Menu Zavřít

Česká Stimvia umí léčit inkontinenci a do budoucna si věří i na Parkinsona. Po expanzi do západní Evropy hodlá zkusit štěstí také v USA

15. 4. 2025
Doba čtení: 4 minuty
  • Společnost Stimvia a její klinicky ověřený neuromodulační systém URIS® umí v podstatě „přeprogramovat“ mozek, a léčit tak onemocnění hyperaktivního močového měchýře
  • Nyní firma zahajuje expanzi do zahraničí. Její unikátní přístroj už pomáhá prvním pacientům ve Francii, přičemž v příštích měsících má zamířit i do dalších převážně evropských zemí. V plánu je navíc vstup do USA
  • Aplikace je velmi jednoduchá. Elektrody stimulují nerv v podkolení pacienta, zatímco elektrický impuls vyslaný do mozku následně napraví nerovnovážnou aktivitu jeho částí. Díky tomu dojde k odstranění nepříjemných symptomů onemocnění

Jedná se o nemoc, s níž se lidé zdráhají svěřit lékaři i několik let. Inkontinence je stále obrovské tabu. Současné léky mají navíc nežádoucí účinky, kvůli kterým pacienti často léčbu přeruší. Naštěstí, řešení bez medikamentů a operace existuje, od loňského roku jej nabízí česká zdravotnická firma Stimvia. Ta jako první na světě vyvinula zařízení, jež neinvazivní cestou stimuluje hluboké struktury v mozku, kde má vedle inkontinence původ i mnoho dalších chronických onemocnění. 

Její klinicky ověřený neuromodulační systém URIS® umí v podstatě „přeprogramovat“ mozek, a léčit tak onemocnění hyperaktivního močového měchýře (OAB), které postihuje miliony lidí nejen v Česku. Pozitivního klinického efektu Stimvia navíc dosáhla také při léčbě Parkinsonovy choroby, kde v současné době probíhají navazující studie pro potvrzení předchozích slibných výsledků.

Roste poptávka i zájem investorů

Výše popsané úspěchy přiměly v nedávné době vedení Stimvie popřemýšlet o rozšíření svého byznysu do zahraničí. Kromě expanze po Evropě přitom společnost pokračuje i s přípravou vstupu na americký trh, kde usiluje o získání certifikace FDA, a tedy deklaraci úhrad tamních zdravotnických pojišťoven. „V USA se nám daří budovat skvělý tým, který nám s expanzí na tamní trh pomůže. Je to pro nás velký milník,“ komentuje plány zakladatel a šéf Stimvie Lukáš Doskočil.

Outstream Placeholder

Aktuálně poptává nový způsob léčby inkontinence 40 specializovaných center především v západní Evropě. Současně s tím firma již řeší konkrétní dodávky do Makedonie a Chorvatska a připravuje se na vstup do dalších zemí, jako jsou Izrael, Velká Británie, Itálie, Rumunsko, Slovinsko, Singapur, Řecko, Polsko, Turecko nebo Irsko.

„V návaznosti na tento rychlý růst posilujeme svůj tým, a to jak ve výrobě, která zatím probíhá v Česku, tak na zahraničních trzích, kde jednáme s tamními distributory a připravujeme obchodní strategie pro další expanzi,” uvádí Doskočil.

Jeho společnost díky tomu míří letos na obrat několika milionů dolarů, čehož si pochopitelně začínají všímat také investoři. Mezi ty dosavadní patří investiční skupina kolem Leoše Navrátila, která stojí i za startupy jako VRgineersHedepy nebo uLékaře.cz. Mezi dalšími jmény pak nelze opomenout Venture Capital Partners či Purple Ventures.

Jak odhalit hrozbu slepoty či Alzheimera? Řešení nabízí diagnostika od českého Channel Labu, jeho nástroj Aireen proplácí už i pojišťovny
Přečtěte si také:

Jak odhalit hrozbu slepoty či Alzheimera? Řešení nabízí diagnostika od českého Channel Labu, jeho nástroj Aireen proplácí už i pojišťovny

Současně s tím ale probíhají i jednání s několika renomovanými fondy ze zahraničí, a to v rámci připravovaného investičního kola Series A. „Jeho cílem je urychlit globální expanzi, uvedení nové generace zařízení na trh a posílení klinického výzkumu v oblasti neurologických onemocnění,“ doplňuje pro Euro.cz Doskočil s tím, že celkově bylo zatím na investicích získáno přes 200 milionů korun.

Otevřená cesta k lékařům

Klíčové technologické komponenty a metody Stimvie chrání více než stovka mezinárodních patentů v Evropské unii, Japonsku či USA. Cestu k lékařům pak nové léčbě otevřela loni na podzim získaná MDR certifikace od uznávané německé společnosti TÜV SÜD.

„Naším přístrojem léčí v Česku na větších klinikách téměř sto procent specialistů. O dodání dalším urologům, případně na menší pracoviště, s lékaři aktuálnějednáme. Trh je obrovský. Jen v Česku trpí hyperaktivním močovým měchýřem přes milion lidí a roční náklady na jeho léčbu přesahují čtyři miliardy korun,” doplňuje Doskočil.

Pan doktor-hologram vás za okamžik přijme. Američtí lékaři testují nový systém komunikace, který má pacientům přinést příjemnější vyšetření
Přečtěte si také:

Pan doktor-hologram vás za okamžik přijme. Američtí lékaři testují nový systém komunikace, který má pacientům přinést příjemnější vyšetření

Podporu pro rozšíření inkriminované léčby a jejího zařazení do systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění již Stimvia získala od České urologické společnosti a Urogynekologické společnosti. Ty považují zmíněnou metodu peroneální neuromodulace (peroneal eTNM®) s neuromodulačním systémem URIS® za vhodnou alternativu k perkutánní tibiální nervové stimulaci (TTNS). Jde o technologii hrazenou zdravotními pojišťovnami, která pro stimulaci vyžaduje vpich jehly do vnitřní strany kotníku pacienta.

Jednoduchá aplikace s významnými efekty

Co se letošních plánů týče, hodlá se Stimvia i nadále podílet na několika takzvaných investigator-initiated studiích, které vedou nezávislí odborníci mimo Českou republiku. Jejich cílem je porovnání přístroje URIS® s jinými metodami využívanými k léčbě OAB. Že je její technologie efektivní, přitom firma prokázala již v předchozích klinických studiích, v rámci nichž bylo přetrvávajícího pozitivního efektu dosaženo u více než 90 procent pacientů.

bitcoin_smenarna

Do karet navíc firmě hraje i fakt, že způsob aplikace zmíněného systému je velmi jednoduchý. Přístroj má velikost kosmetické tašky, od níž vedou kabely se speciálně vyvinutými elektrodami, které stimulují peroneální nerv v podkolení pacienta. Elektrický impuls vyslaný do mozku poté napraví nerovnovážnou aktivitu jeho částí. Díky tomu dojde ke snížení nebo i odstranění nepříjemných symptomů spojených s onemocněním.

Zároveň technologie reaguje na rostoucí zájem o telemedicínu. Součástí přístroje je totiž i mobilní aplikace, která údaje o každé stimulační relaci a její účinnosti odesílá ošetřujícímu lékaři, jenž má tak stav pacienta pod kontrolou i na dálku.

  • Našli jste v článku chybu?