Centrum dění na karlovarském festivalu je přenosné a tvoří poctu brutalismu. Navrhli ho autoři rekonstrukce ÚAN Zvonařka

1. 7. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Zdroj: Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
  • Architekti ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers navrhli pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech modulární stavbu, kde bude sídlit KVIFF.TV Park

  • V něm se filmaři chtějí setkávat s fanoušky, budou zde probíhat soutěže, koncerty a Čestmír Strakatý tu plánuje natáčet rozhovory

  • Návrh byl inspirován zdejším slavným hotelem Thermal, z jehož tvarů vychází. S nadsázkou připomíná šestou kolonádu

  •  

Klidné místo pro besedy s tvůrci, divácké soutěže nebo odpočinková zóna s občerstvením nesmí chybět na žádném festivalu – a na KVIFF už vůbec ne. V Karlových Varech před zahájením velkého filmového svátku, jenž začíná už dnes v pátek prvního července, za tímto účelem vyrostla dokonce celá ,šestá kolonáda‘. Jedná se o modulární stavbu červené barvy, jež byla zkonstruována podle návrhu a pod vedením architektů ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Česko-slovenský ateliér proslul především účastí v soutěži o design nové budovy Vltavské filharmonie v Praze, kterou sice neproměnil ve vítězství, ale zato navrhoval třeba Manifesto na pražském Andělu nebo novou podobu autobusového nádraží Zvonařka v Brně.

„Náš návrh pavilonu KVIFF.TV Parku vychází z lokálního kontextu lázeňského města. Moduly, z nichž je pavilon vytvořen, jsme postavili na výšku, čímž jsme dosáhli převýšeného kolonádního prostoru. S nadsázkou se dá říci, že během filmového festivalu ve městě přibude nová, šestá kolonáda,“ říká architekt Ondřej Chybík, autor návrhu.

Administrativní centrum jako výtvarné dílo. Komplex za 3,5 miliardy nad stanicí metra Bořislavka připomíná krystaly
Přečtěte si také:

Administrativní centrum jako výtvarné dílo. Komplex za 3,5 miliardy nad stanicí metra Bořislavka připomíná krystaly

Realizace multifunkčního projektu pro 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se ujala společnost HSF System ve spolupráci s Cubespace a Ostra Group. Jejich technici konstrukci, která pojme až tisíc lidí, po ukončení akce zase rozeberou a přemístí do jiné lokality, kde opět poslouží pro vytvoření společenského či komerčního prostoru.

​„Barevnost a surové zpracování pavilonu, tedy přiznaná ocelová konstrukce a červený mobiliář včetně výrazných svítidel, odkazuje na brutalistní architekturu sousedícího hotelu Thermal. Naším záměrem bylo vytvořit této výrazné ikoně moderní architektury dočasného sourozence,“ popisuje Kristýna Blažíčková z ateliéru Chybik+Kristof.

Prostor sestává z 41 vertikálních a 18 horizontálních modulů. Každý z nich měří kolem šesti metrů na délku, tří metrů na šířku a 2,5 metru na výšku, přičemž váží od 900 kil až po čtyři tuny v závislosti na dispozici a funkci jednotlivých kontejnerů. Celková rozloha modulární stavby je 30 metrů na délku, 18 metrů na šířku a šest metrů na výšku.

„Celý projekt nového festivalového centra se zvládl připravit a realizovat za mimořádně krátkou dobu. Od prvního dílenského výkresu až do montáže a předání modulární stavby uběhly jen necelé dva měsíce,“ přibližuje Kateřina Hinková, přípravářka realizace projektů, která má stavbu ve společnosti HSF System na starosti.

Další pirát do Varů

Program v KVIFF.TV Parku vypukne už za pár hodin a prostor bude návštěvníkům k dispozici po celou dobu festivalu. Otevřeno bude od prvního do devátého července denně v odpoledních hodinách, ačkoli kavárna, která tvoří součást KVIFF.TV Parku, funguje už od osmé ranní.

Bydlení na kolech i udržitelná dovolená. Českem jezdí první pojízdné domky z dílny Rolling Homes
Přečtěte si také:

Bydlení na kolech i udržitelná dovolená. Českem jezdí první pojízdné domky z dílny Rolling Homes

Zdejší program má moderovat reportérka České televize a někdejší finalistka soutěže Miss Linda Bartošová. Každý den ve 13:15 a v 16 hodin tu budou probíhat veřejná setkání tvůrčích delegací filmů s fanoušky a v mezičase zde bude moderátor Prostoru X Čestmír Strakatý natáčet sérii rozhovorů s festivalovými hosty nazvanou KVIFF X.

Letos totiž poctí Karlovy Vary svou přítomností například filmový a divadelní herec Geoffrey Rush, který si z Austrálie přiletí převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Po Johnnym Deppovi tak Vary přivítají dalšího Piráta z Karibiku – Rush si totiž zahrál kapitána Barbossu. Kromě něj bude na závěrečné slavnosti ověnčen cenou prezidenta festivalu i americký herec Benicio del Toro.

Zkrátka ale nepřijdou ani aktivní návštěvníci akce. Ve stínu přístřešku pro ně budou připraveny nejrůznější soutěže o vouchery a jiné hodnotné ceny. A jak napovídá už přítomnost blyštivé diskokoule u stropu místního baru, večer v KVIFF.TV Parku na denní program navážou hudební vystoupení.

„Ambicí prostoru je vytvořit nové festivalové centrum pro běžné návštěvníky, kde dostanou šanci dostat se ještě více do blízkosti dění na festivalu,“ píší organizátoři festivalu o centru na facebookové stránce.

  • Našli jste v článku chybu?