Menu Zavřít

Britský ropný gigant BP dává sbohem ruskému partnerovi. Ve státem kontrolované Rosněfti měl téměř dvacetiprocentní podíl

28. 2. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • K jedné z vůbec prvních velkých firem, které se po neobhajitelném útoku na Ukrajinu rozhodly přetrhat jakékoliv obchodní svazky s Ruskem, patří britský ropný gigant British Petroleum (BP)

  • Po dlouhém zvažování a tlaku ze strany vlády se vzdá svého téměř 20procentního podílu v ropné společnosti Rosněfť. Podle odhadů kvůli tomuto kroku přijde v prvním čtvrtletí o zhruba 11 miliard dolarů

  • Vztahy mezi BP a ruským partnerem ovšem nikdy nebyly příliš dobré. Podle analytiků navíc odchod z tamního trhu pro Brity neznamená z dlouhodobého hlediska katastrofu


Zástupci BP v neděli oznámili, nutno říct po velkém tlaku ze strany vlády premiéra Borise Johnsona a opozičních poslanců, že i přes 30leté působení na ruském trhu nelze současné události na Ukrajině déle ignorovat. „Útok na Ukrajinu představuje zásadní změnu. Po pečlivém a řádném zvážení došlo představenstvo k závěru, že naše angažovanost ve státním podniku Rosněfť prostě nemůže pokračovat,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva Helge Lund.

Britský premiér Johnson dával v posledních dnech jasně najevo, že v současné situaci musí země demokratického světa jednat jednotně. Za těchto okolností se podíl v Rosněfti jevil společnosti BP jako neudržitelný. Zároveň s odchodem rezignuje na místa v představenstvu ruské firmy jak Bernard Looney, generální ředitel BP, tak i jeho předchůdce Bod Dudley.

O svoji pozici na trhu BP nepřijde

Stáhnout se z ruského trhu během jednoho dne ale není jen tak. Vedení BP proto stále řeší, jak odchod uskutečnit. Její mluvčí uvedl, že společnost se začne zbavovat svého podílu, který mimochodem na konci loňského roku ocenila na 14 miliard dolarů, zatím však neví, jak toho dosáhne. Vzhledem k prudce klesajícím akciím Rosněfti by mohli být jedinými potenciálními kupci ruské státní subjekty. Další alternativou jsou čínští investoři.

Benzín za 40 korun, euro za pětadvacet. Důsledky vyslání ruských vojsk na Donbas pocítí i Češi
Přečtěte si také:

Benzín za 40 korun, euro za pětadvacet. Důsledky vyslání ruských vojsk na Donbas pocítí i Češi

BP měla vloni podíl na zisku Rosněfti kolem 2,7 miliardy dolarů a obdržela dividendy ve výši dalších 600 milionů. V souvislosti s odchodem z ruského holdingu pak britská společnost v prvním čtvrtletí tohoto roku údajně odepíše nejméně 11 miliard dolarů. Že by tím byla ohrožena její pozice na světovém trhu, se každopádně říct nedá. K růstu mají BP v dlouhodobém horizontu pomoci masivní investice do větrných elektráren na moři a dalších projektů, které souvisí se získáváním čisté energie.

Potrvzuje to ostatně i analytik RBC Capital Markets Biraj Borkhataria. Ten deníku The New York Times sdělil, že „podíl v Rosněfti není v souladu s dlouhodobým strategickým směřováním BP, i když odchod v této době samozřejmě není ideální z hlediska hodnoty pro akcionáře.“

Nutno navíc podotknout, že vztahy mezi BP a Rosněfti nikdy nebyly tak úplně růžové. Britové na začátku tisíciletí investovali do společného projektu TNK-BP se skupinou oligarchů v čele s Michailem Fridmanem osm miliard dolarů. Po dekádě plné bouřlivých rozmíšek a neshod mezi partnery však BP svůj podíl v roce 2013 prodala za 12,5 miliardy v hotovosti a k tomu se zbavila také 19,75 procenta v Rosněfti.

Energetika, doprava i zahraniční kapitál. Jakými sankcemi Západ zatím potrestal Rusko za jeho agresi na Ukrajině?
Přečtěte si také:

Energetika, doprava i zahraniční kapitál. Jakými sankcemi Západ zatím potrestal Rusko za jeho agresi na Ukrajině?

Rázný krok BP by mohl inspirovat i další, nejen energetické kolosy, k odchodu z Ruska. Kupříkladu francouzský gigant TotalEnergies má podíl u producenta plynu Novatek. Nizozemský Shell prozměnu participuje v zařízení na zkapalněný zemní plyn na ruském ostrově Sachalin, kde mimo jiné společnost Exxon Mobil již čtvrt století těží ropu ve společném podniku s Rosněftí.


Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

EBF23


 

  • Našli jste v článku chybu?