Menu Zavřít

Česká ekonomika loni zpomalila o polovinu. Brzdilo ji málo investic

3. 3. 2017
Autor: Michael Tomeš, Mladá fronta

Česká ekonomika loni zpomalila růst na polovinu, stoupla o 2,3 procenta. Podle analytiků však v letošním roce opět zrychlí, a to na tempo růstu 2,5 až 2,7 procenta. Ekonomové upozornili, že loňský růst brzdila nižší investiční aktivita vlády i podniků.

V samotném čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Předloni rostla ekonomika o 4,6 procenta.

„V letošním roce poroste česká ekonomika tempem 2,6 procenta. Průmyslová výroba a částečně zahraniční obchod sice projdou určitým útlumem v porovnání s rokem 2016, ale v národohospodářském pohledu tento útlum vykompenzuje opětovné navýšení investiční činnosti jak vlády, tak i podniků,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera letos ekonomika zrychlí růst. „Slabší než očekávaný růst v posledním čtvrtletí tak neznamená přehodnocení pohledu na dosavadní příznivý vývoj tuzemské ekonomiky. V letošním roce by měla ekonomika dále zrychlit o 2,6 procenta, podpoří ji především růst spotřeby domácností i obnovená investiční aktivita,“ uvedl.


Jak vidí budoucnost Miroslav Zámečník? Čtěte:

Komentář: Staré recepty životní úroveň Čechů nezvýší

Makrooko Miroslava Zámečníka

Za celý loňský rok i v samotném čtvrtém čtvrtletí byla za růstem ekonomiky hlavně spotřeba domácností a zahraniční poptávka. „Spotřeba domácností přispěla k růstu HDP 1,1 procentního bodu, zahraniční poptávka 1,2 procentního bodu. Investiční aktivita naopak po celý rok k růstu nepřispívala,“ uvedl dnes Český statický úřad.

Ekonomický růst se podle statistiků s výjimkou stavebnictví projevoval napříč celým národním hospodářstvím. Výdaje domácností se loni zvyšovaly zejména díky rostoucím nákupům předmětů dlouhodobé spotřeby, například automobilů. Rostly také výdaje ve všech ostatních kategoriích. Tvorba hrubého kapitálu (investice) byla naproti tomu o 1,3 procenta nižší než předloni.

I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška celková čísla potvrzují, že ekonomika je rozjetá a má předpoklady ve svém růstu pokračovat. „Jeho letošní tempo budeme přehodnocovat mírně nahoru. Předpokládáme, že dosáhne minimálně 2,5 procenta,“ uvedl.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel počítá letos s ekonomiky o 2,7 procenta. „Podporovat ji i nadále bude rostoucí soukromá spotřeba, v druhé polovině roku by se měla přidat i investiční aktivita. Příspěvek zahraničního obchodu by měl zeslábnout,“ odhadl.

Podle Adély Körtvelyové z auditorské a poradenské sítě BDO se bude dál zlepšovat situace na trhu práce a porostou mzdy. „Na vývoj české ekonomiky, především pak na růst cenové hladiny, bude mít významný vliv také zavedení elektronické evidence tržeb,“ uvedla.

CIF24

Meziroční změny HDP (%)
2007 5,5
2008 2,5
2009 -4,7
2010 2,1
2011 2,0
2012 -0,7
2013 -0,5
2014 2,7
2015 4,6
2016 2,3

Zdroj: Český statistický úřad

Čtěte dále:

Žádná krize nepřichází. Průmyslníci hlásí nejvyšší růst za posledních šest let

České ekonomice se má letos dařit lépe, než se myslelo


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).