Ceny potravin jsou nebývale vysoko a porostou dál. Mallpay proto nabízí novým uživatelům 20procentní slevu na veškeré jídlo

24. 3. 2022
Zdroj: Mallpay
  • Ceny potravin, podobně jako všeho jiného, letí vzhůru závratným tempem

  • Na vině je inflace, která se v únoru v rámci meziročního srovnání vyšplhala na úroveň 11,1 procenta

  • Její zrychlování je aktuálně především důsledkem rusko-ukrajinského konfliktu. Kvůli němu stoupají také ceny hnojiv a pšenice, tedy jedné z nejzákladnějších potravinářských surovin vůbec

  • Systém odložených plateb Mallpay se na toto rapidní zdražování rozhodl zareagovat. A to tak, že všem novým uživatelům své karty nabízí až do konce dubna a do částky 1500 korun 20procentní slevu na veškeré potravinyInflace je v Česku nejvyšší od roku 1998. Od loňského února stouply spotřebitelské ceny o 11,1 procenta, ve srovnání s lednem pak poskočily o další jedno celé a dvě desetiny. Zdražuje přitom vesměs všechno - pohonnými hmotami počínaje, jídlem konče.

Za zvyšujícími se cenami potravin stojí podle analytiků hlavně zdražování hnojiv – ty dle ukazatele Green Markets North America Fertilizer Price Index vzrostly od začátku invaze na Ukrajinu o 40 procent, protože jejich největším světovým exportérem bylo právě Rusko. V Evropě se pak čpavková i dusíkatá hnojiva zdražila o třetinu, řekl ČTK analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

U ukrajinské pšenice, používané především jako krmivo pro hospodářská zvířata, platí podobná rovnice. Koncoví zákazníci to pocítí především na cenách pečiva, obilovin a ovoce, ale i masa.

Válečný konflikt se zřetelně promítne v cenách a nabídce potravin, varuje šéf jednoho z největších producentů hnojiv na světě
Přečtěte si také:

Válečný konflikt se zřetelně promítne v cenách a nabídce potravin, varuje šéf jednoho z největších producentů hnojiv na světě

Hájek varuje, že pokud by konflikt pokračoval, zdraží se základní potraviny o další desítky procent. Situace má naštěstí dle jeho názoru hned několik řešení. Jedním z nich je snížení daní, aby si jídlo mohli nadále dovolit i lidé ze sociálně slabších vrstev. „Po vzoru Polska, které snížilo sazbu z pěti na nula procent, můžeme snížit DPH. V Česku činí sazba DPH na potraviny 15 procent, což je také výrazně nad sedmi procenty sousedního Německa. Postupem času tak může i klesat odbyt českých potravin, jelikož se lidé vydají na nákupy do zahraničí,“ míní Hájek.

Se zdražujícím se potravinami přirozeně zápasí i jinde ve světě. Egyptské úřady se nastalou situaci rozhodly řešit zafixováním ceny chleba na v přepočtu 14 korun za kilogram. Africký stát totiž musí až 80 procent obilovin dovážet. S ještě většími problémy se však potýká sousední Súdán – podle Davida Wrighta z organizace Save the Children hrozí hladomor téměř polovině tamních obyvatel. Jeden z nejchudších států světa má už teď 260procentní inflaci.

Na pomoc přichází soukromý sektor

Zdali česká vláda zasáhne proti rapidně se zvyšujícím cenám potravin podobně, jako tak učinili v sousedních zemích, ukáže až čas. Mezitím se ale do celé záležitosti stihly vložit některé soukromé subjekty. Jmenovitě například český fintech Mallpay. Jeho vedení se rozhodlo, že poskytne všem novým držitelům své karty na nákup jídla dvacetiprocentní slevu, pakliže tuto kartu použijí při placení u pokladny.

Slevu nakupující získá automaticky na přiřazení takzvaného MCC kódu platby, který dokáže identifikovat všechny úhrady realizované v obchodech s převažujícím prodejem potravin. Zvýhodnění je možné čerpat až do konce dubna, a to do celkové výše 1500 korun, což je při současných cenách velikost jednoho plnohodnotného nákupu pro čtyřčlennou rodinu. K získání poukazu je třeba si kartu pořídit až nyní, na stávající uživatele se nabídka nevztahuje.

„Mallpay kartu považuji za jednoho z pomocníků pro všechny, kteří si hlídají rozpočty svých domácností. A platí to zejména v době, kdy naše peněženky vysává inflace, zdražující všechny potraviny,“ uvádí Tomáš Krásný, šéf marketingu v Mallpay.

DoDo pomáhá humanitárním organizacím s logistikou. Do akce na podporu Ukrajiny a uprchlíků se zapojilo sto firemních kurýrů
Přečtěte si také:

DoDo pomáhá humanitárním organizacím s logistikou. Do akce na podporu Ukrajiny a uprchlíků se zapojilo sto firemních kurýrů

„Hledáme chytré cesty, jak Čechům v současné situaci odlehčit pomocí chytrého placení. A příspěvek na potraviny pro nové klienty je jedna z nich,“ dodává.

Registrace do systému Mallpay probíhá online, nový klient je ověřen skrze bankovní identitu, ostatní osobní doklady nahraje v digitální formě. Plastová karta mu posléze přijde poštou, přičemž tou virtuální lze platit ihned.

Služby Mallpay v současné době využívá 10 tisíc Čechů, což dělá z fintechu dle studie Global Payment Report nejrozšířenějšího poskytovatele takzvaných odložených plateb (BNLP) v regionu. V současnosti je s Mallpay možné nakupovat ve více než devíti tisících českých e-shopů, například na Mallu, CZC.cz či Košíku.

  • Našli jste v článku chybu?