Byty v Česku jsou nejlevnější za poslední tři roky. Nájem rekordně podražil, může za to i vysoká poptávka

26. 7. 2022
Doba čtení: 5 minut
Zdroj: Depositphotos
  • Ceny bytů v České republice začínají klesat. Poprvé jsou levnější než v zimě roku 2019

  • Rodinné domy i nadále zdražují. Do nabídky se dostalo více rozestavěných nemovitostí, investice do ruin už lidi naopak tolik nelákají

  • Rekordní počet domácností mířících do nájmů přispěl k neočekávanému růstu cen i v tomto segmentu. V Praze poprvé v historii zaplatí zájemci přes 300 korun za metr čtvereční

  •  

Byty v České republice lze koupit za nižší cenu poprvé od roku 2019. Letos v létě se prodávaly v průměru za 88 756 korun za metr čtvereční, což představuje dvouprocentní pokles. Ten se ovšem netýká celého realitního segmentu. Ceny rodinných domů totiž oproti tomu navázaly na růst předchozího období a průměrné ceny ploch v rámci provedených transakcí stouply o celou desetinu na 52 264 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z kvartální analýzy zdejšího trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která využívá data společností Bezrealitky a Maxima Reality.

Důvodem je především změna nabídky. Investice do domů před rekonstrukcí nebo ruin s nižší metrážní cenou totiž klesly na úkor dražších nemovitostí. Zároveň se do nabídky dostalo výrazně více rozestavěných domů v dobrých lokalitách. Určitou roli hraje i fakt, že druhý dům nebo rekreační nemovitost Češi nadále považují za dobrou investici, která ochrání jejich peníze před inflací.

Nejdražší brněnský byt se letos prodal za 22 milionů. Ceny bydlení v moravské metropoli však už nerostou
Přečtěte si také:

Nejdražší brněnský byt se letos prodal za 22 milionů. Ceny bydlení v moravské metropoli však už nerostou

Sázet na plošný pokles však podle šéfa zmíněné realitní skupiny EHS Hendrika Meyera příliš smysl nemá. „Ty nejkvalitnější nemovitosti, jako jsou například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností, budou růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je velice rádi nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení,“ přibližuje.

Nejvíce zájemci ušetří ve Zlínském kraji

Zatímco průměrná cena bytu v Praze klesla o tři procenta na 118 263 korun za metr čtvereční, ve Středočeském kraji byl pokles dvojnásobný. Jeden čtvereční metr tam momentálně lze pořídit za 72 578 korun. V Brně a okolí naopak ceny rostly. Oproti předchozímu kvartálu o tři procenta na 95 215 korun za metr.

Pokud jde o největší poklesy, rekordně se ceny bytů propadly ve Zlínském kraji (o 21 procent) a na Vysočině (o 18 procent). V Ústeckém kraji se cena zastavila na 32 528 korunách za metr čtvereční, což je o 14 procent méně.

V případě rodinných domů se propadají nebo stagnují především kraje s velkým množstvím nemovitostí před generální rekonstrukcí – tradičně například Karlovarský, kde statistika zachytila 25procentní pokles. Ústecký kraj naopak vykazuje tříprocentní růst, ale dá se předpokládat, že v příštím kvartálu se trend také obrátí.

Naopak rekordně rostly ceny v Moravskoslezském kraji, kde se začaly prodávat i dražší nemovitosti. To průměrnou cenu zvedlo o skoro 60 procent na 48 174 korun za metr čtvereční. Podobně podražil i Jihočeský kraj – o 44 procent na 39 848 korun za metr.

Průměrné ceny za m2 – Q2/2022 Rodinný dům Byt Nájem
Hlavní město Praha 86 399 Kč 118 263 Kč 304 Kč
Středočeský kraj 62 078 Kč 72 578 Kč 226 Kč
Jihočeský kraj 39 848 Kč 57 373 Kč 201 Kč
Plzeňský kraj 46 187 Kč 66 359 Kč 198 Kč
Karlovarský kraj 29 996 Kč 39 252 Kč 172 Kč
Ústecký kraj 28 179 Kč 32 528 Kč 165 Kč
Liberecký kraj 37 446 Kč 54 976 Kč 198 Kč
Královéhradecký kraj 50 236 Kč 66 172 Kč 195 Kč
Pardubický kraj 44 901 Kč 62 442 Kč 211 Kč
Olomoucký kraj 31 683 Kč 54 692 Kč 198 Kč
Jihomoravský kraj 48 379 Kč 95 215 Kč 258 Kč
Zlínský kraj 30 214 Kč 44 828 Kč 204 Kč
Vysočina 31 249 Kč 48 072 Kč 194 Kč
Moravskoslezský kraj 48 174 Kč 44 520 Kč 165 Kč

Zdroj: Bezrealitky, Maxima reality

Podle generálního ředitele Bezrealitky Jana Škrabánka se Česko momentálně nachází uprostřed několika souběžných trendů: „Regiony doplácí na ochlazení zájmu investorů a rostoucí náklady, které je nutné vynaložit pro rekonstrukci starších nemovitostí. V některých lokalitách tak vysoký optimismus střídá hluboký pesimismus a cenové nůžky mezi jednotlivými kraji i okresy se po letech sbližování opět začínají rozevírat.“

Dodává rovněž, že zájemci v těchto krajích momentálně nemají potřebu přeplácet a vyčkávají. „To vše ve chvíli, kdy je veřejným tajemstvím, že v následujících měsících výrazně přibude prodejů pod tlakem okolností,“ říká s tím, že i přes aktuální situaci se od začátku roku prodávalo více než loni.

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků
Přečtěte si také:

Kup teď, nebo vůbec. Češi v obavách, že nedosáhnou na vlastní bydlení, slevují ze svých nároků

Důvodem byla především snaha lidí zajistit si hypoteční úvěry za výhodnější úvěrovou sazbu, než jaká je v současnosti, kdy, jak vyplývá z tiskové zprávy společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, nejnižší sazby hypoték do 80 procent LTV začínají na hranici šesti procent a pokračují někam k úrovni šesti a půl. Hypotéky nad 80 procent LTV jdou ještě výše a jsou v rozmezí 6,3–6,8 procenta.

„Bezrealitky rostou v počtu prodejů a bytů již druhý kvartál v řadě. Dostáváme se dokonce na hodnoty silného roku 2019,“ zmiňuje Škrabánek. Řadu majitelů podle něj tlačí čas, protože potřebují prodat starou nemovitost a pořídit novou. „Do nabídky se dostávají také rozestavěné domy, které jsou velice zajímavou alternativou – umožní bydlet v řádu měsíců namísto let. Jejich prodej je však specifický a vyžaduje intenzivní vyjednávání,“ vysvětluje.

Růst nájmů překvapil i odborníky

S růstem nájmů v druhém čtvrtletí letošního roku se počítalo. Výsledná čísla přesto odborníky překvapila. V polovině Česka se jejich ceny zvyšovaly více než pětiprocentním tempem, průměrné nájemné vyskočilo dokonce o celých šest procent. Takto vysoký nárůst v průběhu jediného kvartálu Česko za poslední roky nezažilo. K této změně přispěla mimo jiné i uprchlická krize, kdy se počet volných bytů dramaticky zmenšil. Vliv měla samozřejmě i inflace a zdražování.

V Praze se nájem poprvé v historii dostal nad třísetkorunovou hranici, kdy se začátkem léta průměrný byt nabízel za 304 korun za metr. Největší zájem byl opět o garsoniéry a byty o dispozici 2+1. Mírně pak posílily ,rodinné‘ byty s alespoň třípokojovou dispozicí nad 75 metrů čtverečních.

Domy po prarodičích jsou řadě lidí na obtíž. Kvůli drahým stavebním materiálům nemají na jejich rekonstrukci
Přečtěte si také:

Domy po prarodičích jsou řadě lidí na obtíž. Kvůli drahým stavebním materiálům nemají na jejich rekonstrukci

Na nové maximum se vyšvihly také byty ve Středočeském kraji, kde si je zájemci pronajímali za 226 korun za metr. O čtyři procenta pak rostly nájmy v Brně na 258 korun za metr čtvereční, ve Zlínském kraji dokonce o 17 procent na 204 korun.

Podle Škrabánka se dá předpokládat, že ceny porostou celou druhou polovinu roku. Během několika týdnů se k zájemcům navíc přidají i vysokoškoláci. „Šok to bude hlavně pro menší města, která mají nájemních bytů nedostatek a jejichž obyvatelé nejsou na kontinuální zdražování nájmů, které pravděpodobně přijde, připraveni,“ tvrdí šéf Bezrealitky, podle něhož lze do budoucnosti očekávat zrychlení propadu cen u méně kvalitních nemovitostí. Zúží se navíc dostupnost těch kvalitnějších.

Nájemní ceny se do konce roku pravděpodobně stabilizují na nových hladinách. Ty by mohly být zhruba o 15 procent vyšší než na jeho začátku. „Prodávat se však nepřestane,“ uzavírá Škrabánek.

  • Našli jste v článku chybu?