Bydlení na kolech i udržitelná dovolená. Českem jezdí první pojízdné domky z dílny Rolling Homes

27. 5. 2022
Zdroj: Rolling Homes
  • Společnost Rolling Homes založili Jakub Kolmistr a Peter Tench v Dobrušce. Zabývají se stavbou pojízdných chatek, které se dají zapřáhnout za běžné auto

  • I přes malé rozměry mají domky vybavení umožňující v nich trvale žít. Jsou soběstačné, energeticky šetrné a nevyžadují stavební povolení

  • Jejich cena začíná na milionu a půl korun a lze si na ně pořídit i hypotéku. Rolling Homes mají zatím potvrzených sedm objednávek

V českých luzích a hájích najdeme poschovávaných 287 tisíc chat a chalup. Zdejší obyvatelé patří mezi jejich vyhlášené milovníky, kteří každý pátek zaplní silnice, aby s autem plným řízků a pivních lahví vyrazili vstříc příslovečné chalupářské pohodě. Co kdyby si ale chatu vezli rovnou s sebou a mohli s ní zakotvit kdekoli, tedy od kempu po konec lesní cesty?

Stejnou otázku si položil ředitel pražské reklamní agentury Kreatorium Jakub Kolmistr. A tak se zrodil projekt Rolling Homes, k němuž posléze přizval Petera Tenche, zkušeného IT manažera z Londýna žijícího posledních 20 let s rodinou v Orlických horách. „Oba jsme nadšení do nových způsobů kvalitního bydlení a udržitelných řešení,“ říká první jmenovaný.

Koncept domků na kolech spolu ladili zhruba rok, přičemž nakonec se rozhodli, že své pojízdné tiny houses budou prodávat ve větším objemu. S hmotností do tří a půl tuny jsou Rolling Homes natolik malé, že se dají považovat za přívěs, a proto na ně na rozdíl od mobilheimů není potřeba žádné stavební povolení ani pozemek. Místo čísla popisného si obyvatel domku vystačí s SPZ.

UFO, lžíce nebo bob. Rozhledna Špička u Tanvaldu vzdává hold českým sportovcům
Přečtěte si také:

UFO, lžíce nebo bob. Rozhledna Špička u Tanvaldu vzdává hold českým sportovcům

Navzdory své velikosti jsou obydlí vybavena tak moderně a komfortně, že se v nich dá dle Kolmistrových slov žít i trvale. „Chtěl jsem lidem nabídnout svobodu umístit si krásný designový a funkční domeček na místa, kde by stavební povolení dostali jen těžko. Velkou výhodou je také volnost. Když se vám lokalita za pár let nebo i měsíců okouká, stačí domeček převézt na nové místo, které vám bude příjemnější,“ vysvětluje podnikatel.

„S takovým způsobem života jsem se setkal, když jsem cestoval po Spojených státech a Velké Británii, v Česku však zatím nikoli. Ale myslím, že je pouze otázkou času, kdy podobný trend ekologického a udržitelného bydlení dorazí naplno i k nám,“ dodává.

5G připojení v lese

Sám Kolmistr si bydlení v tiny housu vyzkoušel na měsíc, aby otestoval, jak málo člověku stačí k důstojnému životu. Rolling Homes nabízí víc než to málo – mají zabudovanou koupelnu, chytrý systém vytápění a nechybí jim dokonce ani romantický krb, pračka, myčka nebo solární panely s agregátory. Pokud nesvítí slunce, stačí chatu připojit do nejbližší 16A zásuvky. Protože internet je pro digitální nomády minimálně stejně důležitý jako čerstvý vzduch, mají v sobě Rolling Homes zabudovaný 5G modem.

Kolmistr při jejich navrhování myslel i na blackout, a tak je varianta se slunečním pohonem plně soběstačná. Majitel domku se zároveň může rozhodnout, jak bude nakládat s odpady. Ve hře je možnost pořízení čističky vody, recyklace nebo kolektování.

Obytňák pro každého snadno a rychle. Campiri Lukáše Janouška nabízí přes 150 vozů a plánuje další rozvoj
Přečtěte si také:

Obytňák pro každého snadno a rychle. Campiri Lukáše Janouška nabízí přes 150 vozů a plánuje další rozvoj

Díky dostatku přirozeného světla, které poskytují prosklené části, se lidé žijící uvnitř doopravdy cítí být součástí přírody, která je obklopuje. Domečky jsou postaveny tak, aby byly co nejvíce ekologické a splynuly s okolím. Na jejich výrobu se nepoužívají žádné chemické látky, které by v budoucnu mohly být pro přírodu nebezpečné. Izolace je tvořena kvalitní ovčí vlnou, takže ani mrazy nepředstavují problém.

„Záleží nám na tom, aby byla chata hlavně odolná vůči povětrnostním podmínkám a například škůdcům, jelikož je sestavena hlavně ze dřeva,“ zdůrazňuje spolumajitel společnosti.

Nejen pro digitální nomády

Rolling Homes lákají mladé páry, ale i rodiny s malými dětmi a starší manžele. Všechny tyto zákaznické skupiny spojuje touha po soukromí a klidu, potažmo po levné dovolené nebo svobodném cestování. Právě inflace a zdražení rekreačních objektů o více než 30 procent totiž velkou část zákazníků k pořízení tiny housu motivuje. Domeček NEO 1 z Kolmistrovy dílny vyjde zhruba na milion a půl, a proto může představovat i zajímavou investici.

Pokojíček jako kajuta. Architekti z Prodesi/Domesi navrhli nad hladinou Vranovské přehrady chatu, kde si majitelé připadají jako na lodi
Přečtěte si také:

Pokojíček jako kajuta. Architekti z Prodesi/Domesi navrhli nad hladinou Vranovské přehrady chatu, kde si majitelé připadají jako na lodi

V současné době poptávka po chatě, která se dá škálovat buď jako pozemní stavba, pojízdný mobilheim, anebo jako hausbót, výrazně převyšuje nabídku. Kolmistr přijal zatím sedm závazných objednávek a jeho tým se právě pustil do stavby čtvrtého kusu. „Máme vlastní výrobu v jedné vesnici kousek od Dobrušky ve východních Čechách. Veškerá kompletace vzniká pod dozorem našeho statika a architekta u nás v dílně. Proces zároveň pokračuje tím, že revizní technici provedou všechny náležité kontroly, například u rozvodu plynu, elektrotechniky, zkontrolují komín a podobně,“ popisuje.

V budoucnu by rád rozšířil sortiment ještě o trochu větší domek a hraje si také s myšlenkou modulárního řešení, které by umožnilo chaty propojit. „Chci ale zmínit, že naše domečky se nemohou zvětšovat donekonečna. Zakládáme si na tom, že se všechny naše domky vejdou do 3,5 tuny, takže je mohou převážet silnější auta, a zájemce si tedy nepotřebuje shánět tahač nebo jeřáb,“ dodává Kolmistr.

S tiny houses začínají jako s regulérním místem k bydlení počítat dokonce i některé banky, jež zařadily do nabídek speciální druh hypotéky na mobilheimy. Pojízdné chaty se zkrátka stávají fenoménem. Lidé totiž začali produkt původně určený pro pár digitálních nomádů vnímat především jako praktickou a finančně dostupnou možnost rekreace i bydlení.

  • Našli jste v článku chybu?