cena. Ta totiž dosahuje 238 863 korun za metr čtvereční, a je tedy o dobrých 110 tisíc vyšší, než na kolik dle dat digitální platformy Bezrealitky vyjde v Praze běžný starší byt. 

Lákadlo v podobě lokality

Čechy jako většinové zájemce o luxusní nemovitosti potvrzuje i consulting partnerka pro premium real estate v realitní kanceláři Lexxus Norton Marianna Krausová. Podle ní se do této skupiny řadí hlavně lidé, kteří v posledních letech získali značný majetek – třeba prodejem firmy či úspěšným podnikáním.

Pořizování nemovitostí v zahraničí je mezi Čechy čím dál oblíbenější. Se získáním hypotéky už je to ale těžší, říkají lidé z oboru
Přečtěte si také:

Pořizování nemovitostí v zahraničí je mezi Čechy čím dál oblíbenější. Se získáním hypotéky už je to ale těžší, říkají lidé z oboru

„Klíčovým lákadlem pro zahraniční i domácí investory je stabilita investice do luxusních nemovitostí a jejich jedinečnost,“ přibližuje s tím, že atraktivní jsou pro kupce hlavně díky lokalitě, která je činí nereplikovatelnými. Jako příklad následně Krausová zmiňuje třeba Dům 7 nebo Vilu Clemance.

Exkluzivita nemovitostí způsobuje, že cena zůstává stabilní i v období hospodářských výkyvů, kdy hodnota běžných domů a bytů často klesá. A co víc, cílová skupina pro tento typ nemovitostí je zpravidla méně senzitivní na aktuální ekonomickou situaci, což posiluje její zájem o dlouhodobé investice.

Jen o vidinu zhodnocených peněz ale vždy jít nemusí. Podle Vitvery představuje koupě luxusní nemovitosti pro mnohé i prostředek pro zajištění kvalitního života v prestižních lokalitách: „Bydlet v luxusní novostavbě neznamená nutně žít v anonymním prostředí mezi krátkodobými nájemníky. Naopak, naše data ukazují, že většina těchto bytů je ve vlastnictví Čechů, což vytváří stabilní a trvalé komunity.“

Nespecifikovatelný trh

Co se týče prodeje luxusních nemovitostí cizincům, ten na rozdíl od českých zájemců v posledních letech spíše klesá. Dle Krausové se jejich podíl momentálně pohybuje v rozmezí 20 až 30 procent. 

Nutno podotknout, že tyto informace jsou založeny na datech realitních kanceláří, přesné statistiky luxusních nemovitostí v Česku totiž k dispozici nejsou. Na vině je zejména nejednoznačná definice toho, co se za luxusní nemovitost vlastně považuje.

Bydlení v Česku je stále dražší, zvýšila se už i cena starších bytů. Může za to hlavně velké množství sjednaných hypoték
Přečtěte si také:

Bydlení v Česku je stále dražší, zvýšila se už i cena starších bytů. Může za to hlavně velké množství sjednaných hypoték

„Tento trh se pohybuje v unikátním segmentu, kde je každá nemovitost hodnocena individuálně podle různých parametrů, což komplikuje snahu o jednotné sledování a vykazování,“ vysvětluje Krausová. Nakonec ještě dodává, že jen v hlavním městě a středních Čechách prodá Lexxus Norton (jehož nabídka tvoří celou třetinu všech těchto pražských novostaveb) ročně vyšší desítky nemovitostí s hodnotou nad 40 milionů korun.

bitcoin školení listopad 24

Cizince do Česka láká i přívětivý právní systém 

Podobně jako v případě místních obyvatel je i pro cizince Česká republika atraktivní třeba díky své poloze v srdci Evropy, bohaté historii, stabilní ekonomice a bezpečnosti. Roli pak samozřejmě hrají i relativně nižší ceny luxusních nemovitostí či přívětivý právní systém, který cizincům umožňuje koupi snadno realizovat.

Pokud jde o financování dražších domů a bytů, například společnost Hyponamiru.cz v loňském roce uzavřela celkem 40 hypotečních úvěrů na nemovitosti, jejichž cena byla 10 a více milionů korun. „To představuje více jak dvojnásobek průměrné hypotéky, bereme to tedy jako větší hypotéku na lepší bydlení, přibližuje redakci Euro.cz generální ředitel zmíněné společnosti Miroslav Majer s tím, že jinak průměrná výše hypoték činí 3,9 milionu korun.

  • Našli jste v článku chybu?