Menu Zavřít

Británie může požádat o odklad brexitu, připustila Mayová

26. 2. 2019
Autor: čtk

Britská premiérka Theresa Mayová dnes poprvé připustila, že Británie může požádat o odklad březnového termínu pro odchod z Evropské unie. Poslancům v parlamentu ale řekla, že vláda Brusel o jednorázový a krátkodobý odklad požádá jen v případě, že zákonodárci při hlasování odmítnou podpořit jí vyjednanou dohodu o odchodu z unie i možnost, že Británie 29. března EU opustí bez jakékoli předchozí dohody.

Mayová v parlamentu promluvila po dopoledním bouřlivém jednání kabinetu, během nějž svůj průlomový plán pro další jednání představila. Dříve premiérka odklad termínu pro vystoupení země z EU odmítala, k ústupku ji však donutila hrozící revolta uvnitř kabinetu. Někteří jeho členové dali najevo, že pokud premiérka nevyloučí možnost vystoupení Británie z unie bez dohody, podpoří ve středu v parlamentu dodatek k již vyjednané dohodě, který by umožnil poslancům převzít kontrolu nad celým brexitovým procesem.

Ministerská předsedkyně vyjmenovala poslancům tři závazky, které ohledně dalšího postupu kolem brexitu přijala. Slíbila jim, že do 12. března předloží parlamentu vyjednanou dohodu s EU k novému hlasování. Pokud pro tuto dohodu nezíská dostatečnou podporu, nechá poslance 13. března hlasovat o tom, zda si přejí, aby Británie vystoupila z EU bez dohody. Pokud takový scénář poslanci odmítnou, nechá je pak 14. března hlasovat o tom, zda podpoří odklad termínu vystoupení země z EU.

Agentura Reuters po vystoupení Mayové s odvoláním na trojici unijních činitelů napsala, že EU by byla připravena odsouhlasit krátký odklad brexitu potřebný pro ratifikaci dohodnutých podmínek v britském parlamentu. Britští a unijní představitelé dnes pokračují v Bruselu v rozhovorech o zárukách, které by mohly rozptýlit obavy některých britských poslanců spojené s důsledky „rozvodové dohody“.

Odklad by podle Mayové sice poskytl vládě více času na vyjednávání případných změn v brexitové dohodě, premiérka však zdůraznila, že varianty, které před poslanci leží, jsou stále stejné. Musí se podle ní rozhodnout, zda má Británie opustit EU s dohodou, bez ní nebo v EU zůstat.


Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách


„Chci zcela jednoznačně říci, že sama o prodloužení lhůty (stanovené v) článku 50 nestojím. Naším jediným zájmem by mělo být vyjednání dohody a odchod 29. března,“ řekla premiérka. Zdůraznila také, že pokud by byl nový termín stanoven později, než koncem června, znamenalo by to, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. „Jaký vzkaz bychom tím vyslali 17 milionům lidí, kteří téměř před třemi lety hlasovali pro odchod z EU?“ uvedla premiérka.

Její nový plán pro postupu v Dolní sněmovně do značné míry kopíruje opoziční iniciativu vedenou labouristkou Yvette Cooperovou, která chce ve snaze odvrátit brexit bez dohody vynutit hlasování o svém „alternativním zákonu“ stanovujícím okolnosti odchodu z Unie. Plán Cooperové má podporu i v řadách konzervativců a nyní je sporné, zda se poslanci spokojí s přísliby premiérky, nebo budou ve středu požadovat hlasování o svém návrhu.

Lídr opozičních labouristů označil dnes předložený plán šéfky vlády za cynický a bezohledný. Labouristický poslanec Hillary Benn se Mayové zeptal, k čemu případný odklad brexitu využije, nedostal ale odpověď. Stejně tak Mayová neodpověděla na to, zda bude vláda po případném dalším odmítnutí své dohody prosazovat neřízený brexit, nebo odklad vystoupení z EU. Jasná reakce nezazněla ani na otázku, co by následovalo, kdyby se poslanci v polovině března postavili jak proti brexitu bez dohody, tak proti odkladu.


Přečtěte si komentář: Brexit a nepříliš prozíravý posměch

 Páral


Parlament již jednou dohodu s Bruselem odmítl. Kontroverzní částí je takzvaná irská pojistka, která má zabránit klasickým hraničním kontrolám mezi Irskem a Severním Irskem a kterou část britských poslanců považuje za riziko, že země i po brexitu zůstane připoutána k unijním strukturám. Mayová se nyní snaží s EU dojednat změny, Brusel ale text dohody měnit nehodlá.

KL24

V Dolní sněmovně dnes premiérka slíbila, že i při živelném odchodu z EU by práva osob z členských zemí žijících v Británii zůstala zachována. Mnozí britští politici považují hrozící scénář bez dohody za katastrofu, Mayová ale uvedla, že „pokud budeme muset, nakonec i brexit bez dohody proměníme v úspěch“. Průzkumy agentury Opinium ukazují, že tuto variantu by volila přibližně stejná část Britů jako „prodloužení článku 50 a lidové hlasování o dalších krocích“.

Dále čtěte:

Mayová chce víc času na jednání s EU, Britové si přejí odklad brexitu

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Významní sponzoři brexitu jsou pesimističtí. Očekávají, že vláda úsilí o opuštění unie vzdá

Brexit bez dohody by oslabil český HDP až o procento, tvrdí Petříček

České firmy v Británii se připravují na brexit. Méně investují a předzásobují se

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).